pendrive

Bootolható pendrive készítése a Rufus 4.3 segítségével

botond küldte be 2023. 12. 04., h – 22:18 időpontban
A Rufus egy igen népszerű ingyenes és nyílt forráskódú, hordozható alkalmazás Windows operációs rendszerekhez, amely segítségével könnyedén készíthetünk bootolható USB pendrive-okat. Aktív fejlesztésének köszönhetően rendszeresen kerülnek ki újabb kiadásai, amik sok újdonságot tartalmaznak. Ebben a leírásban kipróbáljuk a Rufus 4.3-as verzióját, és elkészítünk vele egy Debian 12 telepítő pendrive-ot.

Hogyan ébreszthetjük fel, indíthatjuk újra kikapcsolt, szoftveresen leválasztott (kiadott) külső tárolóeszközeinket az USB gyökérhub-ok újraindításával

botond küldte be 2021. 04. 06., k – 22:50 időpontban
Ha külső USB-s meghajtókat, tárolóeszközöket használunk, Linux rendszerünk grafikus asztalkörnyezetében ezeket néhány kattintással biztonságosan leválaszthatjuk, lekapcsolhatjuk. Az így kiadott eszközökhöz utána már nem férünk hozzá, mivel a hozzájuk tartozó blokk eszköznevek megszűnnek és a hardverek is áramtalanításra kerülnek. Alapesetben csak a hardverek fizikai újracsatlakoztatásával tudjuk azokat újra használatba venni, ami emberi beavatkozást igényel. Felmerülhet az igény arra, hogy az így szoftveresen leválasztott, kikapcsolt tárolóeszközünkhöz mégis hozzá szeretnénk férni anélkül, hogy fizikailag ki kelljen húzni, majd újracsatlakoztatni azokat. Ha bármi okból hozzá szeretnénk tudni férni a logikailag leválasztott és áramtalanított USB-s tárolóeszközünkhöz, akkor ebben a leírásban megnézzük, hogyan lehet újból elindítani és hozzáférhetővé tenni külső HDD meghajtónkat, pendrive-unkat vagy kártyaolvasónkat anélkül, hogy fizikailag újra kellene csatlakoztatnunk azt.

Hogyan küszöbölhetjük ki a "Not authorized to perform operation" hibaüzenetet a pendrive-ok és egyéb külső USB tárolóeszközök automatikus felcsatolásakor

botond küldte be 2021. 03. 30., k – 23:56 időpontban
Amikor egy külső USB meghajtót vagy pendrive-ot csatlakoztatunk a gépünkhöz, akkor a Linux rendszer automatikusan felcsatolja annak fájlrendszerét a megfelelő felhasználó számára. Azonban előfordulhat, hogy ez az automatikus mount-olás valamilyen ok miatt nem sikerül, és kapunk egy "Not authorized to perform operation" hibaüzenetet tartalmazó kis ablakot.

Rendszerhelyreállító (recovery) pendrive készítése a GParted Live program segítségével

botond küldte be 2020. 01. 22., sze – 15:40 időpontban
A rendszerhelyreállító (recovery) pendrive egy olyan bootolható eszköz, amely segítségével megmenthetünk sérült fájlrendszereket, vagy karbantartást végezhetünk azokon, amikor az operációs rendszer a sérülés következtében nem képes elindulni, vagy akár csak egy szétesett GRUB-ot is helyreállíthatunk, ha az nem működik megfelelően. Ebben a leírásban elkészítünk és kipróbálunk egy recovery pendrive-ot, ami nem árt ha mindig ott lapul a zsebünkben, ha bármi gond adódna a későbbiekben a számítógépünkkel.

Bootolható pendrive készítése a balena Etcher 1.5 segítségével

botond küldte be 2019. 12. 20., p – 14:50 időpontban
A balena Etcher egy nyílt forráskódú, ingyenes program, melynek segítségével kényelmesen készíthetünk bootolható pendrive-okat számítógépekhez, illetve indító SD kártyákat például a Raspberry-k számára. Ebben a leírásban kipróbáljuk ezt a hatékony segédeszközt, ami Linux és Windows platformokra egyaránt kínál lehetőséget indító pendrive-ok készítésére.

Bootolható pendrive készítése Debian rendszeren

botond küldte be 2018. 11. 06., k – 02:45 időpontban
Ebben a leírásban Debian rendszeren készítünk el bootolható pendrive-ot kétféle módszerrel is: Az unetbootin programmal azután pedig a dd parancs segítségével.