Linux

A Linux szócikkel kapcsolatos cikkek, leírások gyűjteménye

A Digitális Jólét Szoftver Alapcsomag ingyenes letöltése és telepítése

botond küldte be 2021. 01. 27., sze – 18:20 időpontban
A napokban hallottam a rádióban, aztán a Magyar Nemzet oldalán is rábukkantam a hírre, amelyben arról írtak hogy egy hazai cég összeállított és ingyenesen elérhetővé tett egy szoftvercsomagot, ami tartalmaz egy nyílt forráskódú operációs rendszert, valamint szintén ingyenes elemekből álló szoftverösszeállítást, ami többek között tartalmaz webböngészőt, szövegszerkesztőt, táblázatkezelőt, levelezőt, média lejátszót, és még sok egyebet. A Digitális Jólét Szoftver Alapcsomag előnyeként említik az egyszerű telepítést, a könnyen kezelhető felhasználói programokat, a nagyfokú testre szabhatóságot, valamint hogy a nyílt forráskódú, ingyenes összetevők jóvoltából bárkinek ingyenes alternatívát kínál a drága operációs rendszerekkel és felhasználói programokkal szemben. A testre szabott felhasználói profilok segítségével a rendszer az egyes célcsoportok felhasználói igényeihez alkalmazkodik (gyerekek, családok, idősek).

Hogyan zsugoríthatjuk össze VirtualBox virtuális gépeink képfájljait Linux és Windows rendszereken

botond küldte be 2020. 12. 02., sze – 20:25 időpontban
A VirtualBox segítségével virtuális gépeket futtathatunk számítógépünkön, amik osztoznak a számítógép hardveres erőforrásain a gazda operációs rendszerrel. A VirtualBox lehetőséget biztosít a dinamikusan növekvő tárolók használatához is, amelyek segítségével olyan meghajtókat hozhatunk létre, amik belül (virtuálisan) ugyanúgy fix méretűek, de maguk a fizikai képfájlok létrehozásukkor csak néhány megabyte méretűek, és a használat során növekednek a rákerülő adatmennyiség függvényében. Ez visszafelé sajnos nem igaz, tehát ha például letörlünk valamit a virtuális gépről, akkor a virtuális tárolóeszköz fizikai képfájljának mérete sajnos nem csökken. Ebben a leírásban megnézzük, hogy kézi módszerrel hogyan zsugoríthatjuk össze VirtualBox virtuális gépeink dinamikusan növekvő képfájljait a ténylegesen használt méretére Linux és Windows rendszereken.

Hogyan érhetünk el linux rendszerről távoli szervereken lévő SSH fájlrendszereket

botond küldte be 2019. 10. 29., k – 20:36 időpontban
Ha gyakran dolgozunk távoli fájlrendszereken, akkor praktikus megoldás, ha ezeket a saját fájlrendszerünkbe csatoljuk fel, így nem kell minden alkalommal belépni a másik gépre, vagy csatlakozni bármilyen kiszolgálóhoz, hanem úgy tudjuk használni az adott tárhelyet, mintha az a saját gépünk helyi könyvtára lenne.

Hogyan tárolhatjuk biztonságosan, és tarthatjuk szinkronban jelszavainkat számítógépeinken és mobileszközeinken a KeePass jelszókezelő program segítségével (2. oldal)

botond küldte be 2019. 02. 23., szo – 16:55 időpontban
Ebben a leírásban megismerhetjük a KeePass nevű programot, amely Windows, Linux és Android rendszereken egyaránt kínál nagyfokú biztonságot jelszavaink és egyéb hozzáférési adataink tárolásához. Ezen az oldalon megnézzük, hogyan tudjuk a jelszavakat tároló adatbázist biztonságosan elérhetővé tenni és szinkronban tartani például egy saját szerveren, melyet SSH hozzáférésen keresztül tudunk írni, olvasni a különböző eszközeinkről.

Hogyan tárolhatjuk biztonságosan, és tarthatjuk szinkronban jelszavainkat számítógépeinken és mobileszközeinken a KeePass jelszókezelő program segítségével

botond küldte be 2019. 02. 23., szo – 16:42 időpontban
Ebben a leírásban megismerhetjük a KeePass nevű programot, amely Windows, Linux és Android rendszereken egyaránt kínál nagyfokú biztonságot jelszavaink és egyéb hozzáférési adataink tárolásához. A program Linux számítógépre és Android mobilkészülékre történő feltelepítése után átnézzük a jelszókezelő rendszer fontosabb funkcióit: Új adatbázist hozunk létre, abban kialakítjuk az alapvető struktúrákat a csoportok és bejegyzések létrehozásával.

LAMP rendszerek

botond küldte be 2019. 02. 05., k – 11:43 időpontban
A LAMP (Linux, Apache, MySQL, PHP) szoftvercsomag rendszer bemutatása az enciklopédiában

Mi az a Linux?

botond küldte be 2018. 04. 12., cs – 22:52 időpontban
Néhány mondat a Linux keletkezéséről, elterjedéséről.