Tartalom
- oldal: A program rövid ismertetése, telepítése és globális beállításai
- oldal: SSH kapcsolatok kezelése, beállításai és használata
Az 1. oldal tartalma
Bevezető
Ha gyakran használjuk a parancssort, és több ablakban is kell dolgoznunk egyszerre, akkor elengedhetetlen egy többfüles terminál alkalmazás, aminek kényelmes a használata és tudása is megfelelő. Ebben a kis felhasználói bemutatóban megismerkedhetünk az Ásbrú Connection Manager Linux alkalmazással, és alapvető funkcióival.
Néhány éve használom ezt a programot Debianon, és meg vagyok vele elégedve. Tud mindent, amire szükségem van, – sőt, még sok olyan funkcióval is rendelkezik, amiket nem használok –, így hatékonyan segíti a Linuxon végzett napi teendőimet, kényelmesen és könnyen hozzáférhetővé teszi az SSH kapcsolataimat. Akik már ismerik, azoknak nyilván nem kell bemutatni, de akik még nem, nekik szeretettel ajánlom ezt a kedvcsinálónak szánt kis bemutatót, amiben a laptopomra fogom feltelepíteni ezt a hasznos programot.
Rövid ismertető
Az Ásbrú Connection Manager egy olyan felhasználói felület, amely segít a távoli terminál munkamenetek kezelésében és az ismétlődő feladatok automatizálásában.
Jellemzői
- Egyszerű grafikus felhasználói felület a távoli gépekkel való kapcsolatok kezeléséhez / indításához
- X11 továbbítás
- Szkriptelési lehetőségek SecureCRT-hez hasonlóan.
- Konfigurálható kapcsolódás előtti vagy utáni helyi parancsok végrehajtása
- Konfigurálható makrók (parancsok) listája, amelyeket helyileg lehet futtatni, amikor csatlakozik, vagy el lehet küldeni a csatlakoztatott kliensnek
- Konfigurálható feltételes végrehajtások listája a csatlakoztatott gépen az 'Expect' segítségével:
- SSH tanúsítványok elfelejtése
- Több SSH kapcsolat láncolása
- automatizálja az alagutak (tunnel) létrehozását
- sor-küldés késleltetési képességekkel
- KeePassX integráció
- Proxy szerveren keresztüli csatlakozási képesség
- Cluster kapcsolatok kezelése
- Füles/ablakos terminálok
- Wake On LAN képességek
- Helyi és globális változók, pl.: jelszó beírása egyszer, amit több helyen is fel lehet használni, stb. Felhasználási területek:
- Jelszó tároló
- A kapcsolati string-ek újrafelhasználása
- Sima Gnome/Gtk integráció
- Tálca ikon a jobb gombbal a felügyelt kapcsolatok gyors elindításához. Képernyőképek és statisztikák.
- A program elérhető DEB, RPM és .tar.gz csomagok formájában is
A program Beszerzése/telepítése
Az Ásbrú Connection Manager nincs benne a Debian vagy Ubuntu hivatalos csomagtáraiban, ezért a program fejlesztői által üzemeltetett csomagtárat kell hozzáadnunk rendszerünkhöz. Az Ásbrú Connection Manager beszerzéséhez látogassunk el a hivatalos oldalára, és kövessük az itt leírt lépéseket. Debian/Ubuntu telepítéshez tehát futtassuk az alábbi parancsokat:
curl -s https://packagecloud.io/install/repositories/asbru-cm/asbru-cm/script.deb.sh | sudo bash
Az Ásbrú honlapján időközben már új csomagtár telepítő script tölthető le:
curl -1sLf 'https://dl.cloudsmith.io/public/asbru-cm/release/cfg/setup/bash.deb.sh' | sudo -E bash
Jelenleg még a korábbi is működik. Amennyiben mégsem lenne elérhető, használjuk ezt az újat.
sudo apt install asbru-cm
A program nem foglal sok helyet, nálam a laptopomon mindössze 19,4 Mb-nyi csomagot telepít. Persze ez más környezetben eltérő lehet, attól függően, hogy a program csomagfüggőségei közül mennyi volt már fent a rendszeren előtte.
Használat
A telepítés után a program ikonját megtalálhatjuk a Kellékek menüben, vagy parancssorból az asbru-cm paranccsal is indíthatjuk.
Kezdőképernyő
Első indításkor a kezdőképernyőn még üres panelek fogadnak:
Az ablak bal felén láthatjuk a kapcsolatok listáját, ami egyelőre még üres. Középen a felső részen egy információs panel a kezdő lépésekről, majd alatta egy kis statisztika a használatról. Lejjebb pedig a készített képernyőképeket lehet kezelni. Az alsó sávban pedig egy gyors menü, ahonnan kényelmesen elérhetünk néhány funkciót, köztük például a helyi Shell ablak nyitására is itt van lehetőség a sáv középső ikonjával.
Mivel a programhoz nincs magyar fordítás, ezért a pontosság kedvéért a leírásban is az angol menükkel/feliratokkal haladunk.
A program alapvető beállításait az alsó sávon középen elhelyezkedő "Preferences" feliratú gombra kattintva érhetjük el. Kezdésnek fussuk át, hogy mit tartalmaz ez a menü.
Preferences menü
A program fő beállításainak menüjébe lépve láthatunk egy igen gazdag beállítópanelt. A panel bal sávján vannak a főbb beállítási csoportok, amik egy részénél még vízszintesen is vannak további fülek. Az ablak jobb felső részén található "?" ikonra kattintva megnyílik a program webes súgója, ahol részletes információkat kaphatunk az adott panel beállításaira vonatkozóan. Az ablak alján pedig lehetőségünk van visszaállítani mindent az alapbeállításokra (Reset to DEFAULT values), exportálhatjuk a beállításainkat, így például egy későbbi telepítés során vagy másik programpéldányban könnyedén visszaállíthatjuk a saját beállításainkat, valamint kiléphetünk mentés nélkül illetve a beállítások mentésével.
Main Options
A fő beállítások csoport tartalmaz 3 további fület, elsőként a Behaviour (viselkedés, működés) tartalma látható.
Behaviour fül
Itt végezhetjük el a program alapvető működési beállításait. Kiválaszthatjuk az ablak elrendezését, az ikontémát, valamint hogy induláskor hogyan jelenjen meg a program ablak, kilépéskor hogyan viselkedjen, és a CTRL+TAB billentyű kombinációra mit csináljon. Továbbá beállíthatunk még egyebek között jelszavas védelmet, és a terminálok tab füleit is testre szabhatjuk.
Look and Feel fül
Ezen a panelen beállíthatjuk a program megjelenésével kapcsolatos dolgokat, például hogy induláskor mi jelenjen meg, miket mutasson, és szerintem egy igen hasznos funkciót is itt tudunk beállítani, mégpedig hogy az egér kijelölés hatására egyből a vágólapra másolja a kijelölt részt. Ez persze ki is kapcsolható ha nincs rá szükségünk a "Mouse selection copies content to global clipboard" opció kikapcsolásával. Lejjebb pedig személyre szabhatjuk az alapból bal oldalon megjelenő kapcsolati lista panelünket, hogy mi és hogyan jelenjen meg rajta, természetesen a gépünkre telepített betűtípus és betűméret kiválasztását is beleértve, valamint, hogy az ablak bal vagy jobb széléhez tapadva jelenjen meg. Még lejjebb pedig azt állíthatjuk, hogy a terminál ablakok a fő ablakkeretben jelenjenek-e meg füles elrendezéssel, vagy különálló ablakokként nyíljanak meg, stb. Végül a panel jelzi, hogy ezek a beállítások csak az alkalmazás újraindítása után lépnek érvénybe.
Advanced fül
Itt a különböző prompt-okhoz lehet beállítani reguláris kifejezéseket, amik segítségével az Ásbrú Connection Manager felismeri a terminálban előforduló prompt-okat. Ennek segítségével tudja például megadni helyettünk a belépési jelszavunkat – amennyiben megjegyeztettük vele –, amikor kéri a távoli kiszolgáló, vagy például amikor először lépünk be valahova, és rákérdez a kiszolgáló, hogy még nem ismeri a csatlakozó gépet, és hogy folytassuk-e a belépést, stb. Valamint beállíthatunk még egyéb dolgokat is, például az egész szavas kijelölés karaktereit, és a képernyőképek számára használandó képnézegetőt.
Terminal Options
A következő beállítási csoportban a terminálok finomhangolásához találunk sok eszközt.
Behaviour fül
Itt szabályozhatjuk, hogy a terminál ablak (vagy tab) bezáródjon-e, amikor a kapcsolat bontásra kerül a kiszolgálóval, valamint az időtúllépéseket állíthatjuk. Lejjebb bekapcsolhatjuk, hogy automatikusan mentse-e a munkameneteket, még lejjebb pedig az új kapcsolatokat állíthatjuk, hogy tabfüllel nyíljon-e meg, vagy külön ablakban, és hogy milyen billentyű kombinációval válthatunk a fülek között, valamint ha ablakban történő nyílásra állítjuk, akkor az ablak szélességét és magasságát is beállíthatjuk az új terminálunknak.
Look and Feel fül
Ezen a részen a terminálablakok megjelenését szabályozhatjuk. Például hogy az új terminálablakok maximális ablakméretben jelenjenek-e meg, vagy hogy legyen-e minden terminálablakban állapotsor, illetve hogy az alkalmazás fő ablakának címét módosítsa-e a terminálablak címére, és hogy a makrókat milyen formában jelenítse meg. Lejjebb pedig a tabfülek színeit és pozícióját, valamint a terminálok színeit és betű készletét állíthatjuk be. A beállítások érvényesüléséhez itt is újra kell indítani a programot.
Advanced fül
Itt beállíthatjuk a karakterkódolást, a backspace karaktert, hogy mit küldjön a program a kiszolgálónak a backspace lenyomásakor, a debug módot, a kapcsolatok almenü elrejtését, a terminál csengés engedélyezését, a kapcsolatok láncolásának viselkedését, az F11 billentyű letiltását, hogy ne váltson teljes képernyősre, és végül a login shell engedélyezését, ha esetleg gondok adódnának a terminál viselkedésével a környezeti változók hiánya miatt.
Local Shell Options
A helyi Shell funkcióval (a főképernyő alján a középső ikonnal) nyithatunk egy helyi Shell ablakot, mint az asztalkörnyezetünk bármelyik másik terminál emulátor programjával. Itt ennek a beállításait végezhetjük el.
Behaviour fül
Itt beállíthatjuk, hogy a program indulásakor nyisson-e nekünk automatikusan egy helyi Shell ablakot, valamint a Shell-ünk paramétereit lehet megadni.
Look and Feel fül
Itt pedig a billentyűzet-hozzárendeléseket tilthatjuk le, valamint bekapcsolhatjuk a csengőt. Lejjebb pedig személyre szabhatjuk a helyi terminál megjelenését.
Network Settings
A hálózati beállítások panelen a proxy beállításokat végezhetjük el. Ha nem használunk proxy-t, vagy nem tudjuk, akkor hagyjuk a "Do not use proxy" opción. Ha proxy szerveren keresztül csatlakozunk az internethez, akkor pedig a "SOCKS proxy" opciót kell kiválasztanunk és megadni a proxy szerver hozzáférési adatait. Továbbá van még egy harmadik lehetőség is, a Jump Server használata, aminek segítségével beállíthatunk egy SSH Tunnel-hez hasonló átjárót – ha például csak egy köztes gépen keresztül érjük el a külvilágot. Ezen a köztes (jump) kiszolgálón SSH hozzáféréssel kell rendelkezni, valamint egy nyilvános kulcsnak is telepítve kell lennie rajta.
Global Variables
A Globális változók panelen alaphelyzetben csak egy "Hozzáadás" gomb van, amire ha rákattintunk, akkor létrehozhatunk globális változókat, amiknek értékeket adhatunk, majd ezeket a terminálban később elérhetjük például az alábbi módon:
echo <GV:_variable>
Tehát itt az Ásbrú Connection Manager által meghatározott módon lehet ezeket a globális változókat használni.
Local Commands
A helyi parancsok panelen is a "Hozzáadás" gomb segítségével állíthatunk be különböző gyakori parancsokat, amiket a terminálban a jobb egérkattintásra előugró menüben találhatunk meg, és onnan futtathatjuk őket. Amolyan "gyorshívó" szerepet lát el ez a funkció. Az előugró menüben a Description mezőben megadott név szerint jelennek meg a parancsok menüelemei. Az Ásbrú 6.3-as verziójától billentyű kombinációkat is rendelhetünk a parancsokhoz, így még kényelmesebben futtathatjuk beállított parancsainkat.
Remote Commands
A távoli parancsok hasonlóan működnek, mint a helyi parancsok rész, csak amit itt viszünk fel parancsokat azt ebben a nézetben nem tudjuk lefuttatni, valamint a beállított parancsok a terminálban a jobb egérkattintásra előugró menü "Remote Commands" menüpontjában jelennek meg.
KeePass Integration
A KeePass egy nyílt forráskódú, ingyenes program, amivel biztonságosan tárolhatjuk jelszavainkat. A KeePassX az eredeti KeePass alkalmazáson alapuló, több, mint 30 alkalmazás egyike. Az Ásbrú Connection Manager ez utóbbit integrációs szinten támogatja, ami annyit jelent, hogy a programban felhasználhatjuk a KeePassX vagy KeePass adatbázisainkat (kompatibilisek egymással), amiben például a különböző SSH hozzáféréseinket tároljuk. Ennek használatakor nem az Ásbrú Connection Manager fogja tárolni a jelszavakat, hanem a beépülő KeePassX bővítmény (keepassxc-cli) nyitja meg a KeePass adatbázisunkat, és abból történik a jelszavak kiolvasása. Noha nem mintha nem lenne biztonságos az Ásbrú Connection Manager jelszó tárolása, de ha ismerjük és használjuk valamelyik KeePass programot, és annak adatbázisában szeretnénk tárolni az SSH jelszavainkat, akkor itt csatlakoztathatjuk meglévő KeePass jelszó adatbázisunkat.
A következő oldalon folytatjuk a helyi Shell indításával és az SSH kapcsolatok kezelésével és beállításaival.
Lapozó
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges
- 270 megtekintés