Tartalom
- oldal: Windows 11 telepítése
- oldal: Ubuntu 21.10 (Impish Indri) telepítése
A 2. oldal tartalma
Folytatás
A dual-boot leírás első oldalán feltelepítettük a Windows 11 operációs rendszert UEFI módban egy GPT partíciós sémával kialakított lemez első három partíciójára, ezen az oldalon pedig folytatjuk az Ubuntu 21.10 (Impish Indri) Linux második rendszerként történő telepítésével.
Az Ubuntu 21.10 (Impish Indri) beszerzése és bootolható eszköz elkészítése
Az Ubuntu 21.10 (Impish Indri) 2021. október 14-én került kiadásra, jelenleg (2022. március) ez a Canonical Ltd. legújabb Ubuntu kiadása. Az operációs rendszer ezen kiadása 9 hónapon át kap szoftvertámogatást, azaz 2022. júliusig. Amennyiben ez a 9 hónapnyi támogatás kevésnek bizonyul számunkra, akkor célszerű helyette az Ubuntu 20.04 LTS változatot választani, ami még 2030 áprilisáig fog még frissítéseket kapni. Forrás.
Csak érdekességképpen érdemes még megemlíteni, hogy 2022. április 21-én fog megjelenni az Ubuntu legújabb LTS kiadása is, a 22.04, amely a Jammy Jellyfish kódnevet fogja viselni. Hamarosan erről is fogok telepítő leírást készíteni.
Az Ubuntu 21.10 (Impish Indri) sok újdonsága közül érdemes kiemelni az újabb, 5.13-as kernelt, újabb hardverek támogatását, valamint a hivatalosan a rendszer részét képező GNOME 40 asztalkörnyezetet. Természetesen sok egyéb újdonságot tartalmaz még ezeken kívül, de ezekről majd egy másik leírásban tájékozódhatunk.
- Desktop image: A telepítőkészlet segítségével ki is próbálhatjuk működés közben az Ubuntu rendszert anélkül, hogy az bármit is megváltoztatna a gépünkön: elindul egy működőképes rendszer, ami csak a memóriában fut, majd ebben körül is nézhetünk. És ha megtetszett, a telepítő ikonjára kattintva elindíthatjuk a telepítőt. Ez pont olyan, mint a Debian rendszerek esetében a Live telepítőkészletek.
Ennek a telepítőnek az ISO képfájlját innen tölthetjük le (itt van szerver változat is, de most ezzel nem foglalkozunk, hanem csak az asztalival):
https://releases.ubuntu.com/21.10/ (ISO fájl mérete: 2,9GB) - Canary desktop image: Ez egy kísérleti telepítőcsomag, amely egy újabb telepítési módot kínál.
Ennek a telepítőnek az ISO képfájlját innen tölthetjük le:
http://cdimage.ubuntu.com/impish/daily-canary/current/ (ISO fájl mérete: 3,8GB)
Ebben a telepítési útmutatóban én a sima Desktop image telepítővel telepítek. Egy másik leírásban kipróbáljuk majd az alternatív telepítési módot is.
Miután az ISO fájl letöltése befejeződött, készítsünk belőle bootolható eszközt. Itt ne felejtsük el, hogy az ISO telepítő képfájlt UEFI módban kell felírni a pendrive-unkra. Ha mindennel megvagyunk, indítsuk el a számítógépet az elkészített telepítőeszközünkkel.
UEFI telepítő indítása VirtualBox rendszeren (opcionális kiegészítés)
Ha rendes, fizikai számítógépen telepítünk USB pendrive-al, akkor ugorjuk át ezt a részt.
Ha pedig esetleg VirtualBox készítenénk el ezt a dual boot leírást, mint ahogyan most én is, akkor itt van még egy lényeges dolog. Korábban már készítettem egy hibaelhárítót, amiben a VirtualBox EFI módban történő ISO telepítő képfájlok indításával kapcsolatos problémát oldottam meg:
Az itteni jelenség majdnem ugyanaz, mint a linkelt részben, annyi különbséggel, hogy ebben az esetben most nem kapunk EFI shellt sem, hanem automatikusan elindul az elsőként EFI/UEFI módban feltelepített operációs rendszerünk, jelen esetben a Windows 11. Tehát akárhogy állítjuk a Virtuális gép boot sorrendjét, a behelyezett ISO képfájl figyelmen kívül marad, és a Windows fog elindulni. Ehhez szeretnék most itt egy rövid útmutatást nyújtani, hogy hogyan indíthatjuk el ebben az esetben a második operációs rendszer telepítőjét szintén EFI/UEFI módban.
Adott tehát a virtuális gép, amin már fel van telepítve egy operációs rendszer. Ebben a példában tehát a Windows 11. Majd a merevlemez maradék helyére - egy külön partícióra - szeretnénk feltelepíteni az Ubuntu 21.10 (Impish Indri) Linux operációs rendszert második rendszerként, aminek már be is van állítva a DVD egységbe a telepítő ISO fájlja.
Indítás előtt állítsuk át a virtuális gépet Linuxra, és azon belül Ubuntu (64-bit)-re az Általános menü Alap fülénél.
Ez után indítsuk el a virtuális gépet, majd ahogy megnyílik a virtuális gép ablaka, abban a pillanatban nyomkodjuk sokszor az ESC billentyűt. Ekkor bejön a Virtualbox EFI menüje:
Ezután a lefelé nyíl billentyűvel lépkedjünk le a Boot Manager menüpontra, majd enterrel lépjünk be:
Itt válasszuk ki az UEFI VBOX CD-ROM kezdetű opciót, és enterrel indítsuk el. Ekkor már indul is az ISO telepítőnk.
Ubuntu 21.10 (Impish Indri) telepítése
A telepítő elindulása után először a szokásos indítási módot kiválasztó GRUB boot menü fogad bennünket - amit már jól megszokhattunk a Linux rendszerek indításánál.
Boot menü
Ha itt 30 másodpercig nem csinálunk semmit, akkor elindítja az első opciót. Így ha még át szeretnénk nézni a menüt, akkor a nyíl billentyűkkel állítsuk el a kiválasztást, és akkor leáll a számláló.
Röviden tekintsük át a menü tartalmát:
- Ubuntu: Ez a telepítő alapértelmezett indítási módja. Ezzel az opcióval betöltődik a memóriába a teljes operációs rendszer, így körül tudunk nézni benne. Ezzel fogunk majd telepíteni.
- Ubuntu (safe graphics): Ez majdnem ugyanaz, mint az első választás, csak itt a grafikus vezérlő esetében egy általánosabb grafikus vezérlőt használ, ami biztosabban működik, ha esetleg nem ismerné fel megfelelően a grafikus hardverünket. Ha tehát valakinél az első opcióval nem jelenik meg az asztal, akkor ezzel jó eséllyel menni fog. Kisebb felbontással, színmélységgel, stb, de el lehet vele indítani a rendszert, és később rendesen bekonfigurálni a videokártyát. Tehát ez az opció amolyan mentőöv a grafikai hibákra.
- OEM install (for manufacturers): Ez egy előtelepítési mód, ahol másoknak telepíthetjük fel a rendszert, és a személyes adatait már a végfelhasználó adja meg. Erről az opcióról korábban írtam a Linux Mint 20.1 (Ulyssa) telepítésénél.
- Boot from next volume: Ez az opció visszaléptet bennünket az EFI/UEFI menübe a Boot Manager részbe, így másik indítási eszközt választhatunk, ha esetleg mégsem ezt a telepítőt szerettük volna elindítani.
- UEFI Firmware Settings: Ez pedig visszaléptet az EFI/UEFI menü főoldalára.
Válasszuk az első opciót, és már tölti is a rendszert a memóriába.
Ubuntu live rendszer indítása
Mielőtt bárki megkövezne, a Live (nagy "L" kezdőbetűvel) elnevezést a Debian használja hivatalosan a telepítőkészleteinek egyes típusaira. Az Ubuntu hivatalosan nem hívja így ezeket a telepítőkészleteit, de sok helyen hivatkoznak rá így is, ezért most én is bátorkodtam így nevezni - természetesen csak kis "l" betűvel -, mivel lényegében ugyanarról a telepítési módról van szó: egy majdnem teljes értékű operációs rendszer betöltődik a memóriába, így körülnézhetünk benne. Böngészhetünk, telepíthetünk, játszhatunk, stb. Persze a lementett dokumentumok vagy bármilyen beállítások, telepítések itt sem maradnak meg a gép újraindítása után. Ez kiváló lehetőséget nyújt arra, hogy telepítés előtt meggyőződhessünk a számítógépünkben lévő hardverek teljes mértékű támogatottságáról.
Miután tehát betöltődött a rendszer, kapunk egy ablakot két választási lehetőséggel:
Itt a bal oldalon kiválaszthatjuk a nyelvünket, majd a panel fő részén pedig kipróbálhatjuk a "Try Ubuntu" opcióval, vagy telepíthetjük is egyből az "Install Ubuntu" opcióval. Én itt még nem kezdem el a telepítést, még elvégzek egy beállítást előtte, így tehát a kipróbálási opciót választom:
Képernyőfelbontás beállítása (opcionális)
Ez a rész nem szükséges, csak ha nem megfelelő a felbontás. Nálam például a virtuális gépen elég kicsi felbontással indult el, ezért feljebb állítom, hogy átláthatóbb legyen az egész telepítési folyamat, ne legyenek görgetősávok, se olyan, hogy nem fér bele valami az ablakba. Korábban a Debian 10 Calamares Live-telepítőjével jártam úgy, hogy a telepítést újra kellett kezdenem, mert néhány ablakban nem jelent meg minden elem a telepítés során. így ha már egy live rendszerrel van dolgom, akkor én ezt ilyenkor rögtön feljebb állítom, amennyiben túl kicsi felbontással indul.
Ha tehát nagyobb felbontást szeretnénk beállítani, akkor kattintsunk az asztal bal alsó sarkában lévő 3x3 kis rács ikonra:
Itt válasszuk a szürke "Settings" ikont, ami nálam jobb fent van éppen, de más felbontás esetén máshol lehet:
Itt válasszuk ki bal oldalon a "Displays" menüpontot:
És itt állítsuk be a számunkra megfelelőt:
Nálam a virtuális gép ablakkerettel együtt a 1440x900 -es felbontással jelenik meg kényelmesen, így erre állítottam.
Ha esetleg nem találnánk meg a listában a monitorunk natív képernyőfelbontását, akkor lehetőség van a parancssorból létrehozni és beállítani azt.
Ha megvagyunk, erősítsük meg a beállítást, a kérdésnél, majd lépjünk ki a beállításokból, vissza az asztalra.
Telepítő indítása
Az asztalon találjuk a telepítő ikonját is: "Ubuntu 21.10 telepítése" címkével. Kattintsunk rá, és elindul a telepítő:
Ha még nem választottunk korábban nyelvet, akkor itt is megtehetjük, majd lépjünk tovább a Folytatás gombbal.
Billentyűzetkiosztás
A második lapon a billentyűzetkiosztást állíthatjuk be:
Itt lehetőségünk van egyből próbálgatni is a sarkalatos billentyűket. Ilyenek például a "qwertz/qwerty" részek, valamint a hosszú ékezetek. Ha megtaláltuk a megfelelően működő kiosztást, akkor lépjünk tovább.
Frissítések és egyéb szoftverek
Itt értelemszerűen állítsuk be saját igényeinknek megfelelően ezt a részt:
Mivel itt most csak egy bemutató telepítést készítek, ezért itt az alapbeállításokkal megyek tovább.
Telepítés típusa
Itt a telepítő érzékelte hogy már van egy Windows loader a gépen, és kérdi, hogy mit tegyen:
Itt három opció közül választhatunk:
- Ubuntu telepítése Windows Boot Manager mellé: Ha pontosan ugyanúgy particionáltuk a merevlemezt, mint ahogyan az első oldalon én is a Windows telepítésekor, tehát ha van megfelelő mennyiségű üres hely (particionálatlan) még a merevlemezen, akkor ez az opció lesz a megfelelő: itt teljesen automatikusan elvégzi a particionálást, nekünk nem lesz ezzel semmi dolgunk.
- Merevlemez törlése, és Ubuntu telepítése: Ez az opció törli a teljes merevlemezt, és friss Ubuntu telepítést hajt végre a kipucolt gépen. Valamint itt állíthatunk be LVM-et és merevlemez titkosítást is.
- Valami más: Ha ezt választjuk, akkor bejön a partíciókezelő, és magunk állítgathatunk be mindent. Ezt például akkor érdemes választani, ha a merevlemezen több üres partíciónk is van, így magunk szeretnénk eldönteni hova kerüljön az Ubuntu, stb.
Itt tehát válasszuk az első opciót, majd kattintsunk a Telepítés most gombra. Ekkor még kér egy megerősítést, valamint megjeleníti a kijelölt partíciót:
Itt ellenőrizzük mindenképpen, hogy biztosan jó helyre kerül-e a rendszer. A Windows 11 telepítő három látható és egy rejtett partíciót hozott létre, tehát itt már van 4 partíció a saját telepítésem alapján. Még a Windows telepítése után bebootoltam egy GParted Live programmal, hogy ránézzek rendesen, hogy miket alakított a Windows 11, mert a telepítőjében csak 3 partíciót mutatott:
Tehát még létrehozott egy 605 MB méretű rejtett, diagnosztikákhoz szükséges partíciót. Így már akkor logikus, hogy az Ubuntu telepítő az 5. partíciót szeretné létrehozni az üres helyen.
Mindezt csak azért mutattam, hogy ha nem vagyunk biztosak a partícióinkban, akkor így is ellenőrizhetjük, hogy biztosan ne írjunk felül fontos adatokat.
Ha tehát már korábban megbizonyosodtunk az Ubuntu telepítő automatikus telepítési "ajánlatának" biztosságáról, hogy megfelelő helyre telepít nekünk, akkor léphetünk is tovább.
Időzóna
A következő lépésben a helyi beállításokat végezhetjük el:
Alapból beállítja az elején kiválasztott nyelv alapján, lépjünk tovább, ha jó.
Felhasználói adatok
Ezen az oldalon a felhasználó és a számítógép adatokat kell megadni:
Töltsük ki értelemszerűen.
Rendszer telepítése
Itt nincs semmi teendőnk, végigmegy a telepítő, ami felrakja a rendszerösszetevőket. Közben egy lapozható diavetítőben tájékozódhatunk az újdonságokról:
Miután végigment a telepítő, utána rákérdez, hogy szeretnénk-e még folytatni a felfedezést, vagy indíthatja-e újra a számítógépet:
Indítsuk újra a gépet.
Rendszer újraindítása
A gép újraindításakor először betöltődik a GRUB:
Amint láthatjuk, a GRUB-ban már be van állítva mindkét operációs rendszer. Először nézzük meg a Windows 11-ünket, már úgy is rég láttuk.
Windows 11 elindítása
VirtualBox esetén a gép indítása előtt ajánlott átállítani a megfelelő rendszerre a gépet.
Válasszuk ki a Windows Boot Manager opciót. Majd elindul a Windows 11:
Ismét újraindítva a gépet...
Ubuntu 21.10 (Impish Indri) elindítása
Ha pedig az Ubuntut választjuk, akkor az töltődik be:
Kezdeti beállítások
Első belépéskor még be kell állítanunk pár dolgot.
Kapcsolódás online fiókhoz
felajánlja, hogy kapcsolódjunk online fiókunkhoz:
Ezt kihagyom...
Rendszerinformációk küldése a Canonical-nak
Adatvédelem
Készen vagyunk!
Ezután még visszaállítom a felbontásom, mert sajnos nem jegyezte meg...
Tárhely ellenőrzése
Végül ellenőrzöm a tárhelyet, hogy melyik operációs rendszer mennyit foglal így frissen. Ehhez feltelepítem a GParted programot, amivel a csatolatlan partíciókat is könnyen ellenőrizhetjük.
Először a Windows 11 helyfoglalása:
A Windows 11 a neki szánt 60 GB-ból 13 GB-ot foglal.
És az Ubuntu 21.10 (Impish Indri) helyfoglalása:
Az Ubuntu pedig a 20GB-os partícióból 8,77GB-ot foglal.
Csak érdekességképpen tehát a kettő rendszer összesen így most kb 22GB-on férnek el friss telepítés után.
Konklúzió
Ez lenne tehát egy Windows 11 és Ubuntu 21.10 (Impish Indri) Linux rendszerekből álló dual-boot kombináció, ahol UEFI módban telepítettük fel egy merevlemez (fejenként) két GPT alapú partíciójára a két operációs rendszert, amiket ezután a GRUB rendszerbetöltő menüjéből kiválasztva indíthatunk el.
Ez egy egyszerű, komplikációmentes telepítés, ami a dual-boot / multi-boot leírássorozat második részekének tökéletesen megfelel. Apránként készítek még folyamatosan többféle változatot, addig is használjátok ezt egészséggel!
- Multi-boot rendszerek
- Dual boot: Windows 7 és Debian 10 (Buster) operációs rendszerek telepítése BIOS módban egy merevlemezre
- Ubuntu 22.04 LTS (Jammy Jellyfish) UEFI módú telepítése
- Enciklopédia - UEFI (Unified Extensible Firmware Interface)
- Enciklopédia - GPT (GUID Partition Table)
- Enciklopédia - VirtualBox
- releases.ubuntu.com - 21.10
- cdimage.ubuntu.com - impish - daily-canary - current
- discourse.ubuntu.com - Impish Indri Release Notes
- wiki.ubuntu.com - Releases
- discourse.ubuntu.com - New Desktop Installer Preview Build
- ubuntu.com - Blog - 5 Things to Check Out in Ubuntu Impish Indri
Lapozó
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges
- 852 megtekintés