hibaelhárítás

Hogyan orvosoljuk a szerverünkről az "554 5.7.1 Service unavailable; Client host blocked using zen.spamhaus.org; Error: open resolver;" hibaüzenettel visszapattanó levelek kézbesítését?

botond küldte be 2023. 03. 22., sze – 11:40 időpontban
Az elektronikus levelezések lebonyolítása során a levelező kiszolgálók törekednek a kéretlen levelek (spam) minél hatékonyabb kiszűrésére. Időnként megesik, hogy olyan levelek is fennakadnak ezeken a spam szűrési szolgáltatásokon, amik egyáltalán nem tartalmaznak olyan dolgokat, amik ezt indokolttá tennék. Ezért velünk is előfordulhat, hogy nem tudunk email-t küldeni egy címzettnek, vagy éppen a saját szerverünkön nem tudunk leveleket fogadni másoktól. Ebben a leírásban utánajárunk az egyik gyakrabban előforduló szerver oldali "554 5.7.1 Service unavailable; Client host blocked using zen.spamhaus.org; Error: open resolver;" típusú hibának.

Hogyan orvosoljuk a "dovecot: master: Error: socket() failed: Address family not supported by protocol" típusú hibákat

botond küldte be 2023. 02. 25., szo – 08:03 időpontban
Az ISPConfig frissítése után nem indult újra minden szolgáltatás. Jelen esetben a Dovecot POP3/IMAP levelező kiszolgáló, valamint még a Postfix is dobált warningokat. Ezeket a hibákat ugyan korábban már javítottuk, de az ISPConfig frissítése során ismét felülíródtak a beállításaink. Ebben a hibaelhárítóban egyrészt javítjuk magát a szolgáltatás működésképtelenségét okozó "Address family not supported by protocol" típusú hibákat, valamint elvégezzük a tartós beállításukat is, hogy azok a további ISPConfig frissítések után is megmaradjanak.

Hogyan javítsuk az "AH00124: Request exceeded the limit of 10 internal redirects due to probable configuration error." típusú Apache hibákat?

botond küldte be 2022. 09. 22., cs – 16:08 időpontban
A .htaccess fájlok nagyon hasznos kellékei az Apache webkiszolgálónak, amiknek a hatékony használatával sok problémát megoldhatunk. Azonban egy összetettebb szerverkonfiguráció esetén több dologra is oda kell figyelnünk, különben könnyen Apache hibákat generálhatunk.
Ebben a hibaelhárítóban az átirányításokkal foglalkozunk, ahol bizonyos helyzetekben végtelen átirányítási ciklusba kerülhetünk, ami végül az "AH00124: Request exceeded the limit of 10 internal redirects due to probable configuration error." tartalmú hibákhoz vezet.

Hogyan oldhatjuk fel manuálisan azokat a maszkolt (service is masked) állapotú szolgáltatásokat, amiket a systemctl parancs unmask opciójával nem tudunk feloldani?

botond küldte be 2022. 08. 16., k – 05:50 időpontban
A Linux szolgáltatások háttérben futó programok, amik nem rendelkeznek külön kezelőfelülettel, hanem valamilyen kommunikációs mechanizmuson keresztül (többnyire a hálózaton) válaszolnak más programok kéréseire. A szolgáltatásokat a modern Linux rendszerekben a systemd menedzseli, és a systemctl parancs segítségével lehet őket elindítani, leállítani, maszkolni, feloldani, stb. Vannak esetek, amikor a systemctl parancs nem tudja feloldani a maszkolást, ilyenkor manuális megoldást kell alkalmazni.

Mit tegyünk, ha a Matomo webanalitikai rendszerünk "AH01630: client denied by server configuration" típusú Apache hibákat generál, ami miatt a Fail2Ban letiltja az IP-címünket?

botond küldte be 2022. 05. 18., sze – 22:58 időpontban
Ebben a hibaelhárítóban felgöngyölítünk egy Fail2Ban tiltást, amit egy "AH01630: client denied by server configuration" típusú Apache hiba vált ki, amit a Matomo webanalitikai rendszere okoz. A problémát végül az apache-auth Fail2Ban szűrőjének módosításával orvosoljuk.

Hogyan orvosoljuk az "Ez a számítógép nem alkalmas a Windows 11 futtatására" hibát a Windows 11 VirtualBox gépre történő telepítése során

botond küldte be 2022. 03. 24., cs – 21:02 időpontban
A VirtualBox virtuális gépeken sokféle operációs rendszert telepíthetünk, köztük a Windows valamennyi verzióját. Azonban a Windows 11 esetén még akadnak problémák. A Virtualbox jelenlegi (6.1) verziója elméletileg támogatja a Windows 11 rendszert is, azonban adódnak problémák a telepítés során. Ebben a hibaelhárítóban oldjuk meg ezt a kérdést, hogy gond nélkül telepíthessük a Windows jelenlegi legújabb kiadását, a 11-et is.

Mit tegyünk, ha a csomagtár frissítésekor a "This must be accepted explicitly before updates for this repository can be applied. See apt-secure(8) manpage for details." hibaüzenetet kapjuk?

botond küldte be 2022. 01. 11., k – 13:22 időpontban
Ha a Debian rendszerében nagyobb változás történik - tehát nem csak egy-két al-verziót kell frissítenie a rendszernek -, akkor a sima frissítéskor előjön egy hibaüzenet:
This must be accepted explicitly before updates for this repository can be applied. See apt-secure(8) manpage for details.
Ebben a hibaelhárítóban ezt orvosoljuk.

Mit tegyünk, ha régebbi Debian rendszerünkön a csomagtár frissítésekor a "nyilvános kulcs nem érhető el" (NO_PUBKEY) hibaüzenetet kapjuk

botond küldte be 2021. 11. 04., cs – 15:15 időpontban
Amikor egy Linux disztribúció nem a legfrissebb változatát használjuk, előjöhetnek furcsaságok. A Debian 9 esetében például a backports csomagtár frissítésekor kaphatunk "nyilvános kulcs nem érhető el" (NO_PUBKEY) hibaüzenetet. Ebben a rövid hibaelhárítóban orvosoljuk ezt a problémát.

Mit tegyünk, ha a VirtualBox virtuális gépünk nem indítja el a telepítő ISO képfájlokat EFI módban

botond küldte be 2021. 10. 24., v – 18:40 időpontban
Ha gyakran használunk virtuális gépeket a VirtualBox segítségével, akkor kényelmesebb és időtakarékosabb megoldás ha nem hozunk létre és állítgatunk be minden telepítésnél egy újabb virtuális gépet, hanem a meglévőket használjuk. Bizonyos esetekben ezzel adódhatnak problémák, például amikor EFI módban próbáljuk elindítani a telepítőnket, de az nem akar elindulni. Ebben a rövid kis hibaelhárítóban megnézzük hogyan indíthatjuk el az ISO telepítőket EFI módú virtuális gépeken.

Hogyan küszöbölhetjük ki a "Not authorized to perform operation" hibaüzenetet a pendrive-ok és egyéb külső USB tárolóeszközök automatikus felcsatolásakor

botond küldte be 2021. 03. 30., k – 23:56 időpontban
Amikor egy külső USB meghajtót vagy pendrive-ot csatlakoztatunk a gépünkhöz, akkor a Linux rendszer automatikusan felcsatolja annak fájlrendszerét a megfelelő felhasználó számára. Azonban előfordulhat, hogy ez az automatikus mount-olás valamilyen ok miatt nem sikerül, és kapunk egy "Not authorized to perform operation" hibaüzenetet tartalmazó kis ablakot.