Tartalom
Bevezető
Az Ubuntu 22.04 LTS (Jammy Jellyfish) 2022. április 21-én került hivatalosan kiadásra, amely az LTS (Long Term Support) révén még 5 éven át kap szoftvertámogatást, azaz 2027. áprilisáig nem kell aggódnunk a frissítések érkezése miatt. Az operációs rendszer a GNOME 42.0 asztalkörnyezetet foglalja magában.
Korábban már telepítettük az Ubuntu 21.10 (Impish Indri) változatát egy Dual boot összeállítás második részeként, ebben a leírásban pedig önálló grafikus alaprendszerként telepítjük az Ubuntu 22.04 LTS verzióját egy 64-bites UEFI-vel működő gépre, ahol egy GPT partíciós sémával kialakított merevlemez kerül felhasználásra erre a célra.
Rendszerkövetelmények
Mielőtt nekilátnánk a telepítésnek, érdemes megnézni a rendszer hardveres követelményeit, hogy biztosak lehessünk benne, hogy az Ubuntu 22.04 LTS (Jammy Jellyfish) biztosan elfut a gépünkön, és az elvárt felhasználói élményt nyújtja.
- Architektúra: A rendszer többféle architektúrát is támogat, ebben a leírásban most a 64 bites PC változatát telepítjük (amd64)
- CPU: 2 GHz-s vagy gyorsabb, legalább 2 magos, 64 bites processzor
- RAM: Legalább 4GB memória
- HDD: Legalább 25GB lemezterület
- Alaplapi rendszer: BIOS vagy UEFI rendszerű alaplap. Jelen leírásban az UEFI módban dolgozunk.
- Video: Itt nincs meghatározva alapkövetelmény, így a mai processzorokba integrált video magok is megfelelnek, de a robusztus GNOME asztalkörnyezet zökkenőmentes működtetéséhez előnyös, ha van a gépben dedikált video kártya.
- Internet elérés: A telepítéshez nem létfontosságú, de a rendszer csomagjainak frissen tartásához szükséges.
Az Ubuntu 22.04 LTS (Jammy Jellyfish) letöltése és bootolható eszköz készítése
Ha egyéb architektúrákhoz (pl. Raspberry, PowerPC, stb) szeretnénk telepítőt letölteni, akkor pedig itt nézzünk szét:
Miután az ISO fájl letöltése befejeződött, készítsünk belőle bootolható eszközt. Itt ne felejtsük el, hogy az ISO telepítő képfájlt UEFI módban kell felírni a pendrive-unkra.
Ha mindennel megvagyunk, indítsuk el a számítógépet az elkészített telepítőeszközünkkel.
Rendszer indítása
A telepítő elindulása után először a szokásos indítási módot kiválasztó GRUB boot menü 2.06-os verziója fogad bennünket.
Boot menü
A boot menüben kapunk néhány opciót. Ha itt 30 másodpercig nem csinálunk semmit, akkor elindítja az elsőt. Ha még át szeretnénk nézni a menüt, akkor a nyíl billentyűkkel állítsuk el a kiválasztást, és akkor leáll a számláló.
Röviden tekintsük át a menü tartalmát:
- Try or Install Ubuntu: Ez a telepítő alapértelmezett indítási módja. Ezzel az opcióval betöltődik a memóriába a teljes operációs rendszer, így körül tudunk nézni benne még telepítés előtt. Ezzel fogunk majd tovább haladni.
- Ubuntu (safe graphics): Ez majdnem ugyanaz, mint az első választás, csak itt a grafikus vezérlő esetében egy általánosabb grafikus vezérlőt használ, ami biztosabban működik, ha esetleg nem ismerné fel megfelelően a grafikus hardverünket. Ha tehát valakinél az első opcióval nem jelenik meg az asztal, akkor ezzel jó eséllyel menni fog. Kisebb felbontással, színmélységgel, stb, de el lehet vele indítani a rendszert, és később rendesen bekonfigurálni a videokártyát. Tehát ez az opció amolyan mentőöv a grafikai hibákra.
- OEM install (for manufacturers): Ez egy előtelepítési mód, ahol másoknak telepíthetjük fel a rendszert, és a személyes adatait már a végfelhasználó adja meg. Erről az opcióról korábban írtam a Linux Mint 20.1 (Ulyssa) telepítésénél.
- Boot from next volume: Ez az opció visszaléptet bennünket az EFI/UEFI menübe a Boot Manager részbe, így másik indítási eszközt választhatunk, ha esetleg mégsem ezt a telepítőt szerettük volna elindítani.
- UEFI Firmware Settings: Ez pedig visszaléptet az EFI/UEFI menü főoldalára.
Válasszuk az első opciót, és már tölti is a rendszert a memóriába.
Ubuntu live rendszer indítása
A Linux disztribúciók egyre szélesebb körében válik bevett szokássá a live rendszerek betöltése a telepítés előtt. Ennek lényege hogy betöltődik az operációs rendszer, amely semmilyen módosítást nem hajt végre számítógépünk merevlemezén, hanem csak a memóriában foglal helyet. Ennek köszönhetően át tudjuk nézni a telepíteni kívánt rendszert, és ellenőrizhetjük, hogy az kompatibilis-e számítógépünk hardveres eszközeivel, pl. hang, video és egyéb részek, továbbá azt is el tudjuk dönteni még telepítés előtt, hogy egyáltalán tetszik-e nekünk a telepíteni kívánt rendszer működése, kezelőfelülete, vagy sem.
Miután tehát betöltődött a rendszer, kapunk egy ablakot két választási lehetőséggel:
Itt a bal oldalon kiválaszthatjuk a nyelvünket, majd a panel fő részén pedig kipróbálhatjuk az "A(z) Ubuntu kipróbálása" opcióval, vagy telepíthetjük is egyből az "A(z) Ubuntu telepítése" opcióval. Én itt még nem kezdem el a telepítést, még elvégzek egy beállítást előtte, így tehát a kipróbálási opciót választom:
Képernyőfelbontás beállítása (opcionális)
Ez a rész nem szükséges, csak ha nem megfelelő a felbontással indul el a live rendszer. Nálam például a virtuális gépen elég kicsi a felbontás, ezért feljebb állítom, hogy átláthatóbb legyen az egész telepítési folyamat, ne legyenek görgetősávok, se olyan, hogy nem fér bele valami az ablakba. Ha viszont megfelelő a felbontásunk, akkor ugorjuk át ezt a részt.
Ha tehát nagyobb felbontást szeretnénk beállítani, akkor kattintsunk az asztalon a jobb egérgombbal, majd az előugró menüből válasszuk a legalsó "Display Settings" opciót:
És állítsunk be egy számunkra megfelelő nagyobb felbontást:
Nálam éppen az 1440x900 a kényelmesebb felbontás a virtuális gép ablakos megjelenítéséhez, ezért ezt állítom be.
Ha esetleg nem találnánk meg a listában a monitorunk natív képernyőfelbontását, akkor lehetőség van a parancssorból létrehozni és beállítani azt. Bár ennek inkább a telepítés után van több jelentősége, amikor már a rendszer megjegyzi a módosításainkat.
Az Ubuntu 22.04 LTS (Jammy Jellyfish) telepítése
Az asztalon találjuk a telepítő ikonját is: "Ubuntu 22.04 telepítése" címkével. Ezzel indíthatjuk a telepítőt.
Üdvözlő
A telepítő az üdvözlő oldallal indul, ahol egyben a nyelvet is ki lehet választani:
Ha az elején nem választottuk ki a nyelvünket, akkor itt is megtehetjük. Ezután lépjünk tovább a Folytatás gombbal.
Billentyűzetkiosztás
A második lapon a billentyűzetkiosztást állíthatjuk be:
Itt ki is tudjuk próbálni a kiválasztott billentyűzetkiosztás működését. Én például a jól ismert "Árvíztűrő tükörfúrógép" szavakkal tesztelem, amiben benne vannak a hosszú ékezetek és a QWERTZ részből az "RTZ" is, így ezzel biztos lehetek benne, hogy jó lesz a beállítás. Ha normál billentyűzetünk van, akkor az általános magyar kiosztás megfelelő lehet, de ha valami egyedibb klaviatúrát használunk, akkor előfordulhat, hogy a listából egy másikat kell választanunk. Ha megtaláltuk a megfelelő beállítást, akkor lépjünk tovább.
Frissítések és egyéb szoftverek
Itt értelemszerűen állítsuk be saját igényeinknek megfelelően ezt a részt:
Ha ezeket beállítottuk, lépjünk tovább.
Telepítés típusa
Itt a rendszer a particionálási sémát határozza meg. Új telepítések esetén (első operációs rendszerként történő telepítés) az alábbi két opció fogad bennünket:
- Merevlemez törlése, és Ubuntu telepítése: Ez az opció törli a teljes merevlemezt, és friss Ubuntu telepítést hajt végre a kipucolt gépen. Valamint itt még beállíthatunk néhány dolgot a "Haladó lehetőségek" gomb segítségével. Erről lejjebb.
- Valami más: Ha ezt választjuk, akkor bejön a partíciókezelő, és magunk állítgathatunk be mindent. Ezt például akkor érdemes választani, ha a merevlemezen több üres partíciónk is van, így magunk szeretnénk eldönteni hova kerüljön az Ubuntu, stb.
Mivel most ez a telepítő leírás egy sima, első operációs rendszerként történő egyszerű telepítésről szól, ezért itt az első opcióval fogunk továbblépni, azonban még megnézzük a "Haladó lehetőségek" által kínált további opciókat is.
Haladó lehetőségek
Ha rákattintunk a "Haladó lehetőségek..." gombra, akkor még kapunk néhány beállítási opciót:
- Nincs: Ez az alapértelmezés, ilyenkor nem kerül kiválasztásra semmi.
- LVM használata az új Ubuntu telepítéshez: A logikai kötetkezelés (Logical Volume Manager) egy logikai absztrakciós réteget biztosít a gépben található háttértárolók és a fájlrendszerek között. Ennek segítségével beállíthatunk logikai köteteket: ha például több kisebb háttértárral rendelkezünk, azokat összevonhatjuk egyetlen logikai kötetté, vagy akár később is bővíthetjük a logikai kötetünket, stb. A kötetkezelés teljesen transzparens módon működik, tehát nem kell foglalkoznunk a működésével, azt a rendszer végzi a háttérben. Az LVM támogatja a lemeztitkosítást is. Normál esetben (otthoni egyszerű asztali telepítéseknél) nincs ilyenre szükségünk.
- Lemez törlése és ZFS használata: A ZFS a Sun Microsystems által kifejlesztett szoftveres RAID kezelő, aminek segítségével különböző RAID egységekbe szervezhetjük fizikai háttértárainkat. Ez is támogatja a lemeztitkosítást.
- Az új Ubuntu telepítés titkosítása a biztonság érdekében: Lemeztitkosítás. Ha az LVM vagy a ZFS van kiválasztva, akkor pluszként elérhetővé válik ez az opció is. Ha nem szeretnénk különösebben cifrázni a lemezkezelést, viszont lemeztitkosítást szeretnénk használni, akkor válasszuk ki az LVM opciót, abban ugyanúgy létre lehet hozni egyszerű logikai kötetet is, amely normál partícióként működik.
Itt most nem választunk ki semmit, csak kitértünk rájuk említés szinten. Ezekről majd készítek külön leírásokat, abban részletesen átnézzük a működésüket.
Természetesen, ha ismerjük ezeket a funkciókat, illetve a particionálás menetét akkor állítsuk be igényeinknek megfelelően. Ebben a leírásban viszont egyszerű telepítéssel haladunk tovább, tehát a "Merevlemez törlése, és Ubuntu telepítése" opción maradva lépjünk tovább a "Telepítés most" gombbal.
Ekkor még kér egy megerősítést, valamint megjeleníti a formázásra kijelölt partíciókat:
Ellenőrizzük, hogy jó helyre kerül-e a rendszer, majd lépjünk tovább.
Időzóna
A következő lépésben az időzónánkat választhatjuk ki:
Alapból beállítja az elején kiválasztott nyelv alapján, lépjünk tovább, ha jó.
Felhasználói adatok
Ezen az oldalon a felhasználói adatokat és a számítógép nevét kell megadni:
Töltsük ki megfelelően.
Rendszer telepítése
Itt nincs semmi teendőnk, végigmegy a telepítő, ami felrakja a rendszerösszetevőket. Közben egy lapozható diavetítőben tájékozódhatunk az újdonságokról:
Miután végigment a telepítő, utána rákérdez, hogy szeretnénk-e még folytatni a felfedezést, vagy indíthatja-e újra a számítógépet:
Indítsuk újra a gépet.
Számítógép újraindítása
Ha nincs másik operációs rendszer a számítógépre telepítve, az Ubuntu alapértelmezetten nem jeleníti meg a GRUB menüt, hanem egyből betöltődik a rendszer, és megjelenik a beléptető rész (Display Manager). Ha mégis elő szeretnénk csalni a GRUB menüt valamilyen okból kifolyólag, akkor BIOS / MBR telepítésű gépeken tartsuk lenyomva a bal SHIFT billentyűt, UEFI / GPT rendszerű gépeken pedig az ESC billentyűt, és előjön a menü. Ha tartósan be szeretnénk kapcsolni a GRUB menüjét a gép indulásakor, akkor annak beállításáról itt tájékozódhatunk.
Bejelentkezés
A rendszer betöltésekor megjelenik a bejelentkező felület:
Amint láthatjuk, a korábban beállított felbontásunkat nem jegyezte meg, mivel az csak a live rendszerben került beállításra. Ezért újra be kell állítanunk, amennyiben szükséges másik felbontást választanunk.
Kezdeti beállítások
Mielőtt még elkezdhetnénk az Ubuntu 22.04 LTS (Jammy Jellyfish) használatát, még be kell állítanunk néhány dolgot.
Kapcsolódás az online fiókokhoz
A bejelentkezés után bead egy lehetőséget, ahol kapcsolódhatunk a különböző online fiókjainkhoz:
Ezt a lépést én most kihagyom.
Rendszerinformációk küldése a Canonical-nak
Adatvédelem
Készen vagyunk!
Asztal
Miután elvégeztük az iménti beállításokat, bejön az asztal:
A rendszer frissítése
Egy friss telepítés után az elsőként érdemes elvégezni a rendszer frissítését, mivel a letöltött telepítőcsomag többnyire nem a legfrissebb összetevőket tartalmazza. A rendszer napi ütemezéssel keresi a frissítéseket, de ezeket - alapértelmezés szerint - nekünk kell telepítenünk.
A frissítést elvégezhetjük egy terminálban root-ként kiadott alábbi apt parancsokkal:
apt update
apt upgrade
vagy az asztalkörnyezetben is elvégezhetjük ezt.
Az asztalkörnyezetben történő szoftverfrissítéshez kattintsunk a bal oldali ikonsáv alján található alkalmazások gombra (3x3 pont), és fent kezdjük el begépelni az alkalmazások keresőjébe hogy "frissítés":
Itt megjelenik két ikon, ezek közül kattintsunk a szürke "Frissítéskezelő" ikonra. Ekkor elindul a frissítések keresése:
Miután végigment a keresési folyamat, rákérdez, hogy telepítheti-e őket:
Ekkor ha kíváncsiak vagyunk, hogy milyen csomagok kerülnek frissítésre, akkor a "> A frissítések részletei" opciót lenyithatjuk, valamint teljes ablakos módban áttekinthetjük a részleteket:
Itt láthatjuk is, hogy sok csomagot kell frissíteni. Kattintsunk a "Telepítés most" gombra, majd elindul a telepítési folyamat:
Itt még kernelfrissítés is történik, tehát majd újra kell indítani a számítógépet, hogy az új kernel töltődhessen be...
Kattintsunk az "Újraindítás most" gombra.
Ezzel készen is van az Ubuntu 22.04 LTS (Jammy Jellyfish) rendszer frissítése, elkezdhetjük használni a számítógépet.
Konklúzió
Így néz ki egy Ubuntu 22.04 LTS (Jammy Jellyfish) operációs rendszer egyszerű telepítése. Ha új számítógépet készülünk telepíteni, vagy a meglévő gépünk újratelepítését tervezzük és Linux rendszerben gondolkodunk, akkor az Ubuntu jelenlegi legfrissebb változata, a 22.04 LTS (Jammy Jellyfish) kiváló választás, hiszen ciklusának még csak az elején jár, így - a leírás készítésének idejétől számítva - még 5 éven át kapunk hozzá támogatást. Továbbá az Ubuntu által élvezhetjük a Linux rendszerek stabilitását és hatékonyságát.
- Grafikus alaprendszerek
- Dual boot: Windows 11 és Ubuntu 21.10 (Impish Indri) operációs rendszerek telepítése UEFI módban egy merevlemez két partíciójára (2. oldal)
- Hogyan állítsuk be a VirtualBox-ot a grafikus rendszerek számára
- Multi-boot rendszerek
- wiki.ubuntu.com/Releases
- releases.ubuntu.com/22.04
- cdimage.ubuntu.com/ubuntu/daily-live/current
- ubuntu.com/download/desktop
- discourse.ubuntu.com/t/jammy-jellyfish-release-notes
- ubuntu.com/tutorials/how-to-run-ubuntu-desktop-on-a-virtual-machine-using-virtualbox
- linuxconfig.org/ubuntu-22-04-features-and-release-date
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges
- 1806 megtekintés