domain név

hostname

botond küldte be 2024. 02. 10., szo – 08:40 időpontban
A hostname parancs egy alapvető eszköz a Linux rendszerekben, amely lehetővé teszi a számítógép nevének lekérdezését vagy beállítását. A Linux rendszerekben minden gép rendelkezik egy egyedi névvel, amit "hostname"-nak nevezünk. Ez a név lehetővé teszi az eszközök azonosítását és elérését a hálózaton belül. A hostname parancs segítségével megtekinthetjük vagy módosíthatjuk az aktuális gépnév beállításait. Ez a parancs különösen hasznos lehet hálózati problémák diagnosztizálásakor, valamint szerverek és más hálózati eszközök konfigurációjakor.

BIND (Berkeley Internet Name Domain)

botond küldte be 2024. 01. 20., szo – 07:18 időpontban
A Linux alapú BIND (Berkeley Internet Name Domain) szerver a legelterjedtebb és legismertebb DNS (Domain Name System) szoftver, amely az internet alapvető infrastruktúrájának kulcsfontosságú részét képezi. A BIND fejlesztését az 1980-as évek végén kezdték meg a Berkeley Egyetemen, azóta pedig számos fejlesztésen esett át, hogy napjaink kihívásainak megfeleljen. DNS kiszolgálóként a BIND fő feladata az ember által olvasható domain nevek (pl. www.pelda.hu) IP-címekre (pl. 192.168.1.1) való lefordítása, lehetővé téve ezzel az internetezők számára, hogy könnyedén navigáljanak a weben. A BIND szerepe azonban ennél sokkal összetettebb és kritikusabb; biztosítja a domain névrendszer zökkenőmentes működését, amely nélkülözhetetlen az internet stabilitásához és biztonságához.

Hogyan állítsuk be ISPConfig szerverünkön az alapértelmezett weboldalt, hogy ne az Apache2 Debian Default oldala kerüljön betöltésre a szerver IP-címének vagy teljes hosztnevének elérésekor

botond küldte be 2023. 01. 21., szo – 00:20 időpontban
ISPConfig szerverünk szépen kezeli weboldalainkat, azonban ha a böngészőbe a szerver IP-címére vagy teljes hosztnevére hivatkozunk, akkor nem a várt eredményt kapjuk, mert ilyenkor az Apache2 Debian Default Page töltődik be, ami lényegében az Apache "üdvözlő" oldala. Ez persze nem tragikus hiba, de szépséghiba. Ebben a leírásban megnézzük, hogy hogyan állíthatjuk be Apache webkiszolgálónkat, hogy ilyenkor az általunk kívánt weboldal kerüljön betöltésre.

Hogyan építhetjük meg és élesíthetjük ISPConfig3 szerverünket, valamint hogyan biztosíthatjuk a Let's Encrypt SSL-el kezelőpanelünket, főbb szolgáltatásainkat és weboldalainkat (2. oldal)

botond küldte be 2023. 01. 20., p – 23:16 időpontban
Az ISPConfig kezelőpanel segítségével könnyedén menedzselhetjük a szerverünkön lévő weboldalakat, valamint az egyéb webes szolgáltatásokat. Ebben a leírásban áttekintjük hogyan építhetjük meg és élesíthetjük ISPConfig3 szerverünket, valamint hogyan állíthatjuk be az ingyenes, Let's Encrypt által kiállított SSL tanúsítványokat a kezelőpanel, a főbb szolgáltatások és a weboldalaink számára. Ezen az oldalon létrehozzunk az elsődleges webfiókot, email fiókot, majd egy külső, ingyenes szolgáltatás segítségével másodlagos névszervereket veszünk igénybe, végül átirányítjuk a domain nevet szerverünkre, ezzel kívülről is elérhetővé téve azt.

Domain név

botond küldte be 2018. 04. 25., sze – 08:57 időpontban
Domain név, másnéven tartománynév rövid ismertetése az enciklopédiában