adatbázis

Hogyan védekezzünk az "Access denied for user root@ip-cím (using password: YES/NO)" típusú adatbázis kiszolgálónkat érő támadásokkal szemben a Fail2Ban segítségével

botond küldte be 2022. 06. 05., v – 01:45 időpontban
Ha weboldalakat üzemeltetünk, akkor szerverünk, és a rajta működő weboldalak és szolgáltatások gyakran ki vannak téve a külső támadásoknak, ami alól MySQL/MariaDB adatbázis kiszolgálónk sem kivétel. Ha szerverünkön a Fail2Ban védelmi szoftver is rendelkezésre áll, akkor ebből a rövid leírásból megtudhatjuk, hogyan tehetjük biztonságosabbá szerverünket az "Access denied for user root@ip-cím (using password: YES/NO)" típusú adatbázis kiszolgálónkat érő támadásokkal szemben.

Drupal 9 alaprendszer frissítése kétféle módszerrel

botond küldte be 2021. 02. 25., cs – 23:48 időpontban
A Drupal 9 CMS rendszerhez már több alaprendszer frissítés is kiadásra került az elmúlt hetekben, ezért érdemes átnézni ennek is a frissítési mechanizmusát, mint korábban a Drupal 8 frissítése esetében. Ebben a leírásban a Debian 10 (Buster) tökéletes szerverre telepített Drupal 9-es weboldalt fogom frissíteni a 9.1.2-ről a 9.1.4-re, tehát itt most több verziót is ugrunk egyszerre. A műveletet kétféle módszerrel is elvégezzük: először composerrel, utána pedig megnézzük a kézi frissítést is.

Hogyan frissítsük Matomo (korábban Piwik) webanalitikai rendszerünket a 4.x verzióra (2. oldal)

botond küldte be 2020. 12. 15., k – 09:34 időpontban
A Matomo (korábban Piwik) webanalitikai rendszer egy színvonalas statisztikai eszköz, amellyel részletes és átfogó képet kaphatunk weboldalaink forgalmáról. Korábban készítettem leírást a Matomo szoftver saját szerverre történő telepítéséről és beüzemeléséről, ebben a leírásban pedig áttekintjük, hogyan frissíthetjük a webanalitikai rendszert a nemrég megjelent 4.x főverzióra. A webstatisztikai program sok újdonságot is tartalmaz, de ebben a leírásban viszont nem ezekre koncentrálunk, hanem az új főverzió számára szükséges szoftverigényeket elégítjük ki, hogy a rendszer stabilan működhessen tovább. Ezen az oldalon elvégezzük a frissítés utáni rendszerkövetelmények biztosítását.

Debian 10 (Buster) LAMP szerver v1.0 telepítése (2. oldal)

botond küldte be 2019. 11. 19., k – 14:28 időpontban
A LAMP rendszerek segítségével dinamikus weboldalakat futtathatunk szerverünkön, vagy akár otthoni gépünkön. Ebben a leírásban a Debian 10 (Buster) operációs rendszerre készítünk el egy LAMP szervert, amelyre a következő összetevők kerülnek: MariaDB 10.3.18, Apache 2.4.38, PHP 7.3 és phpMyAdmin 4.9.1. Ezen az oldalon feltelepítjük és beállítjuk a phpMyAdmin webes adatbáziskezelő felületet, melyet egyedi módon hajtunk végre, mert a Debian 10 csomagtára alapból nem tartalmazza ezt a szoftvert.

Debian 10 (Buster) LAMP szerver v1.0 telepítése

botond küldte be 2019. 11. 19., k – 14:25 időpontban
A LAMP rendszerek segítségével dinamikus weboldalakat futtathatunk szerverünkön, vagy akár otthoni gépünkön. Ebben a leírásban a Debian 10 (Buster) operációs rendszerre készítünk el egy LAMP szervert, amelyre a következő összetevők kerülnek: MariaDB 10.3.18, Apache 2.4.38, PHP 7.3 és phpMyAdmin 4.9.1. Ezen az oldalon feltelepítjük az Apache, MariaDB és PHP komponenseket.

Hogyan telepítsük a Matomo (korábban Piwik) webanalitikai szoftvert Apache rendszerű szerverünkre (6. oldal)

botond küldte be 2019. 09. 01., v – 16:06 időpontban
Ebben a leírásban feltelepítjük a Matomo (korábban Piwik) webanalitikai rendszert egy meglévő szerverre, ami azután nagy részletességű statisztikai adatokkal fog ellátni minket a szerveren működő weboldalak látogatói forgalmáról. Ezen az oldalon elvégezzük a Matomo rendszer feltelepítése után szükséges beállításokat.

Hogyan telepítsük a Matomo (korábban Piwik) webanalitikai szoftvert Apache rendszerű szerverünkre

botond küldte be 2019. 09. 01., v – 16:01 időpontban
Ebben a leírásban feltelepítjük a Matomo (korábban Piwik) webanalitikai rendszert egy meglévő szerverre, ami azután nagy részletességű statisztikai adatokkal fog ellátni minket a szerveren működő weboldalak látogatói forgalmáról. Először létrehozzuk a rendszer számára szükséges adatbázist, tárhelyet, valamint beállítjuk a működéséhez szükséges Apache konfigurációt...

WordPress 5.2 CMS telepítése ISPConfig-os szerverkörnyezetre (2. oldal)

botond küldte be 2019. 07. 12., p – 17:12 időpontban
A WordPress egy ingyenes, nyílt forráskódú, könnyen kezelhető, egyedivé alakítható és keresőbarát CMS rendszer, melynek segítségével egyszerűen hozhatunk létre blogokat, weboldalakat, vagy akár webáruházakat is. Ezen az oldalon folytatjuk a webfiók kialakítását egy Shell felhasználó létrehozásával, majd befejezzük a WordPress 5.2 CMS rendszer feltelepítésével.

WordPress 5.2 CMS telepítése ISPConfig-os szerverkörnyezetre

botond küldte be 2019. 07. 12., p – 17:10 időpontban
A WordPress egy ingyenes, nyílt forráskódú, könnyen kezelhető, egyedivé alakítható és keresőbarát CMS rendszer, melynek segítségével egyszerűen hozhatunk létre blogokat, weboldalakat, vagy akár webáruházakat is. Korábban már feltelepítettünk egy Drupal 8-as rendszert egy Debian 8 (Jessie) tökéletes szerver konfigurációra, most pedig a WordPress 5.2 verzióját fogunk szóra bírni egy szintén ISPConfig-os szerverkörnyezeten. A feltelepített weboldalra később még több leírás is fog épülni.