Tartalom
Ismertető
Az Universal Naming Convention (UNC) a szerverek, nyomtatók és egyéb hálózati erőforrások azonosítására szolgáló elnevezési szabvány, amely a Unix közösségből származik. Az UNC elérési út UNIX/Linux rendszereken dupla perjeleket (//), míg Windows rendszereken dupla fordított perjeleket (\\) használ az erőforrást megosztó számítógép neve előtt. A számítógépen belüli elérési út már a megszokott módon van elválasztva: Linux rendszereken szimpla perjelekkel "/" , Windows rendszereken pedig szimpla fordított perjelekkel "\". Az UNC elérési utakban a Windows meghajtó-betűjelek nem használatosak.
Példák
Az UNC elérési utakat többféle hálózati erőforrás eléréséhez is használhatjuk, például:
- fájlok
- könyvtárak
- nyomtatók
- Samba megosztások (a fájlok/könyvtárak hálózati megosztásának egyik módja)
- helyi hálózaton megosztott otthoni okos eszközök (pl tévé, stb)
- stb.
Az alábbi részben Samba megosztások elérésével láthatunk pár példát Linux és Windows rendszerekben:
Linux
Általános formában így használhatjuk az UNC elérési utakat Linux rendszerben:
//<hosztnév>/<megosztás-neve>/<elérési-út>
Ahol az elérési út opcionális.
Például egy Samba megosztást így érhetünk el Linux rendszeren belül:
Az első példa egy Samba megosztás elérésének a bemutatása egy korábbi Samba leírásból, a második példa pedig ennek a weboldalnak az itthoni gépemen lévő másolatát tartalmazó ISPConfig-os webfiók Samba megosztásnak az elérését mutatja be.
Windows
Windows rendszerekben pedig az alábbi formában használhatjuk az UNC elérési utakat:
\\<hosztnév>\<megosztás neve>\<elérési-út>
A Windowsban gyakran szokták az UNC útvonalat "hálózati elérési út"-nak is hívni, például amikor be kell tallózni egy hálózati nyomtatót, annak telepítése során.
Példák:
Ez a két példa ugyanazt a korábbi és mostani Samba megosztásokat mutatják be, mint a fenti példákban, csak Windows 7 és Windows 10 rendszerekből.
Konklúzió
Az UNC elérési utakat tehát gyakran használjuk a hétköznapokban is, melyek segítségével könnyedén hozzáférhetünk a helyi hálózatunkon megosztott dolgainkhoz, de akár az internet bármely kiszolgálóján elérhetünk így erőforrásokat.
- 150 megtekintés