Terminálablakok kényelmes használata az Ásbrú Connection Manager segítségével (2. oldal)

botond küldte be 2020. 11. 16., h – 23:18 időpontban

Tartalom

  1. oldal: A program rövid ismertetése, telepítése és globális beállításai
  2. oldal: SSH kapcsolatok kezelése, beállításai és használata

 

A 2. oldal tartalma

 

Folytatás

A leírás első oldalán feltelepítettük azt Ásbrú Connection Manager programot, és átnéztük a globális beállításait, ezen az oldalon folytatjuk a program használatának áttekintését a helyi Shell kapcsolattal és az SSH kapcsolatok kezelésével, beállításaival és használatával.

 

 

Használat

 

Local Shell indítása

A helyi Shell ablakot indító gombot – ahogyan már korábban is említettem – a főképernyő alsó menüsávjának közepén találhatjuk. Rákattintva egyből meg is nyitja a helyi Shell-t:

Ásbrú Connection Manager - Local Shell ablak

Itt megjelenik a prompt és már használhatjuk is a helyi gép parancssorát. Ha a terminálon jobb egérgombbal kattintunk, akkor előjön a funkciógazdag menü, amiben sok hasznos dolgot találhatunk:

Ásbrú Connection Manager - Shell ablak - Jobb egérgomb menü

SSH kapcsolatok kezelése, használata

Ebben a rövid bemutatóban nem maradt más hátra, mint az SSH kapcsolatok áttekintése. Első lépésként hozzunk létre egy csoportot az első SSH kapcsolatunk számára, hogy rendezett formában tárolhassuk későbbi hozzáféréseinket is.

Csoport létrehozása

A kezdőképernyő bal felén elhelyezkedő üres panelen kattintsunk a jobb egérgombbal, majd az előugró menüből válasszuk az "Add Group" opciót, vagy a panel feletti ikonsorban kattintsunk az első "New GROUP" súgófeliratú ikonra. Ekkor előjön egy kis ablak:

Ásbrú Connection Manager - Kapcsolatok - Csoport létrehozása

Itt adjunk meg egy nevet, majd OK. A példában itt az "Otthoni" nevet adom meg.

Ásbrú Connection Manager - Kapcsolatok - Csoport létrehozva

Ekkor visszakerülünk az Ásbrú Connection Manager főablakába, ahol bal oldalon megjelenik a csoportunk. Ezután hozzuk létre az első kapcsolatot.

Kapcsolat létrehozása

 

 

A csoport nevén maradva a fenti ikonsorból kattintsunk a második ikonra (New CONNECTION), vagy ugyanígy jobb egérgombbal kattintva a csoporton, az előugró menüből is választhatjuk az "Add Connection" opciót. Ekkor meg kell adnunk a kapcsolat nevét, és feliratát:

Ásbrú Connection Manager - Kapcsolatok - Új kapcsolat létrehozása

Miután kitöltöttük és továbbléptünk, bejön egy nagyobb ablak, ahol részletesen beállíthatjuk a kapcsolatot. Amint láthatjuk, ebben az ablakban is igen sok menü, fül és panel fogad bennünket. Először a kapcsolat (Connection) menübe kerülünk, ahol a legfontosabb dolgokat állíthatjuk be:

Connection menü
Connection Details fül

Ásbrú Connection Manager - Kapcsolatok - Kapcsolat szerkesztése - Connection menü

A hoszt beállításoknál beállíthatjuk a kapcsolódás módját (SSH, FTP, SFTP, Telnet, RDP, stb), majd meg kell adnunk a hosztnevet vagy IP-címet, portot, valamint hogy sudo-val indítsa-e a kapcsolatot, nyissa-e meg a kapcsolatot a program indításakor, és hogy a kapcsolat megszakadásakor újracsatlakozzon-e, és hogy hány ezredmásodpercet várakozzon az újra csatlakozás előtt.

A hitelesítés (authentication) részben pedig ki kell választanunk, hogy felhasználónévvel és jelszóval szeretnénk-e csatlakozni, vagy privát kulccsal.

Ha ezeket megadtuk, akkor tulajdonképpen már készen is vagyunk, akár le is menthetjük az egész beállítások ablakot, ennyi beállítás ugyanis már elegendő egy normális SSH kapcsolódáshoz (hosztnév, felhasználónév, jelszó, vagy privát kulcs). 

Azonban ha kíváncsiak vagyunk, hogy miket tud még ez a beállítóablak, gyorsan átfutjuk egy-egy mondat erejéig a többi lehetőséget is.

Ugyanebben a "Connection" főmenüben maradva láthatunk még két további fület is a panel tetején:

Advanced Parameters fül

Ásbrú Connection Manager - Kapcsolatok - Kapcsolat szerkesztése - Connection menü - Advanced Parameters fül

Itt beállíthatunk programozott REGEX karakterlánc küldését a terminálnak, amit megadott másodpercenként küld el az Ásbrú Connection Manager a kiszolgálónak, amelyhez csatlakoztunk, parancsot is elé fűzhetünk a kapcsolódási parancsnak, különböző scripteket futtathatunk, amikor elindult a kapcsolat, valamint naplózhatjuk a terminál kimenetét is.

Network Settings fül

Ásbrú Connection Manager - Kapcsolatok - Kapcsolat szerkesztése - Connection menü - Network Settings fül

Ezen a panelen a kapcsolat hálótati beállításait végezhetjük el. Itt három beállítás közül választhatunk: Az első beállítással a már fentebb, korábban bemutatott hálózati/proxy beállítások kerülnek érvényesítésre ennél a kapcsolatnál. A direkt kapcsolat választásánál pedig figyelmen kívül hagyja a korábbi globális proxy beállításokat, és az utolsó beállítással pedig egyedi proxy beállításokat adhatunk meg. Ezek a beállítások természetesen csak ehhez a kapcsolathoz kerülnek társításra.

SSH Options menü

Ásbrú Connection Manager - Kapcsolatok - Kapcsolat szerkesztése - SSH Options menü

Az SSH opciók panelen beállíthatjuk az SSH verziót (-1|2), X11 továbbítást (-X), tömörítést (-C), engedélyezzük-e a távoli kiszolgálónak, hogy csatlakozhasson-e a helyi átirányított portokhoz (-g), és hogy továbbítsa-e az SSH hitelesítő kulcsunkat a kiszolgálóra (-A), továbbá kiválaszthatjuk az IP protokoll verzióját (IPv4 vagy IPv6) (-4|6), és hogy letiltjuk-e a távoli parancsok futtatását (-N). Ez utóbbi akkor hasznos, ha nem akarunk parancsokat futtatni a távoli kiszolgálón, hanem csak portokat továbbítani.

 

 

Lejjebb pedig a tab fülekkel tagolt részen a port átirányításokat állíthatjuk: Helyi port átirányítása (-L), távoli port átirányítása (-R), dinamikus port továbbítása (-D), és az utolsó fül alatt pedig a további SSH opciókat (-o) állíthatjuk be, amiket tallózószerűen válogathatunk ki a felsorolt lehetőségek közül.

A zárójelek között feltüntetett SSH kapcsolók működését lásd az ssh parancs manual oldalán.

Ezekkel a beállítási lehetőségekkel akár egy fordított SSH alagutat is össze tudunk rakni, aminek segítségével kívülről elérhetjük a NAT hálózat mögött lévő gépünket is.

Pre Exec menü

Ásbrú Connection Manager - Kapcsolatok - Kapcsolat szerkesztése - Pre Exec menü

A Pre Exec panelen parancsokból álló listát állíthatunk össze, amiket az Ásbrú Connection Manager lefuttat a helyi gépen, mielőtt megnyitná a kapcsolatot. A Hozzáadás gomb segítségével vihetünk fel újabb parancsokat. Amennyiben bejelöljük az "Ask: YES" opciót, a program a parancs futtatása előtt feldob egy dialógus ablakot, amiben megkérdi, hogy biztosan szeretnénk-e futtatni a kérdéses parancsot.

Post Exec menü

Ásbrú Connection Manager - Kapcsolatok - Kapcsolat szerkesztése - Post Exec menü

A Post Exec funkció hasonlóan működik, mint a Pre Exec, annyi különbséggel, hogy itt a beállított parancsok a terminál kapcsolat bezárása után kerülnek végrehajtásra. A fenti xclock példával tehát így néz ki, amikor kilépünk ennek a kapcsolatnak a terminál példányából:

Ásbrú Connection Manager - Kapcsolatok - Kapcsolat szerkesztése - Post Exec példa

Itt tehát annyi történik, hogy az exit parancs futtatása után megszakad a kapcsolat, és előugrik a dialógus ablak.

Ezzel a funkcióval elvégezhetjük például a kilépés utáni rendszeres műveleteket, pl. /tmp könyvtár törlése vagy bármi egyéb parancs futtatása, amire szükségünk lehet a terminál bezárása után.

Expect menü

Ásbrú Connection Manager - Kapcsolatok - Kapcsolat szerkesztése - Expect menü

Ezen a panelen a terminálban várt szekvenciákra köthetünk különböző egyedi kimeneteket, illetve parancsokat: Az Expect mezőben kell megadni egy várt karakterláncot, vagy reguláris kifejezést, ami ha előfordul a terminálban, akkor működésbe lép a beállított szabály. A Time out részben megadhatjuk a késleltetést másodpercek számában megadva, majd a Send mezőbe beírt karakterlánc kerül kiírásra a terminálban. A Return opció pedig a kiírt karakterlánc után egy enter karaktert is elküld a terminálnak, így ha a beállított karakterláncunk egy parancs, akkor végre is hajtja azt. Alatta pedig szabályozhatjuk az előfordulások számát, hogy hány előfordulás után mit csináljon. Pl leállítja a szabály figyelését, stb.

Remote Macros menü

Ásbrú Connection Manager - Kapcsolatok - Kapcsolat szerkesztése - Remote Macros menü

A Remote Macros funkció ugyanúgy működik, mint a korábban bemutatott globális beállítású Remote Commands, csak az itt beállított parancsok erre a kapcsolatra korlázozódnak. A felvitt parancsok a terminálban ugyanúgy a jobb egérgomb kattintásra megjelenő menü "Remote Commands" menüpontjából futtathatók.

 

 

Local Macros menü

Ásbrú Connection Manager - Kapcsolatok - Kapcsolat szerkesztése - Local Macros menü

A Local Macros funkció is ugyanúgy működik, mint a korábban bemutatott globális beállítású Local Commands, csak az itt beállított parancsok erre a kapcsolatra korlázozódnak. A felvitt parancsok a terminálban ugyanúgy a jobb egérgomb kattintásra megjelenő menü "Local Commands" menüpontjából futtathatók.

User Variables menü

Ásbrú Connection Manager - Kapcsolatok - Kapcsolat szerkesztése - User Varables menü

A felhasználói változók funkció hasonlóan működik, mint a korábban tárgyalt Global variables, csak itt a beállított értékek erre a kapcsolatra korlátozódnak, továbbá itt nincsenek változó nevek, csak számokkal indexelt változók vannak, és 0-tól indul a számozás. Ezeket a változókat is elő lehet hívni a terminálban a jobb egérgombra történő kattintással előugró menüből az "Insert value - User variables" almenüből.

Terminal Options menü

Ásbrú Connection Manager - Kapcsolatok - Kapcsolat szerkesztése - Terminal Options menü

A Terminal Options beállítópanelen lényegében ugyanazokat lehet beállítani, mint az Ásbrú Connection Manager globális beállító részében is, csak itt erre a kapcsolatra vonatkozóan. A panel felső részén a különböző billentyűzet-hozzárendeléseket lehet letiltani, valamint engedélyezni a terminálban a csengőt. A panel alsó részét pedig ha engedélyezzük, akkor ezek a beállítások felülírják a globális beállításokat ennél a kapcsolatnál, melyben a prompt, a felhasználónév és jelszó bekérő szövegekre illeszkedő reguláris kifejezéseket kell megadni, amivel a program érzékeli ezeknek a terminálban történő megjelenésüket. Ez alatt pedig a terminál színeit, karaktertípusát, méretét, kurzorát, stb állíthatjuk be.

SSH kapcsolat használata

Ha mindent beállítgattunk, akkor a főképernyőről kiindulva a bal oldali kapcsolatok panelen a kapcsolaton dupla kattintással indíthatjuk is a frissen beállított SSH hozzáférésünket

Első SSH kapcsolódás

Ásbrú Connection Manager - Első SSH kapcsolódás

Az első kapcsolódáskor a program jelzi – ahogy más terminál alkalmazások is – hogy a kiszolgáló kulcsát hozzáadta az ismert kiszolgálók listájához, valamint megjelenik a szokásos bejelentkező (motd) szöveg.

Képernyő kihasználása

A használat elején érdemes megemlíteni a képernyő kihasználási lehetőségeket.

Teljes képernyős mód

A képernyő alsó menüsávjában a "Wake on Lan" gombtól balra lévő gombra kattintva eltüntethetjük a kapcsolatok panelt:

Ásbrú Connection Manager - Kapcsolatok panel elrejtése

Valamint, ha a jobb alsó sarokban lévő lefelé mutató dupla nyíl jelzésű gombra kattintunk, akkor az alsó menüsort is eltüntethetjük, így még több helyünk marad a terminál(ok) számára:

Ásbrú Connection Manager - Alsó menüsor elrejtése

Noha még megmarad a státusz sor, valamint a fülsáv, de közel teljes képernyős módot kapunk.

Függőleges ablakmegosztás

 

 

Megoszthatjuk függőlegesen a rendelkezésre álló területet két ablak között, ha több terminálunk is nyitva van. Ehhez kattintsunk a megosztani kívánt terminál ablakfülére jobb egérgombbal, majd válasszuk a Split -> Vertically almenüt, és itt válasszuk ki azt a tabfület, amelyikkel kettéosztott módba szeretnénk váltani:

Ásbrú Connection Manager - Függőleges ablakmegosztás

A tabfülön jelzi is hogy melyik két kapcsolat került megosztásra (nálam most 4 egyforma kapcsolat van megnyitva), továbbá a két ablak közötti függőleges sávot húzhatjuk is egérrel a kívánt arányok beállításához. Ha elállítottuk, és egyenlő részekre szeretnénk visszaállítani, akkor szintén jobb klikk az osztott kapcsolat tabfülén, majd az "Equally resize terminals" funkcióval visszaállíthatjuk középre.

Vízszintes ablakmegosztás

Vízszintesen is megoszthatjuk a teret két ablak között, ehhez pedig ugyanígy kattintsunk a megosztani kívánt kapcsolat fülén jobb egérgombbal, majd a Split -> Horizontally almenüben válasszuk ki a másik ablakot, amelyikkel osztani szeretnénk a képernyőt:

Ásbrú Connection Manager - Vízszintes ablakmegosztás

Vágólap és kijelölés

Mint ahogy más terminál emulátor alkalmazásokban, itt is használhatjuk a vágólapot a kényelmes adatcseréléshez. A helyi gépen lévő vágólap tartalma a terminálokban megszokott SHIFT+Insert billentyűkombinációval illeszthető be, az egérrel kijelölt terület pedig – alapbeállítás szerint – egyből a vágólapra kerül.

A kijelölést végezhetjük normál módon, amikor csak simán kijelölünk az egérrel több soron át:

Ásbrú Connection Manager - Normál kijelölés

Továbbá egy szóra duplán kattintva kijelöli az egész szót:

Ásbrú Connection Manager - Egész szó kijelölése

A szavak kijelölésénél előre meghatározott karakterek számítanak egy szónak, tehát amit a dupla kattintással kijelöl. Ezt az első oldalon bemutatott Preferences -> Main Options -> Advanced tabfülön állíthatjuk be a "Select-by-word characters" mezőben, aminek az alapértelmezett értéke: "-.:_/".

Valamint kijelölhetünk tripla kattintással is, ilyenkor egy teljes terminál sort jelöl ki:

Ásbrú Connection Manager - Egész sor kijelölése

És végül kijelölhetünk még négyzet/téglalap alakzatban is, ha a kijelölés elött lenyomjuk és nyomva tartjuk a CTRL billentyűt:

Ásbrú Connection Manager - Téglalap kijelölés

Ez akkor igazán hasznos, ha mondjuk egy táblázatból csak egy oszlopot szeretnénk kimásolni, mint például a fenti könyvtár listából csak a fájlok neveit.

 

 

Konklúzió

Ennyi fért bele ebbe a kis leírásba, ami végül így is hosszabbra sikerült, mint terveztem. De nem baj, mert legalább a kedvenc terminál programom fontosabb részeit sikerült áttekinteni. Az Ásbrú Connection Manager az itt bemutatott funkcióknál jóval többet tud, sokukat én sem használtam még. Így hát akinek sikerült felkeltenem az érdeklődését eme nagyszerű kis terminál alkalmazás iránt, annak mindenképpen érdemes ellátogatnia az ÁsBrú Connection Manager hivatalos dokumentációs oldalára (link lentebb).

Köszönöm a figyelmet, remélem hogy ezekkel az információkkal kényelmesebbé tehetem mások terminálban végzett munkáját is.

 

 

Lapozó

Ez a leírás több oldalból áll: