mount

Hogyan küszöbölhetjük ki a "Not authorized to perform operation" hibaüzenetet a pendrive-ok és egyéb külső USB tárolóeszközök automatikus felcsatolásakor

botond küldte be 2021. 03. 30., k – 23:56 időpontban
Amikor egy külső USB meghajtót vagy pendrive-ot csatlakoztatunk a gépünkhöz, akkor a Linux rendszer automatikusan felcsatolja annak fájlrendszerét a megfelelő felhasználó számára. Azonban előfordulhat, hogy ez az automatikus mount-olás valamilyen ok miatt nem sikerül, és kapunk egy "Not authorized to perform operation" hibaüzenetet tartalmazó kis ablakot.

Hogyan használjuk az UUID egyedi azonosítókat a partíciók konzisztens felcsatolására

botond küldte be 2019. 12. 23., h – 17:25 időpontban
A Universally Unique Identifier (UUID) egy egyedi azonosító, amit a Linux rendszerek a különböző kötetek/partíciók azonosítására is használnak, hogy a különböző blokk eszközök csatolásai ne változhassanak meg akkor sem, ha a számítógépben lévő merevlemezek csatlakozási sorrendje – például egy karbantartás során – megváltozik. Ebben a leírásban megnézzük hogyan használhatjuk az UUID-ket az fstab fájlunkban az eszköznevek helyett, hogy konzisztens módon csatolhassuk fel partícióinkat.

Hogyan érhetünk el linux rendszerről távoli szervereken lévő SSH fájlrendszereket

botond küldte be 2019. 10. 29., k – 20:36 időpontban
Ha gyakran dolgozunk távoli fájlrendszereken, akkor praktikus megoldás, ha ezeket a saját fájlrendszerünkbe csatoljuk fel, így nem kell minden alkalommal belépni a másik gépre, vagy csatlakozni bármilyen kiszolgálóhoz, hanem úgy tudjuk használni az adott tárhelyet, mintha az a saját gépünk helyi könyvtára lenne.

mount

A mount parancs manual oldala és súgója

fstab

Az fstab konfigurációs fájl manual oldala

Hogyan oszthatunk meg könyvtárakat Linux és Windows rendszerek között (2. oldal)

botond küldte be 2018. 11. 20., k – 21:21 időpontban
Ezen az oldalon megnézzük hogyan lehet Windows rendszerből elérni a leírás első oldalán létrehozott Samba megosztást, továbbá néhány hasznos beállítást is elvégzünk annak érdekében, hogy a megosztott könyvtárat kényelmesebben tudjuk elérni és használni a mindennapi munkánk során.

Hogyan oszthatunk meg könyvtárakat Linux és Windows rendszerek között

botond küldte be 2018. 11. 20., k – 14:28 időpontban
Ebből a leírásból megtudhatjuk, hogyan oszthatunk meg könyvtárakat és fájlokat Linux, illetve Windows gépeken, hogy a hálózat többi rendszereiből is elérhetők legyenek. Megismerhetjük a Samba file szervert és klienst, ami kiválóan alkalmas mindkét irányban történő megosztások lekezelésére.