példaprogramok

Fájlok metaadatainak olvasása, írása, másolása az ExifTool programmal (3. oldal)

botond küldte be 2019. 06. 15., szo – 16:55 időpontban
Az exiftool parancs segítségével különböző fájlformátumok metaadatait  olvashatjuk vagy írhatjuk parancssorból, amely akkor lehet különösen hasznos, amikor nagyobb mennyiségben van szükségünk a fájlok automatizált feldolgozására. Ezen az oldalon megismerhetünk egy konkrét automatizáló shell scriptet, ami JPG fájlok IPTC adatait másolja EPS fájlokba.

Tömbök kezelése és használata a Shell scriptekben (4. oldal)

botond küldte be 2019. 03. 11., h – 17:11 időpontban
A programozás során gyakran szükség van a tömbök használatára, melyekkel egyszerre több értéket is tárolhatunk, amiket utána akár ciklusokban dolgozhatunk fel automatizáltan. Nincs ez másképp a Shell scriptek esetén sem. Ebben a négy oldalas leírásban több példán keresztül tekintjük meg, hogyan használhatjuk a tömb változókat különböző szituációkban a Shell scriptjeinkben. Ezen az oldalon megnézzük hogyan lehet exportálni a tömböket a globális névtérbe.

Tömbök kezelése és használata a Shell scriptekben (3. oldal)

botond küldte be 2019. 03. 11., h – 17:10 időpontban
A programozás során gyakran szükség van a tömbök használatára, melyekkel egyszerre több értéket is tárolhatunk, amiket utána akár ciklusokban dolgozhatunk fel automatizáltan. Nincs ez másképp a Shell scriptek esetén sem. Ebben a négy oldalas leírásban több példán keresztül tekintjük meg, hogyan használhatjuk a tömb változókat különböző szituációkban a Shell scriptjeinkben. Ezen az oldalon folytatjuk a tömbök használatát az asszociatív tömbökkel való megismerkedéssel.

Tömbök kezelése és használata a Shell scriptekben (2. oldal)

botond küldte be 2019. 03. 11., h – 17:09 időpontban
A programozás során gyakran szükség van a tömbök használatára, melyekkel egyszerre több értéket is tárolhatunk, amiket utána akár ciklusokban dolgozhatunk fel automatizáltan. Nincs ez másképp a Shell scriptek esetén sem. Ebben a négy oldalas leírásban több példán keresztül tekintjük meg, hogyan használhatjuk a tömb változókat különböző szituációkban a Shell scriptjeinkben. Ezen az oldalon folytatjuk az indexelt tömbökkel való ismerkedést a tömbök elágazásokban illetve függvényekben történő felhasználásával.

Tömbök kezelése és használata a Shell scriptekben

botond küldte be 2019. 03. 11., h – 17:08 időpontban
A programozás során gyakran szükség van a tömbök használatára, melyekkel egyszerre több értéket is tárolhatunk, amiket utána akár ciklusokban dolgozhatunk fel automatizáltan. Nincs ez másképp a Shell scriptek esetén sem. Ebben a négy oldalas leírásban több példán keresztül tekintjük meg, hogyan használhatjuk a tömb változókat különböző szituációkban a Shell scriptjeinkben. Ezen az oldalon megismerkedünk az indexelt tömbök létrehozásával, az adatok tömbökbe töltésével és kiolvasásával, valamint megnézzük hogyan lehet az indexelt tömböket a ciklusokban felhasználni.

Ismerkedés a Whiptail dialóguskészítő programmal (2. oldal)

botond küldte be 2018. 10. 22., h – 02:45 időpontban
Ebben a leírásban ismerkedünk meg a whiptail programmal, megtudhatjuk hogyan jeleníthetünk meg különböző dialógusablakokat a shell szkriptjeinkben, mint például a jelszó bekérő dobozok, menük, opciós listák, rádió gombok és folyamatjelző panelek, melyek segítségével kényelmessé tehetjük programjainkat felhasználóink számára. (A leírás 2. oldala)

Ismerkedés a Whiptail dialóguskészítő programmal

botond küldte be 2018. 10. 22., h – 02:44 időpontban
Ebben a leírásban ismerkedünk meg a whiptail programmal, megtudhatjuk hogyan jeleníthetünk meg különböző dialógusablakokat shell szkriptjeinkben, mint például az infódobozok, üzenetdobozok, igen/nem kérdeződobozok, szövegbeviteli mezők és szövegdobozok, melyek segítségével kényelmessé tehetjük programjainkat felhasználóink számára.

Miért nem módosulnak a bash ciklusban módosított változók a cikluson kívül?

botond küldte be 2018. 07. 03., k – 21:28 időpontban
Ebben a leírásban derítjük ki a bash scriptek ciklusaiban keletkező furcsaságok rejtélyét, amikor bizonyos körülmények esetén a ciklusban létrehozott változóinkat nem érjük el kívülről, vagy a bent módosított változók visszaállnak a ciklus előtti értékeikre.