Apache

Az Apache webkiszolgálóval kapcsolatos cikkek, leírások gyűjteménye

Hogyan állítsuk át manuálisan egy PHP-FPM pool-ban futó weboldalunk vagy webalkalmazásunk PHP verzióját?

botond küldte be 2024. 02. 17., szo – 01:33 időpontban
A PHP-FPM (FastCGI Process Manager) használata a weboldalak és webalkalmazások futtatásához számos előnnyel jár, különösen ha azt a régebbi technikákkal, mint például az Apache modulként futtatott PHP-val hasonlítjuk össze. Az egyik legfontosabb előny, hogy a PHP-FPM jelentősen javítja a teljesítményt és a skálázhatóságot, mivel lehetővé teszi a PHP folyamatok finomabb kezelését és optimalizálását. Ezáltal a szerver erőforrásait hatékonyabban használhatjuk ki, csökkenthetjük a válaszidőt, és nagyobb forgalom esetén is stabil maradhat a rendszerünk. Az idő előrehaladtával azonban a webalkalmazásaink PHP verziói elavultakká válhatnak, amiket a különböző kezelőpanelek nem frissítenek. Ebben a leírásban megnézzük néhány lépésben, hogy hogyan tudjuk egyszerűen kézi beállításainkat módosítani ahhoz, hogy a weboldalaink, illetve webalkalmazásaink is a megfelelő PHP verzióval működjenek.

Szerver monitorozása a Monit segítségével Debian és Ubuntu rendszereken

botond küldte be 2023. 01. 26., cs – 02:06 időpontban
A Monit egy ingyenes és nyílt forráskódú folyamat- és erőforrásfigyelő eszköz, amely a rendszerfolyamatok és erőforrások - webböngésző és parancssor segítségével történő - megfigyelésére használható. A Monit automatikusan leállítja vagy újraindítja a folyamatokat vagy szolgáltatásokat, amennyiben azok például túl sok erőforrást használnak fel, vagy rendellenesen működnek. A különböző eseményekről email-es riasztásokat is küld.
Ezen az oldalon egy Debian 10 (Buster) tökéletes szerver 1.1-es változatára telepítjük fel frissen a Monit rendszermonitor programot, ahol még korábban nem volt használatban, majd utána beállítjuk.

Hogyan állítsuk be ISPConfig szerverünkön az alapértelmezett weboldalt, hogy ne az Apache2 Debian Default oldala kerüljön betöltésre a szerver IP-címének vagy teljes hosztnevének elérésekor

botond küldte be 2023. 01. 21., szo – 00:20 időpontban
ISPConfig szerverünk szépen kezeli weboldalainkat, azonban ha a böngészőbe a szerver IP-címére vagy teljes hosztnevére hivatkozunk, akkor nem a várt eredményt kapjuk, mert ilyenkor az Apache2 Debian Default Page töltődik be, ami lényegében az Apache "üdvözlő" oldala. Ez persze nem tragikus hiba, de szépséghiba. Ebben a leírásban megnézzük, hogy hogyan állíthatjuk be Apache webkiszolgálónkat, hogy ilyenkor az általunk kívánt weboldal kerüljön betöltésre.

Hogyan engedélyezzük a HTTP/2 protokoll használatát Apache rendszerű webszerverünkön

botond küldte be 2022. 12. 20., k – 02:50 időpontban
A HTTP/2 vagy HTTP2.0 protokoll gyorsabb webkiszolgálást tesz lehetővé kevesebb adatforgalom mellett. A 2015-ben megalkotott protokoll ugyan már jó pár éve elterjedt, azonban a webkiszolgálók többségében alapértelmezetten nincs bekapcsolva kompatibilitási okok miatt. Többek között nem támogatja a már elavult mod_php Apache modult, ami viszont még sok régi weboldalt működtet, ezért ennek a bekapcsolása, engedélyezése a rendszergazdákra van bízva. Ebben a rövid leírásban megnézzük, hogyan engedélyezhetjük a HTTP/2 protokoll használatát olyan Apache rendszerű webkiszolgálókon, ahol még a régi, HTTP/1.1 protokoll működik.

Hogyan javítsuk az "AH00124: Request exceeded the limit of 10 internal redirects due to probable configuration error." típusú Apache hibákat?

botond küldte be 2022. 09. 22., cs – 16:08 időpontban
A .htaccess fájlok nagyon hasznos kellékei az Apache webkiszolgálónak, amiknek a hatékony használatával sok problémát megoldhatunk. Azonban egy összetettebb szerverkonfiguráció esetén több dologra is oda kell figyelnünk, különben könnyen Apache hibákat generálhatunk.
Ebben a hibaelhárítóban az átirányításokkal foglalkozunk, ahol bizonyos helyzetekben végtelen átirányítási ciklusba kerülhetünk, ami végül az "AH00124: Request exceeded the limit of 10 internal redirects due to probable configuration error." tartalmú hibákhoz vezet.

Debian 11 (Bullseye) LAMP szerver v1.0 telepítése

botond küldte be 2022. 09. 06., k – 17:12 időpontban
A LAMP rendszerek segítségével dinamikus weboldalakat futtathatunk szerverünkön, vagy akár otthoni gépünkön. Ebben a leírásban a Debian 11 (Bullseye) operációs rendszeren készítünk el egy LAMP szervert, amelyre a következő összetevők kerülnek: Apache 2.4.54, MariaDB 10.5.15, PHP 7.4 és phpMyAdmin 5.0.4, UFW tűzfal.

Mit tegyünk, ha a Matomo webanalitikai rendszerünk "AH01630: client denied by server configuration" típusú Apache hibákat generál, ami miatt a Fail2Ban letiltja az IP-címünket?

botond küldte be 2022. 05. 18., sze – 22:58 időpontban
Ebben a hibaelhárítóban felgöngyölítünk egy Fail2Ban tiltást, amit egy "AH01630: client denied by server configuration" típusú Apache hiba vált ki, amit a Matomo webanalitikai rendszere okoz. A problémát végül az apache-auth Fail2Ban szűrőjének módosításával orvosoljuk.

a2query

Az a2query linux parancs manual oldala és súgója. Az a2query parancs egy Perl nyelven írt segédeszköz, amelynek segítségével lekérdezhetjük az Apache 2 HTTP szerver futásidejű konfigurációit.