SFTP

FTP (File Transfer Protocol)

botond küldte be 2023. 03. 20., h – 10:10 időpontban
A File Transfer Protocol (FTP) egy szabványos hálózati protokoll a TCP/IP hálózatokon, amelyet számítógépes fájlok átvitelére használnak a kliens és a szerver között. Az FTP protokoll alapvetően az Interneten történő fájlmegosztásra lett kifejlesztve, és nagyon fontos szerepet játszik a mai napig az adatátviteli szolgáltatásokban.

Hogyan hozhatunk létre SFTP felhasználót shell hozzáférés nélkül Linux rendszerünkön

botond küldte be 2021. 01. 20., sze – 22:38 időpontban
Adódhat úgy, hogy szeretnénk másokkal megosztani nagyobb méretű fájlokat, vagy éppen fogadni azokat, amik már nem férnek bele egy emailba. Erre a célra természetesen vannak ingyenes fájlmegosztók is, de ha gyakrabban van szükség kétirányú adatátvitelre például távmunka során, akkor célszerűbb ha magunk oldjuk ezt meg. Erre kiválóan alkalmas az SFTP (SSH File Transfer Protocol), ami egy biztonságos fájlátviteli megoldást kínál SSH kapcsolaton keresztül, ellentétben a titkosítás nélküli és elavult FTP kapcsolattal. Az SFTP alapból elérhető minden olyan kiszolgálón, ahol SSH hozzáférés is van. Ebből eredően jelen helyzetben az SSH kapcsolatnak annyi szépséghibája van, hogy ez egy shell hozzáférést is biztosít, amire itt most pont nem lesz szükségünk, mert nem szeretnénk, ha az általunk megosztott hozzáférésen keresztül be tudnának lépni számítógépünk más könyvtáraiba is. Ebben a leírásban megnézzük hogyan hozhatunk létre SFTP felhasználót shell hozzáférés nélkül Linux rendszerünkön.

sftp (SSH File Transfer Protocol)

Az sftp linux parancs manual oldala és súgója. Az sftp egy fájlátviteli program, hasonlóan az ftp-hez, amely minden műveletet végrehajt egy titkosított ssh átviteli csatornán keresztül. Használható az ssh számos funkciója, például a nyilvános kulcs hitelesítése és a tömörítés.

Hogyan érhetünk el linux rendszerről távoli szervereken lévő SSH fájlrendszereket

botond küldte be 2019. 10. 29., k – 20:36 időpontban
Ha gyakran dolgozunk távoli fájlrendszereken, akkor praktikus megoldás, ha ezeket a saját fájlrendszerünkbe csatoljuk fel, így nem kell minden alkalommal belépni a másik gépre, vagy csatlakozni bármilyen kiszolgálóhoz, hanem úgy tudjuk használni az adott tárhelyet, mintha az a saját gépünk helyi könyvtára lenne.

Hogyan tárolhatjuk biztonságosan, és tarthatjuk szinkronban jelszavainkat számítógépeinken és mobileszközeinken a KeePass jelszókezelő program segítségével (2. oldal)

botond küldte be 2019. 02. 23., szo – 16:55 időpontban
Ebben a leírásban megismerhetjük a KeePass nevű programot, amely Windows, Linux és Android rendszereken egyaránt kínál nagyfokú biztonságot jelszavaink és egyéb hozzáférési adataink tárolásához. Ezen az oldalon megnézzük, hogyan tudjuk a jelszavakat tároló adatbázist biztonságosan elérhetővé tenni és szinkronban tartani például egy saját szerveren, melyet SSH hozzáférésen keresztül tudunk írni, olvasni a különböző eszközeinkről.