PHP

A PHP szerveroldali programozási nyelvvel kapcsolatos cikkek, leírások gyűjteménye.

Hogyan állítsuk át manuálisan egy PHP-FPM pool-ban futó weboldalunk vagy webalkalmazásunk PHP verzióját?

botond küldte be 2024. 02. 17., szo – 01:33 időpontban
A PHP-FPM (FastCGI Process Manager) használata a weboldalak és webalkalmazások futtatásához számos előnnyel jár, különösen ha azt a régebbi technikákkal, mint például az Apache modulként futtatott PHP-val hasonlítjuk össze. Az egyik legfontosabb előny, hogy a PHP-FPM jelentősen javítja a teljesítményt és a skálázhatóságot, mivel lehetővé teszi a PHP folyamatok finomabb kezelését és optimalizálását. Ezáltal a szerver erőforrásait hatékonyabban használhatjuk ki, csökkenthetjük a válaszidőt, és nagyobb forgalom esetén is stabil maradhat a rendszerünk. Az idő előrehaladtával azonban a webalkalmazásaink PHP verziói elavultakká válhatnak, amiket a különböző kezelőpanelek nem frissítenek. Ebben a leírásban megnézzük néhány lépésben, hogy hogyan tudjuk egyszerűen kézi beállításainkat módosítani ahhoz, hogy a weboldalaink, illetve webalkalmazásaink is a megfelelő PHP verzióval működjenek.

Hogyan telepíthetjük a PHP 8.2 változatát Debian vagy Ubuntu szerverre és állíthatjuk be az ISPConfig kezelőpanelben választható PHP verzióként

botond küldte be 2023. 11. 14., k – 03:01 időpontban
Ebben a leírásban feltelepítjük a PHP 8.2 változatát egy Debian rendszerre, beállítjuk az alapértelmezett PHP verziókat, beállítjuk az ISPConfig kezelőpanelben választható PHP verzióként, beállítjuk a szükséges tárhelyeken és végül ellenőrizzük egy Drupal és egy WordPress oldalon a PHP működését.

Hogyan frissítsük Debian 10 (Buster) alapú tökéletes szerverünket Debian 11 (Bullseye) rendszerre (3. oldal)

botond küldte be 2023. 01. 31., k – 11:30 időpontban
Ismét eljött egy újabb korszak, amikor Debian 10 (Buster) szerverünk felett is eljárt az idő, és már égető feladattá vált, hogy kezdjünk valamit ezzel a problémával. Ebben a leírásban egy Debian 10 (Buster) tökéletes szervert frissítünk Debian 11 (Bullseye rendszerre). Ezen az oldalon átnézzük az alaprendszert, valamint a magasabb szintű szerver szolgáltatásainkat és elvégezzük a szükséges utólagos beállításokat.

Szerver monitorozása a Monit segítségével Debian és Ubuntu rendszereken

botond küldte be 2023. 01. 26., cs – 02:06 időpontban
A Monit egy ingyenes és nyílt forráskódú folyamat- és erőforrásfigyelő eszköz, amely a rendszerfolyamatok és erőforrások - webböngésző és parancssor segítségével történő - megfigyelésére használható. A Monit automatikusan leállítja vagy újraindítja a folyamatokat vagy szolgáltatásokat, amennyiben azok például túl sok erőforrást használnak fel, vagy rendellenesen működnek. A különböző eseményekről email-es riasztásokat is küld.
Ezen az oldalon egy Debian 10 (Buster) tökéletes szerver 1.1-es változatára telepítjük fel frissen a Monit rendszermonitor programot, ahol még korábban nem volt használatban, majd utána beállítjuk.

Hogyan állítsuk be ISPConfig szerverünkön az alapértelmezett weboldalt, hogy ne az Apache2 Debian Default oldala kerüljön betöltésre a szerver IP-címének vagy teljes hosztnevének elérésekor

botond küldte be 2023. 01. 21., szo – 00:20 időpontban
ISPConfig szerverünk szépen kezeli weboldalainkat, azonban ha a böngészőbe a szerver IP-címére vagy teljes hosztnevére hivatkozunk, akkor nem a várt eredményt kapjuk, mert ilyenkor az Apache2 Debian Default Page töltődik be, ami lényegében az Apache "üdvözlő" oldala. Ez persze nem tragikus hiba, de szépséghiba. Ebben a leírásban megnézzük, hogy hogyan állíthatjuk be Apache webkiszolgálónkat, hogy ilyenkor az általunk kívánt weboldal kerüljön betöltésre.

Debian 11 (Bullseye) LAMP szerver v1.0 telepítése

botond küldte be 2022. 09. 06., k – 17:12 időpontban
A LAMP rendszerek segítségével dinamikus weboldalakat futtathatunk szerverünkön, vagy akár otthoni gépünkön. Ebben a leírásban a Debian 11 (Bullseye) operációs rendszeren készítünk el egy LAMP szervert, amelyre a következő összetevők kerülnek: Apache 2.4.54, MariaDB 10.5.15, PHP 7.4 és phpMyAdmin 5.0.4, UFW tűzfal.

Hogyan takarítsuk automatikusan a webfiókok tmp könyvtáraiban maradt PHP munkamenet fájlokat az ISPConfig-os szerverkörnyezetben

botond küldte be 2021. 03. 04., cs – 11:26 időpontban
A PHP munkamenetek (session-ok) olyan globális változók, amik a webes látogatások során tárolt adatokat több oldalon keresztül is továbbítják, azaz nem vésznek el egyik oldalról átlépve a másikra. A PHP ezt úgy valósítja meg, hogy a látogatásokhoz (munkamenetekhez) egyedi azonosítókat rendel, és a szerver oldali fájlstruktúrában ezekhez az azonosítókhoz kapcsolódó fájlokat hoz létre amikben tárolja a munkamenet számára szükséges adatokat. A rendszer ezeket a fájlokat egy meghatározott – általában tmp – könyvtárában helyezi el, amit normál esetben egy megadott idő elteltével töröl – a garbage collector által. A helyzet azonban néha nem ilyen kézenfekvő. Ugyanis, ha megváltozik a szerveren lévő PHP környezet, akkor előfordulhat, hogy a takarító rendszer (garbage collector) nem tudja letörölni ezeket az elévült, szükségtelenné vált munkamenet fájlokat. Ebben a leírásban megnézzük, hogyan tudunk saját megoldással gondoskodni arról, hogy ezek a munkamenet fájlok törlésre kerüljenek, amikor az alapértelmezett takarító rendszer nem tudja eltávolítani őket.

Hogyan telepíthetjük fel a PHP 8-at Debian vagy Ubuntu rendszerű szerverünkre

botond küldte be 2021. 02. 06., szo – 15:49 időpontban
A PHP az egyik legelterjedtebb szerver oldali szkriptnyelv amivel dinamikus weblapokat építhetünk, így webszerverünk elengedhetetlen kelléke. 2020. november 26-án került kiadásra ennek legfrissebb főverziója a PHP 8. Ebben a leírásban megnézzük, hogyan telepíthetjük fel a PHP 8-at egy Ubuntu 20.04 (Focal Fossa) LAMP szerverre, és egy Debian 10 (Stretch)  tökéletes szerverre, valamint hogyan állíthatjuk be működésre készre mindkét rendszer Apache környezetében.

A PHP 8 újdonságai és változásai

botond küldte be 2021. 02. 02., k – 18:20 időpontban
A PHP 2020. november 26-án adta ki legújabb főverzióját a PHP 8-at (8.0.0), valamint azóta 2021. január 7-én pedig a PHP 8.0.1-et is, ezért már itt az ideje, hogy itt az oldalon is foglalkozzunk vele. Ebben a rövidebb cikkben átnézzük a PHP 8 fontosabb újításait és változtatásait.