PHP-FPM

Hogyan állítsuk át manuálisan egy PHP-FPM pool-ban futó weboldalunk vagy webalkalmazásunk PHP verzióját?

botond küldte be 2024. 02. 17., szo – 01:33 időpontban
A PHP-FPM (FastCGI Process Manager) használata a weboldalak és webalkalmazások futtatásához számos előnnyel jár, különösen ha azt a régebbi technikákkal, mint például az Apache modulként futtatott PHP-val hasonlítjuk össze. Az egyik legfontosabb előny, hogy a PHP-FPM jelentősen javítja a teljesítményt és a skálázhatóságot, mivel lehetővé teszi a PHP folyamatok finomabb kezelését és optimalizálását. Ezáltal a szerver erőforrásait hatékonyabban használhatjuk ki, csökkenthetjük a válaszidőt, és nagyobb forgalom esetén is stabil maradhat a rendszerünk. Az idő előrehaladtával azonban a webalkalmazásaink PHP verziói elavultakká válhatnak, amiket a különböző kezelőpanelek nem frissítenek. Ebben a leírásban megnézzük néhány lépésben, hogy hogyan tudjuk egyszerűen kézi beállításainkat módosítani ahhoz, hogy a weboldalaink, illetve webalkalmazásaink is a megfelelő PHP verzióval működjenek.

Hogyan telepíthetjük a PHP 8.2 változatát Debian vagy Ubuntu szerverre és állíthatjuk be az ISPConfig kezelőpanelben választható PHP verzióként

botond küldte be 2023. 11. 14., k – 03:01 időpontban
Ebben a leírásban feltelepítjük a PHP 8.2 változatát egy Debian rendszerre, beállítjuk az alapértelmezett PHP verziókat, beállítjuk az ISPConfig kezelőpanelben választható PHP verzióként, beállítjuk a szükséges tárhelyeken és végül ellenőrizzük egy Drupal és egy WordPress oldalon a PHP működését.

Hogyan frissítsük Debian 10 (Buster) alapú tökéletes szerverünket Debian 11 (Bullseye) rendszerre (3. oldal)

botond küldte be 2023. 01. 31., k – 11:30 időpontban
Ismét eljött egy újabb korszak, amikor Debian 10 (Buster) szerverünk felett is eljárt az idő, és már égető feladattá vált, hogy kezdjünk valamit ezzel a problémával. Ebben a leírásban egy Debian 10 (Buster) tökéletes szervert frissítünk Debian 11 (Bullseye rendszerre). Ezen az oldalon átnézzük az alaprendszert, valamint a magasabb szintű szerver szolgáltatásainkat és elvégezzük a szükséges utólagos beállításokat.

Debian 11 (Bullseye) LAMP szerver v1.0 telepítése

botond küldte be 2022. 09. 06., k – 17:12 időpontban
A LAMP rendszerek segítségével dinamikus weboldalakat futtathatunk szerverünkön, vagy akár otthoni gépünkön. Ebben a leírásban a Debian 11 (Bullseye) operációs rendszeren készítünk el egy LAMP szervert, amelyre a következő összetevők kerülnek: Apache 2.4.54, MariaDB 10.5.15, PHP 7.4 és phpMyAdmin 5.0.4, UFW tűzfal.

Hogyan telepíthetjük fel a PHP 8-at Debian vagy Ubuntu rendszerű szerverünkre

botond küldte be 2021. 02. 06., szo – 15:49 időpontban
A PHP az egyik legelterjedtebb szerver oldali szkriptnyelv amivel dinamikus weblapokat építhetünk, így webszerverünk elengedhetetlen kelléke. 2020. november 26-án került kiadásra ennek legfrissebb főverziója a PHP 8. Ebben a leírásban megnézzük, hogyan telepíthetjük fel a PHP 8-at egy Ubuntu 20.04 (Focal Fossa) LAMP szerverre, és egy Debian 10 (Stretch)  tökéletes szerverre, valamint hogyan állíthatjuk be működésre készre mindkét rendszer Apache környezetében.

Hogyan frissítsük Matomo (korábban Piwik) webanalitikai rendszerünket a 4.x verzióra

botond küldte be 2020. 12. 15., k – 09:30 időpontban
A Matomo (korábban Piwik) webanalitikai rendszer egy színvonalas statisztikai eszköz, amellyel részletes és átfogó képet kaphatunk weboldalaink forgalmáról. Korábban készítettem leírást a Matomo szoftver saját szerverre történő telepítéséről és beüzemeléséről, ebben a leírásban pedig áttekintjük, hogyan frissíthetjük a webanalitikai rendszert a nemrég megjelent 4.x főverzióra. A webstatisztikai program sok újdonságot is tartalmaz, de ebben a leírásban viszont nem ezekre koncentrálunk, hanem az új főverzió számára szükséges szoftverigényeket elégítjük ki, hogy a rendszer stabilan működhessen tovább. Ezen az oldalon elvégezzük a frissítés előtti szükséges beállításokat, és a Matomo frissítését.

Hogyan állíthatunk be egyedi PHP verziókat ISPConfig rendszerű szerverünkön

botond küldte be 2020. 01. 27., h – 18:30 időpontban
Ha szerverünkön több weboldalt is üzemeltetünk, szükségünk lehet weboldalanként eltérő PHP verzió működtetésére. ISPConfig használata esetén ez roppant egyszerű feladat, ugyanis a kezelőpanel képes egyszerre több PHP verzió futtatására is. Ebben a leírásban átnézzük, hogyan állíthatjuk be a szerverre feltelepített PHP példányokat FastCGI és PHP-FPM módokban.

Debian 10 (Buster) LAMP szerver v1.0 telepítése (3. oldal)

botond küldte be 2019. 11. 19., k – 14:30 időpontban
A LAMP rendszerek segítségével dinamikus weboldalakat futtathatunk szerverünkön, vagy akár otthoni gépünkön. Ebben a leírásban a Debian 10 (Buster) operációs rendszerre készítünk el egy LAMP szervert, amelyre a következő összetevők kerülnek: MariaDB 10.3.18, Apache 2.4.38, PHP 7.3 és phpMyAdmin 4.9.1. Ezen az oldalon létrehozunk a phpMyAdmin számára egy külön PHP-FPM pool-t, amiben futtatni fogjuk a webes adatbáziskezelő felületet.

Debian 10 (Buster) LAMP szerver v1.0 telepítése

botond küldte be 2019. 11. 19., k – 14:25 időpontban
A LAMP rendszerek segítségével dinamikus weboldalakat futtathatunk szerverünkön, vagy akár otthoni gépünkön. Ebben a leírásban a Debian 10 (Buster) operációs rendszerre készítünk el egy LAMP szervert, amelyre a következő összetevők kerülnek: MariaDB 10.3.18, Apache 2.4.38, PHP 7.3 és phpMyAdmin 4.9.1. Ezen az oldalon feltelepítjük az Apache, MariaDB és PHP komponenseket.

Hogyan telepíthetünk újabb PHP verziókat Debian 9 (Stretch) LAMP szerverünkre PHP-FPM módban (2. oldal)

botond küldte be 2019. 09. 28., szo – 23:40 időpontban
A leírás első oldalán hozzáadtuk rendszerünk csomagkezelőjéhez a deb.sury.org csomagtárat, amiből feltelepítettük az összes rendelkezésre álló PHP verziót. Ezen az oldalon pedig működésre bírjuk a teszt szerveren ezeket a PHP változatokat, amelyek párhuzamosan, de egymástól függetlenül futtatják weboldalaink PHP kódjait.