Tartalom
Ismertető
A MySQL egy nyílt forráskódú relációs adatbázis-kezelő rendszer. Nevét a "My", a társalapító Michael Widenius lányának és az "SQL", a strukturált lekérdezési nyelv rövidítésének kombinációjából kapta. A MySQL fejlesztési projekt a forráskódot a GNU Általános Nyilvános Licenc feltételei mellett, valamint számos különféle szerződés alapján teszi elérhetővé. A MySQL eredetileg a svéd MySQL AB cég tulajdona volt, 2008-ban a SUN vásárolta fel, amit pedig az Oracle Corporation vett meg 2010-ben. Így a szoftver ma az Oracle tulajdonában van.
A MySQL központi eleme a nyílt forráskódú webes alkalmazás szoftvercsomagnak, a LAMP-nak, és más "AMP" csomagnak (WAMP, XAMPP). A LAMP a "Linux, Apache, MySQL, PHP" rövidítése. Sok webes alkalmazás használja a MySQL-t, például a Drupal, Joomla, WordPress, phpBB, MyBB, stb, továbbá a nagyobb weboldalak közül például a Facebook, Twitter, YouTube, Flickr, stb.
A szoftvert C és C++ nyelven írták, az SQL parancsértelmezőt pedig yacc programozási nyelven. A MySQL számos rendszer platformon is működik, például FreeBSD, Linux, macOS, Microsoft Windows, NetBSD, Novell NetWare, OpenBSD, OpenSolaris, OS/2, Oracle Solaris, Symbian, SunOS.
Az adatbázis-kezelő egyedi API-k segítségével sok programozási nyelvben is elérhető, például C, C++, C#, Delphi, Java, Perl, PHP, Python, Ruby, Tcl, stb.
A MySQL-t használják még felhő-alapú platformokon is, mint például a Microsoft Azure, Amazon EC2, Oracle Cloud Infrastructure.
Felhasználói felületek
A MySQL-t sokféle grafikus kezelőfelület segítségével lehet adminisztrálni, például:
- MySQL Workbench (Az adatbázis szoftver fejlesztői által kiadott hivatalos kezelőfelület)
- phpMyAdmin (A közismert webes adatbázis kezelőfelület)
- Navicat
- Webmin
- Adminer: Korábban phpMinAdmin néven ismert kezelőfelület
- ClusterControl
- Database Workbench
- DBeaver
- DBEdit
- HeidiSQL
- LibreOffice Base
- SQLBuddy
Továbbá rendelkezésre áll parancssori kezelőfelület is, ahol közvetlenül lehet SQL utasításokat kiadni. A felület a mysql parancs futtatásával érhető el.
Képességek
Az adatbázis-kezelő szoftver széleskörű képességeivel vált népszerűvé. Ezek közül néhány fontosabb:
- Tárolt eljárások
- Adatbázis triggerek
- "View" adatbázisok (nézetek)
- Keresztplatformos elérhetőség
- Valódi VARCHAR támogatás
- INFORMATION_SCHEMA támogatás
- "Strict" (szigorú) mód
- Többféle tárolómotor támogatás (pl.: MyISAM, InnoDB)
- Tranzakciók kezelése az InnoDB, BDB és Cluster tároló motorokkal
- SSL támogatás
- Lekérdezések gyorsítótárazása
- SELECT parancsok egymásba ágyazhatósága
- Fulltext indexelés a MyISAM motorral
MariaDB
A MySQL eredeti fejlesztőinek vezetésével közösségi alapon kifejlesztettek egy újabb szoftver ágat, a MariaDB-t, ami a MySQL alapjaira építve, és a GNU GPL licenc alatt maradva kibővíti az eredeti szoftvercsomag képességeit. A MariaDB célja a MySQL-el való nagyfokú kompatibilitás fenntartása, hogy egyszerűen helyettesíthesse azt. A MariaDB számos új tárolómotort támogat a MySQL-el szemben.
A MariaDB egyre elterjedtebb a különböző Linux-disztribúciók körében, ahol a disztribúciók már alapértelmezetten tartalmazzák a MariaDB adatbázis-kezelőt.
- 422 megtekintés