Tartalom
A hibajelenség
Linux rendszerű gépünkre felcsatlakoztattunk egy NTFS fájlrendszerű külső merevlemezt. A kötet felcsatolása még ment, de ha át szeretnénk írni annak a címkéjét az ntfslabel paranccsal:
sudo ntfslabel /dev/<eszköznév> <kötet címke>
vagy akár csak ki szeretnénk olvasni azt:
sudo ntfslabel /dev/<eszköznév>
Az alábbi hibát kapjuk:
Volume is scheduled for check. Please boot into Windows TWICE, or use the 'force' option. NOTE: If you had not scheduled check and last time accessed this volume using ntfsmount and shutdown system properly, then init scripts in your distribution are broken. Please report to your distribution developers (NOT to us!) that init scripts kill ntfsmount or mount.ntfs-fuse during shutdown instead of proper umount.
A fájlrendszer valószínű megsérült. Itt tehát azt írja, hogy indítsuk el az eszközt Windows rendszeren kétszer (ami majd elvégzi a javítást), vagy használjuk a 'force' opciót.
Az említett force opcióval ugyan lehet olvasni/írni a kötet címkéjét, de a probléma továbbra is fennáll, és a művelet után is hibát dob:
WARNING: Dirty volume mount was forced by the 'force' mount option. [parancs esetleges további kimenete]
Mit kezdjünk tehát ezzel a problémával?
A megoldás
A problámát az ntfsfix parancs oldja meg. Futtassuk a -d opcióval, ami a fájlrendszer ellenőrzését követően le is veszi arról a "dirty" flag-et:
sudo ntfsfix -d /dev/<sérült_eszköz_azonosítója>
Ha minden rendben ment, akkor a kimenet pedig:
Mounting volume... OK Processing of $MFT and $MFTMirr completed successfully. Checking the alternate boot sector... OK NTFS volume version is 3.1. NTFS partition /dev/sdb1 was processed successfully.
Ez után már lehet használni hiba nélkül az ntfslabel parancsot az NTFS fájlrendszer címkéjének lekérdezésére vagy módosítására.
Konklúzió
Ez a fajta probléma olyankor fordul elő, amikor például egy működő Windows rendszernél csak úgy kihúzzuk a gépből a külső meghajtónkat anélkül, hogy megfelelően választottuk volna le előtte. Ilyenkor a rendszer nem végzi el a szükséges leállításkori fájlrendszer műveleteket, és adott esetben az adathordozó tartalma is sérülhet. Ezért főleg Windows alatt ajánlott mindig az eszköz biztonságos eltávolítása opcióval leválasztani a külső tárolónkat, és csak azután kihúzni.
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges
- 342 megtekintés