hardver

Hogyan ébreszthetjük fel, indíthatjuk újra kikapcsolt, szoftveresen leválasztott (kiadott) külső tárolóeszközeinket az USB gyökérhub-ok újraindításával

botond küldte be 2021. 04. 06., k – 22:50 időpontban
Ha külső USB-s meghajtókat, tárolóeszközöket használunk, Linux rendszerünk grafikus asztalkörnyezetében ezeket néhány kattintással biztonságosan leválaszthatjuk, lekapcsolhatjuk. Az így kiadott eszközökhöz utána már nem férünk hozzá, mivel a hozzájuk tartozó blokk eszköznevek megszűnnek és a hardverek is áramtalanításra kerülnek. Alapesetben csak a hardverek fizikai újracsatlakoztatásával tudjuk azokat újra használatba venni, ami emberi beavatkozást igényel. Felmerülhet az igény arra, hogy az így szoftveresen leválasztott, kikapcsolt tárolóeszközünkhöz mégis hozzá szeretnénk férni anélkül, hogy fizikailag ki kelljen húzni, majd újracsatlakoztatni azokat. Ha bármi okból hozzá szeretnénk tudni férni a logikailag leválasztott és áramtalanított USB-s tárolóeszközünkhöz, akkor ebben a leírásban megnézzük, hogyan lehet újból elindítani és hozzáférhetővé tenni külső HDD meghajtónkat, pendrive-unkat vagy kártyaolvasónkat anélkül, hogy fizikailag újra kellene csatlakoztatnunk azt.

Hogyan mérjük számítógépünk vagy szerverünk merevlemezeinek adatátviteli sebességét

botond küldte be 2019. 11. 14., cs – 13:04 időpontban
Otthoni számítógép vagy szerver építésénél lényeges szempont a gép merevlemezeinek az adatátviteli sebessége. Ha a gépben lévő meghajtók sebessége lassú, az erősen rontja az összteljesítményt, még ha a processzor és/vagy a RAM erősebb kategóriát is képvisel. Minden operációs rendszer használata esetén van lehetőség ennek mérésére, nincs ez másképp a Linux rendszerekben sem. Ebben a leírásban többféle módon is teszteljük HDD-nk sebességét, hogy átfogóbb képet kaphassunk eszközeink állapotáról.

Hogyan figyeljük számítógépünk hardverének hőmérsékletét a nagy hőség idején

botond küldte be 2019. 06. 27., cs – 13:17 időpontban
Ebben a leírásban feltelepítjük az lm-sensors nevű programot, amivel először felderítjük a számítógépben rendelkezésre álló hőmérsékleti szenzorokat, azután pedig bármikor lekérdezhetjük azoknak az aktuális adatait. Majd feltelepítjük a hddtemp nevű programot is, amivel pedig külön kiolvashatjuk a merevlemezeinkben lévő szenzorok hőmérsékleti értékeit is. Így a legmelegebb időszakokban rendszeresen figyelhetjük gépünk adatait, hogy optimálisan tudjuk használni azt.