IP-cím

hostname

botond küldte be 2024. 02. 10., szo – 08:40 időpontban
A hostname parancs egy alapvető eszköz a Linux rendszerekben, amely lehetővé teszi a számítógép nevének lekérdezését vagy beállítását. A Linux rendszerekben minden gép rendelkezik egy egyedi névvel, amit "hostname"-nak nevezünk. Ez a név lehetővé teszi az eszközök azonosítását és elérését a hálózaton belül. A hostname parancs segítségével megtekinthetjük vagy módosíthatjuk az aktuális gépnév beállításait. Ez a parancs különösen hasznos lehet hálózati problémák diagnosztizálásakor, valamint szerverek és más hálózati eszközök konfigurációjakor.

BIND (Berkeley Internet Name Domain)

botond küldte be 2024. 01. 20., szo – 07:18 időpontban
A Linux alapú BIND (Berkeley Internet Name Domain) szerver a legelterjedtebb és legismertebb DNS (Domain Name System) szoftver, amely az internet alapvető infrastruktúrájának kulcsfontosságú részét képezi. A BIND fejlesztését az 1980-as évek végén kezdték meg a Berkeley Egyetemen, azóta pedig számos fejlesztésen esett át, hogy napjaink kihívásainak megfeleljen. DNS kiszolgálóként a BIND fő feladata az ember által olvasható domain nevek (pl. www.pelda.hu) IP-címekre (pl. 192.168.1.1) való lefordítása, lehetővé téve ezzel az internetezők számára, hogy könnyedén navigáljanak a weben. A BIND szerepe azonban ennél sokkal összetettebb és kritikusabb; biztosítja a domain névrendszer zökkenőmentes működését, amely nélkülözhetetlen az internet stabilitásához és biztonságához.

Hogyan védekezzünk a nagy mennyiségben érkező 404 vagy egyéb 4xx HTTP hibakódokat eredményező támadásokkal szemben Fail2Ban segítségével

botond küldte be 2023. 03. 14., k – 00:38 időpontban
Weboldalaink folyamatos támadásnak vannak kitéve a külvilág felől. Ezeknek túlnyomó részét robotok végzik, amik megpróbálják felderíteni a szerveren futó weboldalak gyenge pontjait. Az ilyen célú robotoknak egy része ezt úgy próbálja megtenni, hogy weboldalaink felé különböző, véletlenszerűnek tűnő HTTP lekéréseket intéznek, amiknek a java része nem létező URL címekre irányul. Ennek következtében szerverünk 404-es HTTP válaszkóddal reagál. Ebben a leírásban megnézzük hogyan tilthatjuk ki a nagy mennyiségben érkező, 404 és egyéb 4xx HTTP válaszkódokat eredményező próbálkozásokat a Fail2Ban segítségével.

Debian 11 (Bullseye) minimális szerver telepítése (2. oldal)

botond küldte be 2022. 04. 04., h – 19:55 időpontban
Ebben a leírásban feltelepítünk egy Debian 11 (Bullseye) minimális szervert, amely a Debian 11 alaprendszeréből valamint néhány alapvető program telepítéséből és beállításából áll. A szerver később alapként fog szolgálni további szerver telepítésekhez. Ezen az oldalon elvégzünk néhány telepítés utáni alapbeállítást, mint például a fix IP-cím, Sudo és a csomagtárak beállítása.

Hogyan állítsuk át LAMP vagy ISPConfigot futtató Apache alapú webszerverünket, ha megváltozik a szerver IP-címe

botond küldte be 2020. 08. 11., k – 22:35 időpontban
Néha megesik, hogy valamilyen oknál fogva új IP-címet kapunk, így webszerverünkön is módosítani kell a megfelelő konfigurációs fájlokat, és elvégezni a beállításokat, hogy tovább működjenek a szerveren futó szolgáltatások. Legyen szó akár otthoni tesztkörnyezetről, akár éles webszerverről, vagy akár a szerver más (hálózati) környezetbe történő áthelyezéséről, ezeket a beállításokat mindegyik esetben el kell végeznünk. Ebben a leírásban végighaladunk azokon a szerveren lévő vagy azon kívüli beállításokon, amiket módosítanunk kell ahhoz, hogy a gépen lévő szolgáltatások az új IP-címmel működjenek.

Debian 10 (Buster) minimális szerver telepítése (2. oldal)

botond küldte be 2019. 11. 05., k – 16:30 időpontban
Ebben a leírásban feltelepítünk egy Debian 10 (Buster) minimális szervert, ami a Debian 10 alaprendszeréből és annak néhány alapvető beállításából áll. Ez a telepítés lesz az alapja a későbbi LAMP, és tökéletes szerverekkel kapcsolatos leírásoknak. Ezen az oldalon befejezzük a telepítő hátralévő lépéseit, és elvégezzük a következő beállításokat: APT csomagtár bővítése, sudo, fix IP-cím és a nano beállítása.

IP-cím

botond küldte be 2018. 06. 27., sze – 21:00 időpontban
Az IP-cím bemutatása az enciklopédiában