A Debian 11 (Bullseye) operációs rendszer újdonságai, változásai

botond küldte be 2021. 10. 15., p – 18:22 időpontban

Tartalom

 

Bevezető

A Debian 11 (Bullseye) 2021. augusztus 14-én került kiadásra, amely most is számos újdonságot tartalmaz. Ebben a cikkben átnézzük mik is ezek az új dolgok, mivel tud többet a Debian legújabb kiadása.

Ezt a leírást tekinthetjük egyfajta mérföldkőnek is, innentől már aktívan foglalkozunk a Debian 11 (Bullseye) változatával is, tehát apránként fogunk készíteni különböző (LAMP és tökéletes) szervereket a Debiannak ezzel a kiadásával is.

Frissítés 2014-01-26:
Elkészült ennek a leírásnak a Debian 12 (Bookworm) változata is!

 

 

Életciklus

Debian Security Team-nak és a Debian Long Term Support-nak köszönhetően a Debian 11 (Bullseye) a kiadásától számított 5 éven át kap még támogatást. A Debian kiadásainak életciklusairól itt tájékozódhatunk.

 

Architektúrák

A Debian 11 (Bullseye) hivatalosan támogatott architektúrái:

  • 32-bit PC (i386)
  • 64-bit PC (amd64)
  • 64-bit Arm (arm64)
  • ARM EABI (armel)
  • ARMv7 (EABI hard-float ABI, armhf)
  • little-endian MIPS (mipsel)
  • 64-bit little-endian MIPS (mips64el)
  • 64-bit little-endian PowerPC (ppc64el)
  • IBM System z (s390x)

 

Telepítő

Rengeteg fejlesztés történt a Debian Telepítőn, ami javított hardvertámogatást és egyéb új funkciókat eredményezett.

A telepítő képfájlok a megszokott módon letölthetők a bittorrent (az ajánlott módszer), a jigdo vagy a HTTP segítségével; további információkért lásd a Debian CD -n című részt. A bullseye hamarosan elérhető lesz fizikai DVD-n, CD-ROM-on és Blu-ray lemezeken is számos gyártótól.

Live telepítőkészlet

A Debian 11 (Bullseye) kiadása is rendelkezik Live képfájlokkal, így ha telepítés nélkül szeretnénk kipróbálni, akkor ezekkel a képfájlokkal megtekinthetjük a rendszer működését anélkül, hogy bármit is fel kellene telepítenünk.

Ezek a Live képfájlok az amd64 és i386 architektúrákhoz készültek, és DVD -khez, USB -meghajtókhoz és netboot -beállításokhoz érhetők el. A felhasználó különféle asztali környezetek közül választhat: GNOME, KDE Plasma, LXDE, LXQt, MATE és XFCE. A Debian Live bullseye szabványos Live képfájllal rendelkezik, így lehetőség van egy Debian grafikus felhasználói felület nélküli alaprendszer kipróbálására is.

Ha a Live kipróbálása során megtetszett a rendszer, lehetőségünk van a Live képfájlról a számítógépre telepíteni a teljes operációs rendszert, melyet a szabványos Debian telepítőkkel (szöveges vagy grafikus módú) vagy akár a - Debian 10-ben debütált - független Calamares telepítővel is elvégezhetünk.

Hibaelhárítás

Bizonyos esetekben a sikeres telepítés során továbbra is előfordulhatnak megjelenítési (video kártya) problémák, amikor újraindítjuk a telepített rendszert; ezekben az esetekben van néhány megoldás, amelyek segíthetnek a bejelentkezésben. Van egy isenkram-alapú eljárás is, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy automatikusan észleljék és kijavítsák a rendszerükben a hiányzó firmware-t. Természetesen mérlegelni kell az eszköz használatának előnyeit és hátrányait, mivel nagyon valószínű, hogy nem ingyenes csomagokat kell telepíteni.

Ezenkívül továbbfejlesztették a firmware csomagokat is tartalmazó, non-free telepítői képfájlokat, így azok előre láthatják a telepített rendszerben a firmware szükségességét (pl. AMD vagy Nvidia grafikus kártyák firmware-e, vagy újabb generációs Intel audio hardverei).

Felhő alapú felhasználás

A felhő alapú felhasználók számára a Debian közvetlen támogatást kínál számos legismertebb felhőplatform számára. A hivatalos Debian képfájlok könnyen kiválaszthatók minden képfájl-piacon. A Debian előre elkészített OpenStack-képeket is közzétesz az amd64 és az arm64 architektúrákhoz, amelyek letölthetők és használhatók a helyi felhőbeállításokban.

 

 

Alaprendszer

A Debian 11 alaprendszerében is változott néhány dolog, lássuk mik ezek.

Kernel

A Debian 11 a korábbi kiadásban lévő 4.19-es kernel helyett már az 5.1-es változatot használja. Ez a verzió tartalmaz pár új dolgot az előzőhöz képest, többek között jobb hardvertámogatást kínál a processzorokhoz és grafikus processzorokhoz, valamint a Bullseye a Debian első kiadása, amely olyan kernelt biztosít, ami támogatja az exFAT fájlrendszert és alapértelmezés szerint az exFAT fájlrendszerek csatlakoztatásához használja. Következésképpen már nem szükséges az exfat-fuse csomagon keresztül biztosított fájlrendszer támogatást használni, hanem az exfatprogs csomagban található eszközök segítségével kernel szinten kezelhetők az exFAT fájlrendszerek.

A kernel változtatások részletes listájáról a lenti linkeken tájékozódhatunk.

Bash

A Bash is frissebb lett, a korábbi, Debian 10-ben lévő 5.0 helyett a Debian 11-ben már az 5.1-es Bash változat működik. A változásokról részletesen a lenti linkeken linkeken tájékozódhatunk:

Szoftvercsomagok

A csomagok széles választékával és a hagyományos széles architektúra támogatásával a Debian ismét hű marad az "Univerzális operációs rendszer" küldetéséhez. Sokféle felhasználásra alkalmas: asztali rendszerektől netbookokig; a fejlesztő szerverekről a cluster-rendszerekig; valamint adatbázis-, web- és tárolószerverekhez. Ugyanakkor további minőségbiztosítási erőfeszítések, mint például a Debian archívumában található összes csomag automatikus telepítési és frissítési tesztjei biztosítják, hogy a Bullseye megfelel a felhasználók magas elvárásainak a stabil Debian kiadással szemben.

Csomagstatisztikák

Ez a kiadás több mint 11 294 új csomagot tartalmaz, összesen 59 551 csomagot. Jelentős mennyiségű csomag került eltávolításra, összesen több, mint 9519, amelyek elavulttá lettek nyilvánítva. 42 821 csomag került frissítésre és 5434 csomag változatlan maradt.

Néhány példa a frissített csomagokra

A Debian 11 (Bullseye) számos frissített szoftvercsomagot tartalmaz (az előző verzió összes csomagjának több mint 72% -a), néhány példa:

Csomag Verziója a Debian 10 (Buster)-ben Verziója a Debian 11 (Bullseye)-ben
Apache 2.4.38 2.4.48
apt 1.8.2 (amd64) 2.2.4 (amd64)
aptitude 0.8.11 0.8.13
Bash 5.0 5.1
BIND DNS szerver 9.11 9.16
Calligra 3.1 3.2
Cryptsetup 2.1 2.3
Dovecot 2.3.4 2.3.13
Emacs 26.1 27.1
Exim4 4.92 4.94
GNU fordító gyűjtemény (gcc) 7.4 és 8.3 10.2
GIMP 2.10.8 2.10.22
GnuPG 2.2 2.2.20
Inkscape 0.92.4 1.0.2
GNU C függvénykönyvtár (libc) 2.28 2.31
LibreOffice 6.1.5 7
lighttpd 1.4.45 1.4.53
Linux kernel image 4.19.x 5.1.x
LLVM 6.0.1 és 7.0.1 (alapértelmezett) 11.0
Mailman 2.1.23 (backports-ban: 3.2.0) 3.2.1
MariaDB 10.3 10.5
Nginx 1.14 1.18
nodeJS 10.24 12.22
OpenSSH 7.9p1 8.4p1
Perl 5.28 5.32
PHP 7.3 7.4
phpMyAdmin - (csak a backports-ban volt elérhető) 5.0.4
Postfix 3.4 3.5
PostgreSQL 11 13
Python 3 3.7.3 3.9.1
Rustc 1.34 1.48
Samba 4.9 4.13
Vim 8.1 8.2

Debian Med csomagok

A Debian továbbra is nagy hangsúlyt fektet a tudományok támogatására, ezért a Debian Med csapata számos új csomagot és frissítést adott hozzá az orvostudománnyal foglalkozó szoftverekhez. A Debian erre irányuló törekvései folyamatosak, ezért ezek a programok a jövőben is élvezhetik a fejlesztők támogatását.

A Debian Med csapata részt vett a COVID-19 elleni küzdelemben azzal, hogy szoftvereket csomagolt a vírus szekvencia szintű kutatására és a járvány elleni küzdelemre a járványtanban használt eszközökkel; ez a munka továbbra is a gépi tanulás eszközeire összpontosít mindkét területen. A csapat munkája a minőségbiztosítással és a folyamatos integrációval kritikus fontosságú a tudományokban megkövetelt következetes reprodukálható eredmények szempontjából. A Debian Med Blend számos teljesítménykritikus alkalmazással rendelkezik, amelyek mostantól a SIMD Everywhere előnyeit élvezik. 

A Debian Med csapat által karbantartott csomagok telepítéséhez a "med-" kezdetű metacsomagok telepítése szükséges, amelyek a Bullseye kiadásában a 3.6.x verzióban érhetők el.

A Debian Med projektek teljes listája itt tekinthető meg.

Elavult csomagok

A sok új csomag debütálása mellett a Debian Buster jó néhány régi csomagot ki is von a csomagtárából, amik a korábbi Buster disztribúcióban voltak elérhetők. Ezekhez a csomagokhoz a rendszer már nem biztosít általános frissítéseket. Az elavult csomagok továbbra is használhatók, azonban a biztonsági frissítések is megszűnnek a Debian Bullseye kiadásától számított egy év után, ezért a fejlesztők javasolják, hogy ez idő alatt ezeket a csomagokat ki kell cserélni a megfelelő új alternatívákra.

Számos oka lehet annak, hogy miért távolítanak el csomagokat a disztribúcióból: már nem tartják karbantartásban; már nincs olyan Debian fejlesztő, aki érdekelt az adott csomagok karbantartásában; a csomag által nyújtott funkcionalitást felváltotta egy másik/újabb csomag; vagy a bennük lévő hibák miatt már nem tartják megfelelőnek a Bullseye számára. Az utóbb esetben a csomagok továbbra is jelen lehetnek a Debian "instabil" változatában.

Néhány csomagkezelő frontend segítségével könnyen megtalálhatók azok a csomagok, amelyek már nem állnak rendelkezésre egyetlen ismert csomagtárban sem. Az aptitude szöveges módú csomagkezelő frontend például felsorolja őket az "elavult vagy helyből telepített" csomagok kategóriájában, vagy a parancssorból is kilistázhatók az alábbi módon:

aptitude search '~o'

A következő paranccsal pedig törölhetők ezek a csomagok:

aptitude purge '~o'

Azonban a törlés előtt meg kell győződni mindegyik csomagról, hogy nincs-e használatban, vagy ha használatban van, akkor létezik-e helyette alternatív csomag, stb.

 

 

Biztonság

A Debian 11-ben a biztonság fokozására is ügyeltek, példa:

Jelszókezelés

A helyi Linux felhasználói fiókok jelszó hashelése mostantól alapértelmezésben a yescrypt módszerrel történik a korábban használt SHA-512 helyett.

 

Szerver szolgáltatások

A Debian 11 (Bullseye) kiadásában a szerver üzemeltetéséhez szükséges komponensek terén is történtek változások, így ezekről is érdemes ejteni pár mondatot, főképpen, mert itt az oldalon nagyrészt ezekkel az összetevőkkel foglalkozunk.

Apache

A Bullseye-be az Apache 2.4.48 -as változata került a korábbi, Debian 10 (Buster) kiadásában lévő 2.4.38 verziója helyett, így a két verzió között történtek változások, hibajavítások. Ezek között most is érdemes kiemelni a HTTP/2 protokoll körül történt hibajavításokat amik számos biztonsági rést szűntettek meg. Az Apache 2.4 részletes verziótörténetét itt olvashatjuk.

PHP

A PHP verzió is lépett egy alverziót felfelé. A korábbi 7.3-as verzió helyett a Debian 11 Bullseye csomagtára a 7.4-est tartalmazza, amiben szintén sok fejlődést ment végbe. Ennek a teljes listája itt található.

Érdemes még megjegyezni, hogy akiknek kompatibilitási okokból a 7.4-esnál korábbi PHP verziókra van szüksége, azok is nyugodtan telepíthetik a Debian 11-et, ugyanis utólag könnyedén telepíthető bármelyik PHP verzió (A leírás még a Debian 9 idején készült, ettől függetlenül újabb Debian kiadásokkal is működik).

phpMyAdmin

A phpMyAdmin webes adatbáziskezelővel kapcsolatban most jó hírek vannak, ugyanis a Debian 11 csomagtára ismét tartalmazza a phpMyAdmin 5.0.4-es változatát, amihez a Debian korábbi kiadásában csak a backports tárolóban juthattunk hozzá, vagy kézzel kellett letölteni a forráscsomagot és azt telepíteni (részletek). Így tehát a Debian 11 Bullseye ismét tartalmazza ezt a webmesterek számára nélkülözhetetlen szoftvert. A phpMyAdmin változási információit itt követhetjük.

MariaDB

A korábbi Debian változatban a MariaDB 10.3-es szerver verziója működött, A Bullseye-ben pedig a 10.5-ös. Az adatbázis kiszolgáló esetében is történtek változások, ezekről részletesen itt olvashatunk.

 

Egyéb működésbeli változások

Naplózás

A systemd a Bullseye kiadásban alapértelmezés szerint aktiválja a szokásos naplózási funkciókat amely lehetővé teszi azoknak a felhasználóknak –  akik nem támaszkodnak speciális szolgáltatásokra – hogy eltávolítsák a hagyományos naplózási démonokat, és csak a systemd naplózásra váltsanak.

Nyomtatók kezelése

A legtöbb modern nyomtató képes illesztőprogram nélküli nyomtatásra és szkennelésre, anélkül, hogy szükség lenne a gyártó specifikus (gyakran nem ingyenes) illesztőprogramjaira. A bullseye új csomagot mutat be, az ipp-usb-t, amely a gyártó semleges IPP-over-USB protokollját használja, amelyet sok modern nyomtató támogat. Ez lehetővé teszi az USB -eszköz hálózati eszközként történő kezelését. A hivatalos SANE illesztőprogram nélküli háttérprogramot a sane-escl biztosítja a libsane1-ben, amely az eSCL protokollt használja.

Nyelvkezelés

A Debian már 76 nyelven telepíthető, legtöbbjük szöveges és grafikus felhasználói felületen is elérhető.

A kínai, japán, koreai és sok más nyelv most új Fcitx 5 beviteli móddal rendelkezik, amely a népszerű Fcitx4 utódja a Buster-ből; ez az új verzió sokkal jobb Wayland addon támogatással rendelkezik.

 

Asztalkörnyezetek

A Debian 11 az alábbi asztalkörnyezetekkel kerül szállításra:

  • Gnome 3.38
  • KDE Plasma 5.20
  • LXDE 11
  • LXQt 0.16
  • MATE 1.24
  • Xfce 4.16

Természetesen más asztalkörnyezetek is telepíthetők, ezek csak a hivatalos csomag részét képező asztalkörnyezetek.

 

A Debian frissítése

Az előző kiadásból, a Debian 10-ből (Buster) való frissítéseket az APT csomagkezelő eszköz a legtöbb konfigurációnál automatikusan kezeli.

A bullseye esetében a biztonsági eszköz neve bullseye-security, és a felhasználóknak ennek megfelelően kell módosítaniuk APT forráslistájukat. Ha az APT konfigurációja rögzítést (pinning) vagy APT::Default-Release-t is tartalmaz, akkor valószínűleg módosítást is igényel. További részletek itt.

Ha távoli frissítést végzünk, akkor vegyük figyelembe a "Nincs új SSH kapcsolat a frissítés alatt" részt a frissítés során!

A Debian rendszereket, mint mindig, fájdalommentesen, a helyükön, kényszerleállás nélkül lehet frissíteni, de erősen ajánlott elolvasni a kiadási megjegyzéseket, valamint a telepítési útmutatót a lehetséges problémákért, valamint a telepítésre és a frissítésre vonatkozó részletes utasításokat.

 

 

Konklúzió

A Debian a Bullseye kiadásában is sok új dolgot hozott, amitől még stabilabbá, biztonságosabbá és hatékonyabbá vált. Ahogy időm engedi, készítek több leírást a Debian 11-el is, hogy közelebbről is megismerhessük.