PTR rekord

Hogyan építhetjük meg és élesíthetjük ISPConfig3 szerverünket, valamint hogyan biztosíthatjuk a Let's Encrypt SSL-el kezelőpanelünket, főbb szolgáltatásainkat és weboldalainkat (3. oldal)

botond küldte be 2023. 01. 20., p – 23:19 időpontban
Az ISPConfig kezelőpanel segítségével könnyedén menedzselhetjük a szerverünkön lévő weboldalakat, valamint az egyéb webes szolgáltatásokat. Ebben a leírásban áttekintjük hogyan építhetjük meg és élesíthetjük ISPConfig3 szerverünket, valamint hogyan állíthatjuk be az ingyenes, Let's Encrypt által kiállított SSL tanúsítványokat a kezelőpanel, a főbb szolgáltatások és a weboldalaink számára. Ezen az oldalon ellenőrizzük a szerveren működő webes szolgáltatásokat és egyéb összetevőket, ezután beállítjuk a Let's Encrypt SSL-tanúsítványokat a kezelőpanelre és a szükséges szolgáltatásokra, valamint a weboldalakra. Végül elvégzünk még néhány finomhangolási feladatot, illetve elhárítjuk az esetlegesen felmerülő problémákat is.

PTR rekord

botond küldte be 2023. 01. 19., cs – 21:24 időpontban
A DNS a tartományneveket (domain neveket) az IP-címekkel kapcsolja össze. A DNS PTR rekord, másnéven mutató rekord (pointer record) biztosítja az IP-címhez társított tartománynevet. A DNS PTR rekord pontosan az ellentéte az "A" rekordnak, amely a tartománynévhez társított IP-címet adja meg.
Amikor a felhasználó megpróbál elérni egy tartománynevet a böngészőjében, akkor a háttérben DNS-keresés történik, ahol a rendszer a domain névhez társított IP-címet keresi. A DNS PTR rekordokat pedig a fordított DNS-keresésekben használják (reverse DNS lookup), ami a normál DNS keresési folyamatnak pont a fordítottja: ez egy olyan lekérdezés, amely egy IP-címmel kezdődik, és megkeresi a hozzá társított domain nevet.