beállítások

Raspberry Pi 5 8GB - Unboxing és üzembe helyezés

botond küldte be 2024. 10. 28., h – 19:13 időpontban
A Raspberry Pi 5 a legendás kis számítógép-család legújabb tagja, amely 2023 októberében jelent meg. A Raspberry Pi Alapítvány több éves fejlesztés és várakozás után adta ki ezt a modellt, mely jelentős előrelépést jelent mind teljesítményben, mind funkcionalitásban az előző generációkhoz képest. Az új Raspberry Pi 5 célja, hogy még nagyobb szabadságot és rugalmasságot biztosítson azok számára, akik egy elérhető árú, ugyanakkor nagy teljesítményű eszközt keresnek. A napokban volt szerencsém beszerezni egy 8 GB RAM-os modellt, így tehát ebben a leírásban átnézzük a Raspberry Pi 5 első kicsomagolását és összeszerelését, valamint a kezdeti beállításokat.

Hogyan állítsuk át manuálisan egy PHP-FPM pool-ban futó weboldalunk vagy webalkalmazásunk PHP verzióját?

botond küldte be 2024. 02. 17., szo – 01:33 időpontban
A PHP-FPM (FastCGI Process Manager) használata a weboldalak és webalkalmazások futtatásához számos előnnyel jár, különösen ha azt a régebbi technikákkal, mint például az Apache modulként futtatott PHP-val hasonlítjuk össze. Az egyik legfontosabb előny, hogy a PHP-FPM jelentősen javítja a teljesítményt és a skálázhatóságot, mivel lehetővé teszi a PHP folyamatok finomabb kezelését és optimalizálását. Ezáltal a szerver erőforrásait hatékonyabban használhatjuk ki, csökkenthetjük a válaszidőt, és nagyobb forgalom esetén is stabil maradhat a rendszerünk. Az idő előrehaladtával azonban a webalkalmazásaink PHP verziói elavultakká válhatnak, amiket a különböző kezelőpanelek nem frissítenek. Ebben a leírásban megnézzük néhány lépésben, hogy hogyan tudjuk egyszerűen kézi beállításainkat módosítani ahhoz, hogy a weboldalaink, illetve webalkalmazásaink is a megfelelő PHP verzióval működjenek.

Hogyan telepíthetjük a PHP 8.2 változatát Debian vagy Ubuntu szerverre és állíthatjuk be az ISPConfig kezelőpanelben választható PHP verzióként

botond küldte be 2023. 11. 14., k – 03:01 időpontban
Ebben a leírásban feltelepítjük a PHP 8.2 változatát egy Debian rendszerre, beállítjuk az alapértelmezett PHP verziókat, beállítjuk az ISPConfig kezelőpanelben választható PHP verzióként, beállítjuk a szükséges tárhelyeken és végül ellenőrizzük egy Drupal és egy WordPress oldalon a PHP működését.

Hogyan védekezzünk a nagy mennyiségben érkező 404 vagy egyéb 4xx HTTP hibakódokat eredményező támadásokkal szemben Fail2Ban segítségével

botond küldte be 2023. 03. 14., k – 00:38 időpontban
Weboldalaink folyamatos támadásnak vannak kitéve a külvilág felől. Ezeknek túlnyomó részét robotok végzik, amik megpróbálják felderíteni a szerveren futó weboldalak gyenge pontjait. Az ilyen célú robotoknak egy része ezt úgy próbálja megtenni, hogy weboldalaink felé különböző, véletlenszerűnek tűnő HTTP lekéréseket intéznek, amiknek a java része nem létező URL címekre irányul. Ennek következtében szerverünk 404-es HTTP válaszkóddal reagál. Ebben a leírásban megnézzük hogyan tilthatjuk ki a nagy mennyiségben érkező, 404 és egyéb 4xx HTTP válaszkódokat eredményező próbálkozásokat a Fail2Ban segítségével.

Hogyan építhetjük meg és élesíthetjük ISPConfig3 szerverünket, valamint hogyan biztosíthatjuk a Let's Encrypt SSL-el kezelőpanelünket, főbb szolgáltatásainkat és weboldalainkat (2. oldal)

botond küldte be 2023. 01. 20., p – 23:16 időpontban
Az ISPConfig kezelőpanel segítségével könnyedén menedzselhetjük a szerverünkön lévő weboldalakat, valamint az egyéb webes szolgáltatásokat. Ebben a leírásban áttekintjük hogyan építhetjük meg és élesíthetjük ISPConfig3 szerverünket, valamint hogyan állíthatjuk be az ingyenes, Let's Encrypt által kiállított SSL tanúsítványokat a kezelőpanel, a főbb szolgáltatások és a weboldalaink számára. Ezen az oldalon létrehozzunk az elsődleges webfiókot, email fiókot, majd egy külső, ingyenes szolgáltatás segítségével másodlagos névszervereket veszünk igénybe, végül átirányítjuk a domain nevet szerverünkre, ezzel kívülről is elérhetővé téve azt.

Hogyan orvosoljuk az "Ez a számítógép nem alkalmas a Windows 11 futtatására" hibát a Windows 11 VirtualBox gépre történő telepítése során

botond küldte be 2022. 03. 24., cs – 21:02 időpontban
A VirtualBox virtuális gépeken sokféle operációs rendszert telepíthetünk, köztük a Windows valamennyi verzióját. Azonban a Windows 11 esetén még akadnak problémák. A Virtualbox jelenlegi (6.1) verziója elméletileg támogatja a Windows 11 rendszert is, azonban adódnak problémák a telepítés során. Ebben a hibaelhárítóban oldjuk meg ezt a kérdést, hogy gond nélkül telepíthessük a Windows jelenlegi legújabb kiadását, a 11-et is.

Hogyan telepíthetjük fel a PHP 8-at Debian vagy Ubuntu rendszerű szerverünkre

botond küldte be 2021. 02. 06., szo – 15:49 időpontban
A PHP az egyik legelterjedtebb szerver oldali szkriptnyelv amivel dinamikus weblapokat építhetünk, így webszerverünk elengedhetetlen kelléke. 2020. november 26-án került kiadásra ennek legfrissebb főverziója a PHP 8. Ebben a leírásban megnézzük, hogyan telepíthetjük fel a PHP 8-at egy Ubuntu 20.04 (Focal Fossa) LAMP szerverre, és egy Debian 10 (Stretch)  tökéletes szerverre, valamint hogyan állíthatjuk be működésre készre mindkét rendszer Apache környezetében.

Terminálablakok kényelmes használata az Ásbrú Connection Manager segítségével (2. oldal)

botond küldte be 2020. 11. 16., h – 23:18 időpontban
Ha gyakran használjuk a parancssort, és több ablakban is kell dolgoznunk egyszerre, akkor elengedhetetlen egy többfüles terminál alkalmazás, aminek kényelmes a használata és tudása is megfelelő. Ebben a kis felhasználói bemutatóban megismerkedhetünk az Ásbrú Connection Manager Linux alkalmazással, és alapvető funkcióival. Ezen az oldalon átnézzük az SSH kapcsolatok kezelését, beállítását és használatát.

Terminálablakok kényelmes használata az Ásbrú Connection Manager segítségével

botond küldte be 2020. 11. 16., h – 23:17 időpontban
Ha gyakran használjuk a parancssort, és több ablakban is kell dolgoznunk egyszerre, akkor elengedhetetlen egy többfüles terminál alkalmazás, aminek kényelmes a használata és tudása is megfelelő. Ebben a kis felhasználói bemutatóban megismerkedhetünk az Ásbrú Connection Manager Linux alkalmazással, és alapvető funkcióival. Ezen az oldalon feltelepítjük a programot, és átnézzük a globális beállításokat.