SSH

Szerver monitorozása a Monit segítségével Debian és Ubuntu rendszereken (2. oldal)

botond küldte be 2023. 01. 26., cs – 02:12 időpontban
A Monit egy ingyenes és nyílt forráskódú folyamat- és erőforrásfigyelő eszköz, amely a rendszerfolyamatok és erőforrások - webböngésző és parancssor segítségével történő - megfigyelésére használható. A Monit automatikusan leállítja vagy újraindítja a folyamatokat vagy szolgáltatásokat, amennyiben azok például túl sok erőforrást használnak fel, vagy rendellenesen működnek. A különböző eseményekről email-es riasztásokat is küld.
Ezen az oldalon egy Debian 11 (Bullseye) tökéletes szerveren már fentlévő (ISPConfig automatizált telepítő által feltelepített és beállított) Monit példányon végzünk el néhány finomhangolást, hogy az számunkra megfelelően működjön.

Szerver monitorozása a Monit segítségével Debian és Ubuntu rendszereken

botond küldte be 2023. 01. 26., cs – 02:06 időpontban
A Monit egy ingyenes és nyílt forráskódú folyamat- és erőforrásfigyelő eszköz, amely a rendszerfolyamatok és erőforrások - webböngésző és parancssor segítségével történő - megfigyelésére használható. A Monit automatikusan leállítja vagy újraindítja a folyamatokat vagy szolgáltatásokat, amennyiben azok például túl sok erőforrást használnak fel, vagy rendellenesen működnek. A különböző eseményekről email-es riasztásokat is küld.
Ezen az oldalon egy Debian 10 (Buster) tökéletes szerver 1.1-es változatára telepítjük fel frissen a Monit rendszermonitor programot, ahol még korábban nem volt használatban, majd utána beállítjuk.

Hogyan építhetjük meg és élesíthetjük ISPConfig3 szerverünket, valamint hogyan biztosíthatjuk a Let's Encrypt SSL-el kezelőpanelünket, főbb szolgáltatásainkat és weboldalainkat

botond küldte be 2023. 01. 20., p – 23:14 időpontban
Az ISPConfig kezelőpanel segítségével könnyedén menedzselhetjük a szerverünkön lévő weboldalakat, valamint az egyéb webes szolgáltatásokat. Ebben a leírásban áttekintjük hogyan építhetjük meg és élesíthetjük ISPConfig3 szerverünket, valamint hogyan állíthatjuk be az ingyenes, Let's Encrypt által kiállított SSL tanúsítványokat a kezelőpanel, a főbb szolgáltatások és a weboldalaink számára. Ezen az oldalon feltelepítjük az alaprendszert, az ISPConfig kezelőpanelt a szükséges összetevőkkel, majd ellenőrizzük a már meglévő webes kezelőfelületeket és szolgáltatásokat.

Hogyan változtathatjuk meg SSH kiszolgálónk alapértelmezett 22-es tcp portját Debian vagy Ubuntu Linux szerverünkön a nagyobb biztonság érdekében?

botond küldte be 2022. 10. 23., v – 08:10 időpontban
Többféle módja van a webszerverek és egyéb kiszolgálók távoli menedzselésének, amik közül az SSH a legelterjedtebb a parancssori megoldások közül. Az SSH protokoll egy titkosított csatornán kommunikál a kiszolgáló és a kliens között. Mint minden hasonló kommunikáció, az SSH is egy adott porton keresztül továbbítja az adatokat, ami alapértelmezetten a közismert 22-es tcp port. Mivel ennek a portnak a funkcióját nagyon sokan ismerik, emiatt a kiszolgálók rendszeres támadásnak vannak kitéve. Ezt úgy szokták elkerülni - vagy legalábbis csökkenteni a próbálkozások számát-, hogy ezt a jól ismert portot átállítják egy másik, ismeretlen portszámra, amit csak port letapogatással (port scanning) lehet kívülről felderíteni, ami időigényesebb feladat.
Ebben a leírásban megnézzük, hogyan állíthatjuk át az SSH ismert 22-es TCP portját egy egyedi portszámra, hogy minimalizáljuk az SSH-n keresztül történő támadási kísérletek számát.

slogin

Az slogin Linux parancs manual oldala és súgója. Az slogin az ssh parancsra mutató szimbolikus link. Az ssh egy OpenSSH SSH kliensprogram.

UFW tűzfal telepítése, alapvető beállítása és használata Debian / Ubuntu rendszereken

botond küldte be 2022. 06. 27., h – 12:54 időpontban
Az UFW (Uncomplicated Firewall) egy könnyen használható netfilter tűzfal kezelésére szolgáló program. Parancssori felületet használ, amely kevés egyszerű parancsból áll, és az iptables-t használja a konfigurációhoz, tehát az iptables frontend-je. Ebben a leírásban megnézzük az UFW tűzfal telepítését és alapvető használatát, beállításait, aminek a lépéseit én egy Debian 11 minimális szerveren fogom elvégezni.

Hogyan kezeljük az ssh belépés során fellépő "WARNING: POSSIBLE DNS SPOOFING DETECTED!" és "REMOTE HOST IDENTIFICATION HAS CHANGED!" hibát?

botond küldte be 2022. 06. 16., cs – 17:22 időpontban
Amikor ssh hozzáférést használunk, a kapcsolódáskor számítógépünk (kliens) minden alkalommal lekéri a kiszolgáló ECDSA (Elliptic Curve Digital Signature Algorithm) ujjlenyomatát, amit az első csatlakozás során el is tárol az ismert kiszolgálók listájában (alapértelmezetten a ~/.ssh/known_hosts fájlban). Innentől kezdve a jövőbeli ssh csatlakozásokkor gépünk felismeri a távoli gép ECDSA ujjlenyomatát, ezzel ellenőrizve, hogy később is pontosan ugyanahhoz a géphez csatlakozunk-e. Amennyiben a későbbi csatlakozás során nem egyezik a frissen lekért ujjlenyomat a korábban eltárolt változattal, az ssh program a következő hibát dobja: "WARNING: POSSIBLE DNS SPOOFING DETECTED!" valamint "WARNING: REMOTE HOST IDENTIFICATION HAS CHANGED!". Ezekkel a hibaüzenetekkel figyelmeztet bennünket, hogy felmerült a lehetősége annak, hogy DNS hamisítás (DNS spoofing) áldozatai lehetünk, vagy csak megváltozott a kiszolgáló ECDSA ujjlenyomata, azaz az SSH kiszolgáló nyilvános kulcsa.

Hogyan hozhatunk létre SFTP felhasználót shell hozzáférés nélkül Linux rendszerünkön

botond küldte be 2021. 01. 20., sze – 22:38 időpontban
Adódhat úgy, hogy szeretnénk másokkal megosztani nagyobb méretű fájlokat, vagy éppen fogadni azokat, amik már nem férnek bele egy emailba. Erre a célra természetesen vannak ingyenes fájlmegosztók is, de ha gyakrabban van szükség kétirányú adatátvitelre például távmunka során, akkor célszerűbb ha magunk oldjuk ezt meg. Erre kiválóan alkalmas az SFTP (SSH File Transfer Protocol), ami egy biztonságos fájlátviteli megoldást kínál SSH kapcsolaton keresztül, ellentétben a titkosítás nélküli és elavult FTP kapcsolattal. Az SFTP alapból elérhető minden olyan kiszolgálón, ahol SSH hozzáférés is van. Ebből eredően jelen helyzetben az SSH kapcsolatnak annyi szépséghibája van, hogy ez egy shell hozzáférést is biztosít, amire itt most pont nem lesz szükségünk, mert nem szeretnénk, ha az általunk megosztott hozzáférésen keresztül be tudnának lépni számítógépünk más könyvtáraiba is. Ebben a leírásban megnézzük hogyan hozhatunk létre SFTP felhasználót shell hozzáférés nélkül Linux rendszerünkön.

Terminálablakok kényelmes használata az Ásbrú Connection Manager segítségével (2. oldal)

botond küldte be 2020. 11. 16., h – 23:18 időpontban
Ha gyakran használjuk a parancssort, és több ablakban is kell dolgoznunk egyszerre, akkor elengedhetetlen egy többfüles terminál alkalmazás, aminek kényelmes a használata és tudása is megfelelő. Ebben a kis felhasználói bemutatóban megismerkedhetünk az Ásbrú Connection Manager Linux alkalmazással, és alapvető funkcióival. Ezen az oldalon átnézzük az SSH kapcsolatok kezelését, beállítását és használatát.

Terminálablakok kényelmes használata az Ásbrú Connection Manager segítségével

botond küldte be 2020. 11. 16., h – 23:17 időpontban
Ha gyakran használjuk a parancssort, és több ablakban is kell dolgoznunk egyszerre, akkor elengedhetetlen egy többfüles terminál alkalmazás, aminek kényelmes a használata és tudása is megfelelő. Ebben a kis felhasználói bemutatóban megismerkedhetünk az Ásbrú Connection Manager Linux alkalmazással, és alapvető funkcióival. Ezen az oldalon feltelepítjük a programot, és átnézzük a globális beállításokat.