csomagkezelő

Csomagtárak

botond küldte be 2022. 05. 29., v – 11:05 időpontban
Valamennyi Linux disztribúcióban a rendszerre telepíthető programok szoftvercsomagok formájában kerülnek terjesztésre. A szoftvercsomagok jellemzően egy fájlba csomagolt adatok összessége, amelyek tartalmazzák magát a szoftvert, valamint számos kiegészítő információt (metaadatot) a szoftverrel kapcsolatban, mint például a csomag leírása, telepítőszkriptek, függőségi adatok, stb. A Linux disztribúciók saját csomagtárakat tartanak fenn, amelyekbe kizárólag szigorú ellenőrzések után kerülhetnek be a szoftvercsomagok. A csomagtárak a csomagok információit tartalmazó csomagadatbázisból, valamint a letölthető bináris csomagfájlok rendszerezett struktúrájából állnak.

Hogyan frissítsük Debian9 (Stretch) alapú tökéletes szerverünket Debian 10 (Buster) rendszerre

botond küldte be 2022. 01. 22., szo – 23:01 időpontban
A Debian alapú webszervereinken futó operációs rendszer egy idő után elavulttá válik, ezért egy idő után szükségessé válik a disztribúció teljes frissítése. Ebben a leírásban elvégezzük egy Debian 9 (Stretch) webszerver teljes frissítését Debian 10 (Buster) rendszerre. A szerveren sok szolgáltatás működik, amik szintén frissítésre kerülnek. A leírás első oldalán elvégezzük a frissítés előtti teendőket, amikkel felkészítjük rendszerünket a biztonságos frissítés végrehajtására.

Mit tegyünk, ha régebbi Debian rendszerünkön a csomagtár frissítésekor a "nyilvános kulcs nem érhető el" (NO_PUBKEY) hibaüzenetet kapjuk

botond küldte be 2021. 11. 04., cs – 15:15 időpontban
Amikor egy Linux disztribúció nem a legfrissebb változatát használjuk, előjöhetnek furcsaságok. A Debian 9 esetében például a backports csomagtár frissítésekor kaphatunk "nyilvános kulcs nem érhető el" (NO_PUBKEY) hibaüzenetet. Ebben a rövid hibaelhárítóban orvosoljuk ezt a problémát.

Hogyan frissíthetjük a visszatartott csomagjainkat az APT csomagkezelő segítségével

botond küldte be 2020. 01. 31., p – 20:22 időpontban
Csomagjaink frissítésekor előfordulhat, hogy az APT csomagkezelő visszatart néhány darabot. Ennek többnyire az az oka, hogy egy adott program időnként olyan változásokon megy keresztül, ami miatt módosul az alapszoftver csomagfüggősége. Ilyenkor további újabb csomagokra lenne szüksége, esetenként olyanokra, amelyek más csomagok leváltását, eltávolítását teszik szükségessé. Némely esetben tehát a normál módú csomagfrissítés nem hajtja végre az ilyen szoftverek frissítését, hanem az APT a felhasználóra bízza ezt a kérdést. Ebben a rövid leírásban egy példán keresztül nézzük meg, hogyan frissíthetjük az ilyen módon visszatartott csomagjainkat.

Debian 10 (Buster) minimális szerver telepítése

botond küldte be 2019. 11. 05., k – 16:28 időpontban
Ebben a leírásban feltelepítünk egy Debian 10 (Buster) minimális szervert, ami a Debian 10 alaprendszeréből és annak néhány alapvető beállításából áll. Ez a telepítés lesz az alapja a későbbi LAMP, és tökéletes szerverekkel kapcsolatos leírásoknak. Ezen az oldalon letöltjük a Debian 9 (Stretch) telepítőcsomagot, és végrehajtjuk a telepítőprogram lépéseit.

A Debian 10 (Buster) operációs rendszer újdonságai, változásai

botond küldte be 2019. 10. 21., h – 12:30 időpontban
A Debian 10 (Buster) 2019. július 6-án került kiadásra, mely elődjéhez képest ismét sok újdonságot tartogat számunkra. Ebben a cikkben összefoglalom a Debian 10 (Buster) Linux operációs rendszer újdonságait, változtatásait az elődjéhez képest.

aptitude

Az aptitude parancs manual oldala és súgója. Az APT csomagkezelő frontendjeként szöveges módú kezelőfelület vagy parancssori használat segítségével hatékonyan kezeli a disztribúció csomagjait.

apt-get

Az apt-get parancs manual oldala és súgója. Az apt-get egy parancssori felület csomagok és információk letöltésére hitelesített forrásokból, valamint csomagok telepítésére, frissítésére és eltávolítására a függőségeikkel együtt.