Tartalom
Bevezető
A Linux szolgáltatások háttérben futó programok, amik nem rendelkeznek külön kezelőfelülettel, hanem valamilyen kommunikációs mechanizmuson keresztül (többnyire a hálózaton) válaszolnak más programok kéréseire. Ezek egy részét - működésüktől függően - daemon-nak hívják. A szolgáltatásokat a modern Linux rendszerekben a systemd menedzseli, és a systemctl parancs segítségével lehet őket elindítani, leállítani, stb.
A systemctl parancs a szolgáltatások elindításán és leállításán kívül még számos funkciót tartalmaz, mint például a szolgáltatások letiltása, engedélyezése, maszkolása vagy felfedése (unmask), stb. Ebben a rövid hibaelhárítóban a maszkolással és felfedéssel foglalkozunk. Hogy jobban megértsük magát a problémát, ejtenünk kell röviden néhány szót magáról a maszkolásról is.
Szolgáltatások maszkolása, felfedése (unmask)
A szolgáltatások maszkolása a szolgáltatások letiltásának egy másik módja. A különbség annyi, hogy míg a letiltás esetén a szolgáltatáshoz tartozó összes szimbolikus linket eltávolítja a rendszer, addig a maszkolás esetén ezek a szimbolikus linkek a /dev/null elemre mutatnak. Ha egyszerűen letiltunk egy szolgáltatást, az továbbra is manuálisan indítható marad. Amikor pedig maszkolunk egy szolgáltatást, azt nem lehet manuálisan elindítani. Más szóval, a maszkolás végleg használhatatlanná teszi a szolgáltatást, amíg fel nem fedik azt újra.
A szolgáltatások letiltása és engedélyezése az alábbi parancsokkal történik:
sudo systemctl disable <unit név>
sudo systemctl enable <unit név>
A maszkolás és felfedés pedig:
sudo systemctl mask <unit név>
sudo systemctl unmask <unit név>
A maszkolásnak biztonsági vonatkozásai vannak, ugyanis egy szolgáltatást nem csak kézzel lehet elindítani, hanem más programok, szolgáltatások is elindíthatják őket a háttérben valamilyen események hatására, stb. Ha átmenetileg használaton kívül szeretnénk helyezni egy szolgáltatást, hogy semmi ne tudja elindítani azt, akkor a maszkolás a jó megoldás erre.
Most, hogy érintőlegesen ejtettünk erről néhány szót, térjünk is rá a hibajelenségre és annak a megoldására.
A hibajelenség
Egy szolgáltatást a rendszer maszkolt, amit a systemctl unmask paranccsal nem lehet feloldani. A parancs nem dob hibát, de nem is hajtja végre az unmask műveletet.
A saját példámban az ily módon "beragadt" szolgáltatás a Chrome Remote Desktop volt, aminek segítségével távirányíthatunk másik számítógépeket az asztalon keresztül.
Amikor kijön egy frissítés a csomaghoz, akkor időnként előfordul nálam, hogy nem indul elsőre megfelelően a távirányítás. Ez olyankor szokott előfordulni, amikor módosul a /opt/google/chrome-remote-desktop/chrome-remote-desktop fájl, amit a fentebb linkelt leírásnak megfelelően kézzel kellett módosítani, hogy a távirányító az aktuális munkamenetre kapcsolódjon, és ne egy üres asztalt kapjunk egy új munkamenetben.
Amikor ilyen történik, akkor újra elvégzem a módosításokat a fájlon, amihez le kell állítani a Chrome Remote Desktop szolgáltatását, és újra kell indítani azt, hogy érvénybe léphessenek a módosítások. És ilyenkor szokott jönni a hiba: Amikor kiadom az alábbi újraindító vagy elindító parancsok bármelyikét:
systemctl restart chrome-remote-desktop
systemctl start chrome-remote-desktop
Az alábbi hibaüzeneteket kapom:
Failed to restart chrome-remote-desktop.service: Unit chrome-remote-desktop.service is masked. Failed to start chrome-remote-desktop.service: Unit chrome-remote-desktop.service is masked.
A dolog idáig világos: a Chrome Remote Desktop szolgáltatása maszkolva van, ezért nem lehet sem elindítani, sem újraindítani, hiszen nem is megy. Ha lekérdezem a szolgáltatás állapotát:
systemctl status chrome-remote-desktop
Akkor írja is, hogy inaktív, mert maszkolva van:
● chrome-remote-desktop.service Loaded: masked (Reason: Unit chrome-remote-desktop.service is masked.) Active: inactive (dead)
Ilyenkor nálam nem is érhető el az érintett számítógép, ami jelen esetben a "Laptop 1 - Debian10" névre hallgat:
A listában szürkével jelenik meg inaktívként.
Ez idáig még rendben is volna, mert normál esetben egy másik szolgáltatáspéldány működteti a megfelelő munkamenetet a megfelelő felhasználó nevében, viszont a fő szolgáltatást újra kell indítani ha módosítjuk a fentebb említett fájlt, hogy a távirányító programban érvénybe lépjenek az új beállítások.
A hiba tehát itt kezdődik, hogy hiába futtatom a systemctl unmask parancsot, ebben az esetben hatástalan. Tehát a parancs segítségével nem lehet feloldani a szolgáltatást.
A következő fejezetben megnézzük erre a megoldást.
A megoldás
Amikor a megfelelő parancsokkal nem lehet feloldani a maszkolt szolgáltatásokat, akkor manuálisan is megoldhatjuk az ilyen problémát. Természetesen root-ként hajtsuk végre a további részeket is. Lépjünk be a /lib/systemd/system könyvtárba:
cd /lib/systemd/system
Majd itt keressünk rá a kérdéses szolgáltatás nevére. A saját példámban a "chrome" szóra keresek rá:
Itt megtaláljuk a szolgáltatáshoz kapcsolódó unit fájlokat, amint azok a /dev/null -ra mutató szimbolikus linkek. Ebben a példában csak egy unit fájl van ilyen, de más szolgáltatás esetében lehet több is. Továbbá még találunk itt egy "@.service" végződésű fájlt is, amire mindjárt ki is térünk. Ezeket a /dev/null/ -ra mutató szimbolikus linkeket töröljük az unlink parancs segítségével:
unlink chrome-remote-desktop.service
Természetesen a saját szolgáltatásunk fájljait töröljük, amiket nem sikerül feloldanunk az unlink opcióval.
Ezután engedélyezzük a szolgáltatást a már fentebb bemutatott paranccsal:
systemctl enable chrome-remote-desktop@.service
Tehát hogy a szolgáltatás megfelelően engedélyezésre kerüljön, a szolgáltatás minden példányát engedélyezzük ennek a "@.service" sablonfájlnak a segítségével. Erről további részleteket a systemd.system manual oldalán találhatunk.
A systemctl parancsnál a szolgáltatás nevében a kiterjesztést nem kötelező megadni. Tehát a ".service" rész el is hagyható, a sablonfájlok esetén is, csak ott ne felejtsük el a végére tenni a @ jelet.
Miután engedélyeztük a szolgáltatást és az esetleges további szolgáltatáspéldányokat, indítsuk el, majd ellenőrizzük:
systemctl start chrome-remote-desktop.service
systemctl status chrome-remote-desktop.service
Itt tehát látható maga a fő szolgáltatás, amint fut.
Valamint érdekességképpen még ránézhetünk az említett példányosított szolgáltatásra, ami ez esetben a saját felhasználómhoz kapcsolódó gyermekszolgáltatás:
systemctl status chrome-remote-desktop@botond.service
● chrome-remote-desktop@botond.service - Chrome Remote Desktop instance for botond Loaded: loaded (/lib/systemd/system/chrome-remote-desktop@.service; enabled; vendor preset: enabled) Active: active (running) since Tue 2022-08-16 02:47:52 CEST; 1h 49min ago Main PID: 1387 (chrome-remote-d) Tasks: 0 (limit: 4052) Memory: 308.0K CGroup: /system.slice/system-chrome\x2dremote\x2ddesktop.slice/chrome-remote-desktop@botond.service ‣ 1387 /usr/bin/python3 /opt/google/chrome-remote-desktop/chrome-remote-desktop --child-process --config=/home/botond/.conf aug 16 02:47:52 laptop systemd[1]: Stopped Chrome Remote Desktop instance for botond. aug 16 02:47:52 laptop systemd[1]: Started Chrome Remote Desktop instance for botond. aug 16 02:47:52 laptop systemd[1387]: pam_unix(chrome-remote-desktop:session): session opened for user botond by (uid=0)
(itt eltérnek a futási idők, mert több részletben készítettem a leírást, és közben többször leállítottam, illetve újraindítottam a gépet)
Eredmények ellenőrzése
Végül ellenőrizhetjük a munkánk eredményét:
A Laptop újra elérhető, mint korábban, a számítógép frissítése előtt. És a csatlakozás is működik:
Tehát a távirányítás is hibátlanul működik.
A gép következő újraindítása után a fő szolgáltatás ismét maszkolásra vagy tiltásra fog kerülni a program által, de ez a távirányító program normális működésének a része. Később már nem okoz újból problémát, mivel a konfigurációs fájlt már nem kell módosítani, valamint a példányosított szolgáltatás továbbra is futni fog, ami kezeli a felhasználóhoz kapcsolódó munkamenetet, ezzel biztosítva, hogy a konfigurációs beállításoknak megfelelően a felhasználó grafikus munkamenetére csatlakozzon a távirányító program.
Konklúzió
A saját példámban ez egy ritkán, de azért előforduló jelenség, amikor frissül a Chrome Remote Desktop csomag, és a konfigurációs fájlt is érinti a frissítés, ilyenkor újra beállítom a saját módosításaimat a fájlon, majd kézzel feloldom a szolgáltatás maszkolását, és újra engedélyezem. Ezután a program ismét zavartalanul működik sokáig.
Ez természetesen egy konkrét, egyedi példája volt egy maszkolt szolgáltatás kézi feloldásának, de a folyamat bemutatására kiválóan alkalmas. Ettől eltérő szolgáltatások esetén is hasonló módon járhatunk el, amennyiben az erre szolgáló systemctl parancs unmask opciója valamilyen okból nem birkózik meg a feladattal.
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges
- 125 megtekintés