alias

hostname

botond küldte be 2024. 02. 10., szo – 08:40 időpontban
A hostname parancs egy alapvető eszköz a Linux rendszerekben, amely lehetővé teszi a számítógép nevének lekérdezését vagy beállítását. A Linux rendszerekben minden gép rendelkezik egy egyedi névvel, amit "hostname"-nak nevezünk. Ez a név lehetővé teszi az eszközök azonosítását és elérését a hálózaton belül. A hostname parancs segítségével megtekinthetjük vagy módosíthatjuk az aktuális gépnév beállításait. Ez a parancs különösen hasznos lehet hálózati problémák diagnosztizálásakor, valamint szerverek és más hálózati eszközök konfigurációjakor.

Hogyan építhetjük meg és élesíthetjük ISPConfig3 szerverünket, valamint hogyan biztosíthatjuk a Let's Encrypt SSL-el kezelőpanelünket, főbb szolgáltatásainkat és weboldalainkat

botond küldte be 2023. 01. 20., p – 23:14 időpontban
Az ISPConfig kezelőpanel segítségével könnyedén menedzselhetjük a szerverünkön lévő weboldalakat, valamint az egyéb webes szolgáltatásokat. Ebben a leírásban áttekintjük hogyan építhetjük meg és élesíthetjük ISPConfig3 szerverünket, valamint hogyan állíthatjuk be az ingyenes, Let's Encrypt által kiállított SSL tanúsítványokat a kezelőpanel, a főbb szolgáltatások és a weboldalaink számára. Ezen az oldalon feltelepítjük az alaprendszert, az ISPConfig kezelőpanelt a szükséges összetevőkkel, majd ellenőrizzük a már meglévő webes kezelőfelületeket és szolgáltatásokat.

Debian 11 (Bullseye) minimális szerver telepítése (2. oldal)

botond küldte be 2022. 04. 04., h – 19:55 időpontban
Ebben a leírásban feltelepítünk egy Debian 11 (Bullseye) minimális szervert, amely a Debian 11 alaprendszeréből valamint néhány alapvető program telepítéséből és beállításából áll. A szerver később alapként fog szolgálni további szerver telepítésekhez. Ezen az oldalon elvégzünk néhány telepítés utáni alapbeállítást, mint például a fix IP-cím, Sudo és a csomagtárak beállítása.

alias (beépített Bash parancs)

Az alias beépített Bash parancs manual oldala és súgója. Az alias parancs segítségével parancs álnevek hozhatók létre. Az alias, argumentum nélkül vagy a -p opcióval, az alias név = érték formátumban nyomtatja ki az álnevek listáját a standard kimeneten.

Ubuntu 20.04 LTS (Focal Fossa) minimális szerver telepítése (2. oldal)

botond küldte be 2020. 09. 23., sze – 17:05 időpontban
Az Ubuntu 2020. április 23-án kiadta a 20.04 LTS (Focal Fossa) változatát, amihez 2025 áprilisáig fog támogatást nyújtani. A 20.04 megjelenése óta még kapott egy frissítést is, így jelenleg a 20.04.1 LTS a legfrissebb változata ennek az Ubuntu vonalnak. Ebben a leírásban tehát a 20.04.1 változattal fogjuk elkészíteni a minimális szerverek legfrissebb családtagját. Ezen az oldalon elvégezzük a szükséges további beállításokat, finomhangolásokat.

Debian 10 (Buster) minimális szerver telepítése (2. oldal)

botond küldte be 2019. 11. 05., k – 16:30 időpontban
Ebben a leírásban feltelepítünk egy Debian 10 (Buster) minimális szervert, ami a Debian 10 alaprendszeréből és annak néhány alapvető beállításából áll. Ez a telepítés lesz az alapja a későbbi LAMP, és tökéletes szerverekkel kapcsolatos leírásoknak. Ezen az oldalon befejezzük a telepítő hátralévő lépéseit, és elvégezzük a következő beállításokat: APT csomagtár bővítése, sudo, fix IP-cím és a nano beállítása.

Ubuntu 18.04 LTS (Bionic Beaver) minimális szerver telepítése (2. oldal)

botond küldte be 2019. 07. 02., k – 17:41 időpontban
Ebben a leírásban elkészítjük az Ubuntu 18.04 LTS (Bionic Beaver) minimális szervert, ami sok további leírás építőköve lesz. Az Ubuntu az LTS (Long Term Support) családjának tagjaihoz öt éven át nyújt támogatást, így a 18.04-es verzióhoz még 2023 áprilisáig fogunk frissítéseket kapni. Ez kiváló alapjául szolgál egy szerver telepítésének – amit akár hosszú éveken át szeretnénk biztonságosan üzemeltetni. Ezen az oldalon befejezzük a telepítést néhány parancssori beállítás elvégzésével.