Tartalom
Bevezető
A rendszerhelyreállító (recovery) pendrive egy olyan bootolható eszköz, amely segítségével megmenthetünk sérült fájlrendszereket, vagy karbantartást végezhetünk azokon, amikor az operációs rendszer a sérülés következtében nem képes elindulni, vagy akár csak egy szétesett GRUB-ot is helyreállíthatunk, ha az nem működik megfelelően.
Egy rendszer helyreállítása általában több lépésből áll. Először a helyreállító USB eszközről elindítják a hibás gépet, majd felcsatolják a root fájlrendszert, ezután elvégzik rajta a karbantartási műveleteket, végül a gép újraindítható a saját, javított fájlrendszeréről. Ebben a leírásban elkészítünk és kipróbálunk egy recovery pendrive-ot, ami nem árt ha mindig ott lapul a zsebünkben, ha bármi gond adódna a későbbiekben a számítógépünkkel.
GParted Live beszerzése
A GParted a GNOME Partition Editor rövidítése, amely a GNOME asztalkörnyezet hivatalos partíciókezelő alkalmazása, de megtalálható számos más asztalkörnyezetben is. A GParted projekt biztosít egy Live rendszert is, amely tartalmaz egy egyszerűsített Debian GNU/Linux alapú operációs rendszert, valamint magát a partíciókezelő alkalmazást. Ennek segítségével elindíthatjuk vele a számítógépünket, amin azután elvégezhetjük a szükséges helyreállító, vagy egyéb partíciós/fájlrendszer műveleteket.
Beszerzéséhez látogassunk el a GParted projekt letöltő oldalára, majd innen töltsük le az architektúránknak megfelelő változat ISO fájlját:
- i686: Régebbi számítógépek javításához ajánlott 32 bites változat, maximum 4 GB memóriát tud kezelni, valamint 1 magos processzorokhoz használatos.
- i686-PAE: Az előző változat kibővítése (Physical Address Extension), ez már 4GB-nál több memóriát tud kezelni, valamint több processzormagot is
- amd64: Mai modern számítógépekhez ez ajánlott: 64 bites, tudja, amit az előző is, valamint el tud indulni az UEFI-s alaplapokon is.
Tehát a javítani kívánt számítógéphez válasszuk ki a megfelelőt, és töltsük le. Én az amd64 változattal folytatom a leírást, ma már ez a legáltalánosabb.
Bootolható pendrive készítése
Vegyünk elő egy pendrive-ot és mentsünk le róla minden adatot a művelet előtt. Egy régi, 1-2 GB-os darab is bőven elég.
Bootolható ISO kiírása
A rendszerindító pendrive-ok készítését az elmúlt időszakban már rendesen kiveséztük, így körülményeinknek és kedvünknek megfelelően választhatunk az alábbi módszerek közül:
- Bootolható pendrive készítése a Rufus 3.3 segítségével (Windows rendszereken)
- Bootolható pendrive készítése Debian rendszeren
- Bootolható pendrive készítése a balena Etcher 1.5 segítségével (Linux és Windows rendszereken)
Amint tehát láthatjuk, van választék bőven az ISO fájlok kiírására.
A GParted Live ISO fájlja – hasonlóan pl. más Debian vagy Ubuntu telepítő képfájlokhoz – egy ISO hybrid fájl, ami azt jelenti, hogy nem kell hozzá különösebb ceremónia hogy bootolható USB eszközt készíthessünk belőle, hanem elég csak a linux dd parancsa segítségével a fájlrendszeren keresztül felírni az USB eszközre. Ennek megfelelően tehát most ez a legkézenfekvőbb módszer, ezért ezzel haladunk tovább.
Pendrive eszköz megkeresése
A pendrive eszközének nevét többféleképpen is kideríthetjük, például az fdisk vagy az lsblk parancsokkal:
sudo fdisk -l
Ennek a kimenetében könnyen rátalálunk a pendrive-unkra az eszközök között:
[...] Disk /dev/sde: 7,5 GiB, 8011120640 bytes, 15646720 sectors Disk model: DataTraveler 2.0 Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes Disklabel type: dos Disk identifier: 0x311b63d2 Eszköz Indítható Start Vége Szektorok Size Id Típus /dev/sde1 2048 15646719 15644672 7,5G b W95 FAT32
A saját példámban ez egy régi, 8 GB-os Kingston DataTraveller pendrive, aminek az eszközneve: sde. Van rajta partíciós tábla, valamint egy FAT32 típusú partíció, aminek az eszközneve pedig sde1. Jelen példában ez kerül felcsatolásra a pendrive gépbe helyezésekor.
Tehát ennek megfelelően keressük meg az eszközünket.
Az lsblk segítségével is kikereshetjük az USB eszközünk nevét:
lsblk
NAME MAJ:MIN RM SIZE RO TYPE MOUNTPOINT sda 8:0 0 894,3G 0 disk ├─sda1 8:1 0 512M 0 part /boot/efi ├─sda2 8:2 0 55,9G 0 part / ├─sda3 8:3 0 18,6G 0 part [SWAP] ├─sda4 8:4 0 80G 0 part ├─sda5 8:5 0 16M 0 part └─sda6 8:6 0 739,2G 0 part /mnt/drive-d sdb 8:16 0 111,8G 0 disk ├─sdb1 8:17 0 95,9G 0 part /mnt/debian9_root ├─sdb2 8:18 0 1K 0 part └─sdb5 8:21 0 15,9G 0 part sdc 8:32 0 931,5G 0 disk └─sdc2 8:34 0 931,5G 0 part /mnt/websites sdd 8:48 0 465,8G 0 disk └─sdd1 8:49 0 465,8G 0 part /mnt/hdd_500 sde 8:64 1 7,5G 0 disk └─sde1 8:65 1 7,5G 0 part /media/root/PENDRIVE_8G
Itt még a csatolási pont nevében is rátalálhatunk a pendrive-unk címkéjére, ha rendelkezik címkével és automatikusan került felcsatolásra a behelyezéskor.
Ezután ha fel van csatolva a pendrive-unk, vagy annak partíciója valahova, akkor először csatoljuk le azt, különben nem tudja az ISO-ból kiírni a saját fájlrendszerét, és nem fog sikerülni a művelet. Ehhez futtassuk az alábbi umount parancsot a pendrive-ra, vagy az azon lévő particióra (ahogy fel van csatolva). Nálam:
sudo umount /dev/sde1
Ezután jöhet a másolás dd parancs segítségével.
ISO másolása a dd paranccsal
Futtassuk a következő parancsot, természetesen mindenki a saját pendrive eszközének nevével, valamint az aktuálisan letöltött GParted Live verziójával:
sudo dd if=gparted-live-1.0.0-5-amd64.iso of=/dev/sde bs=4M; sync
A bs=4M opcióval adjuk meg, hogy ne 512 byte-os méretekben történjen a másolás, hanem 4 MB-os legyen a blokkméret. Így jóval gyorsabb másolást eredményez. Továbbá a dd parancsunk után lévő sync parancs gondoskodik arról, hogy az írás szinkronban történjen, és ne a háttérben. Így biztosak lehetünk benne, hogy amikor visszakapjuk a prompt-ot, addigra az utolsó blokk másolása is megtörténik.
Nálam körülbelül fél perc alatt lefutott, és a kimenete:
85+1 beolvasott rekord 85+1 kiírt rekord 359661568 bájt (360 MB, 343 MiB) másolva, 29,1149 s, 12,4 MB/s
Ezután ha futtatunk újra egy lsblk parancsot:
lsblk
Akkor láthatjuk, hogy (a jelen példában) a 8 GB-os pendrive-on létrejött egy 343 MB-os partíció, ami tartalmazza a GParted Live rendszerét.
Ezzel készen is van a bootolható GParted Live pendrive-unk.
Ellenőrzésképpen futtathatunk is egy automatikus mountolást, valamint megnézhetjük utána az lsblk-val is újra a pendrive-unkon történt változást:
sudo udisksctl mount -b /dev/sde1
lsblk
Itt láthatjuk, hogy ez a 343 MB-os partíció kapott egy "GParted-live" címkét is, így már biztosak lehetünk, hogy sikerült a művelet.
GParted Live használata
A rendszerindító pendrive elkészítése után indíthatjuk is a számítógépünket az USB kulcsról.
Rendszer indítása
A gép elindul a kiírt pendrive-ról is, de itt most a képernyőképek elkészítése miatt egy virtuális gépet kell használnom, ehhez pedig csak egyszerűen becsatolom a gép virtuális lemezes meghajtójába a letöltött ISO fájlt, amivel a rendszer ugyanúgy fog indulni, mint egy fizikai gép a fentebb elkészített indító USB kulccsal. Tehát a továbbiakban én ezzel a megoldással mutatom be a GParted Live alapvető működését és használatát.
A gép indítását követően bejön a GParted Live boot menüje:
Itt több opció is fogad bennünket, válasszuk az elsőt.
Billentyűzet konfigurálása
A következő képernyőn különböző lehetőségek segítségével állíthatjuk be a billentyűzetkiosztást:
Itt ahány billentyűzet, annyiféle megoldás van, tehát ez esetenként változik. Elsőre nekem sem sikerült rendesen beállítanom, de többszöri újraindítás után előkerül a helyes választás. Itt most a "Don't touch keymap" opcióval haladunk tovább.
Nyelv kiválasztása
A következő lépésben egy listából kell kiválasztanunk a használni kívánt nyelvet, vagy az alapértelmezett (33) US English beálításon hagyjuk:
Itt hagyhatjuk az alapértelmezett beállításon.
Felhasználói felület kiválasztása
Ezután választhatunk, hogy grafikus felületet szeretnénk-e használni, vagy csak konzol módot:
Lehetőségek:
- Ha alapból nincs gond a videokártya kezelésével a Linux rendszerek alatt, akkor válasszuk az alapértelmezett (0) opciót.
- Ha kézzel szeretnénk bekonfigurálni az X szervert, akkor válasszuk az 1-es opciót.
- Ha pedig konzol módban szeretnénk használni a rendszert, akkor válasszuk a 2-es opciót.
Itt a feladattól és a gép lehetőségeitől függően válasszunk. Videokártya gondokkal küszködő gép esetén javasolt inkább a 2-es opció a konzol móddal. Nálam például a régi laptopomon csak így tudom használni. Ilyenkor egyből bead egy root terminált, amin már dolgozhatunk is.
Most viszont a virtuális gépen szépen működik a grafikus felület, így ezzel haladunk tovább, tehát most a 0-ás, alapértelmezett opciót választjuk.
Grafikus környezet
A grafikus környezettel történő indítás után bejön egy kis felbontású asztal, néhány ikon, és el is indítja nekünk magát a GParted partíciókezelő programot, amiben megjelennek a gépben lévő lemezek, és azok particiói:
A GParted program bizonyára sokak számára ismerős, így ennek bemutatásával itt most nem foglalkozunk, illetve majd egy másik leírásban találkozhatunk vele.
Amint láthatjuk, a felület nagyon puritán, de a szervizeléshez szükséges kellékeket megtaláljuk.
Felbontás beállítása
Első körben célszerű feljebb állítanunk a felbontást, hogy nagyobb terünk legyen. Ehhez kattintsunk duplán a "Screen resolution" feliratú ikonra:
Ekkor előjön a felbontást beállító panel, amin kiválaszthatunk egy számunkra megfelelő felbontást.
Hálózat beállítása
A rendszerben alapból nincs beállítva a hálózat. Ha szükségünk van hálózatra, internetre, például csomagok telepítéséhez, kattintsunk a "Network config" ikonra:
És itt válasszuk ki a hálózatunk típusának megfelelő opciót. Az esetek túlnyomó részében router mögött van a gépünk, ehhez a DHCP választás a megfelelő. Ekkor bekonfigurálja és elindítja a hálózatot:
Innentől már van internet, telepíthetünk csomagokat, stb. Persze a csomagok telepítéséhez megfelelően bővítenünk kell a csomagtár forrásfájlt, de erre most nem térünk ki.
Root terminál
Végül pedig a szervizeléshez a legfontosabb dolog a root terminál. Kattintsunk a terminál ikonra. Ekkor bejön a terminál egy sima felhasználóval. Itt futtassuk a megfelelő sudo parancsot:
sudo -i
És egyből kapunk egy root prompt-ot. Innentől pedig már megkereshetjük a sérült fájlrendszert, amin aztán elvégezhetjük a szükséges javításokat, karbantartást.
Konklúzió
Mindezt természetesen bármelyik disztribúció Live telepítőkészletéről (amelyiknek van ilyen) bebootolva is elvégezhetjük, azonban ezeknek a mérete 2 GB felett van, így sokkal kényelmesebb ezt a 340 MB-os kis rendszert felmásolni egy pendrive-ra, ami ugyanúgy használatra készen tartalmazza a szükséges karbantartási kellékeket.
Maga a karbantartási feladat már nem része ennek a leírásnak, ezzel csak annyi volt a cél, hogy megnézzük, hogy szükség esetén hogyan készíthetünk gyorsan egy rendszerhelyreállító USB kulcsot, amivel elindítva a rendszert helyreállíthatjuk azt.
- GNOME Partition Editor - Download
- Bootolható pendrive készítése a Rufus 3.3 segítségével
- Bootolható pendrive készítése a Rufus 4.3 segítségével
- Rendszerindító képfájl kiírása az UNetbootin programmal
- Rendszerindító képfájl kiírása a dd paranccsal
- Bootolható pendrive készítése a balena Etcher 1.5 segítségével
- Hogyan állítsuk vissza elfelejtett root jelszavunkat Linux rendszerünkön
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges
- 2141 megtekintés