csomagfrissítés

A csomagfrissítéssel kapcsolatos tartalmak gyűjtőoldala.

Hogyan frissítsük Debian 10 (Buster) alapú tökéletes szerverünket Debian 11 (Bullseye) rendszerre (3. oldal)

botond küldte be 2023. 01. 31., k – 11:30 időpontban
Ismét eljött egy újabb korszak, amikor Debian 10 (Buster) szerverünk felett is eljárt az idő, és már égető feladattá vált, hogy kezdjünk valamit ezzel a problémával. Ebben a leírásban egy Debian 10 (Buster) tökéletes szervert frissítünk Debian 11 (Bullseye rendszerre). Ezen az oldalon átnézzük az alaprendszert, valamint a magasabb szintű szerver szolgáltatásainkat és elvégezzük a szükséges utólagos beállításokat.

Hogyan frissítsük Debian 10 (Buster) alapú tökéletes szerverünket Debian 11 (Bullseye) rendszerre (2. oldal)

botond küldte be 2023. 01. 31., k – 11:21 időpontban
Ismét eljött egy újabb korszak, amikor Debian 10 (Buster) szerverünk felett is eljárt az idő, és már égető feladattá vált, hogy kezdjünk valamit ezzel a problémával. Ebben a leírásban egy Debian 10 (Buster) tökéletes szervert frissítünk Debian 11 (Bullseye rendszerre). Ezen az oldalon elvégezzük a disztribúció Debian 11 (Bullseye) rendszerre történő frissítését.

Hogyan frissítsük Debian 10 (Buster) alapú tökéletes szerverünket Debian 11 (Bullseye) rendszerre

botond küldte be 2023. 01. 31., k – 11:10 időpontban
Ismét eljött egy újabb korszak, amikor Debian 10 (Buster) szerverünk felett is eljárt az idő, és már égető feladattá vált, hogy kezdjünk valamit ezzel a problémával. Ebben a leírásban egy Debian 10 (Buster) tökéletes szervert frissítünk Debian 11 (Bullseye rendszerre). Ezen az oldalon átnézzük a frissítés előtti szükséges teendőket, amikkel felkészítjük rendszerünket az új főverzióra.

Mit tegyünk, ha a csomagtár frissítésekor a "This must be accepted explicitly before updates for this repository can be applied. See apt-secure(8) manpage for details." hibaüzenetet kapjuk?

botond küldte be 2022. 01. 11., k – 13:22 időpontban
Ha a Debian rendszerében nagyobb változás történik - tehát nem csak egy-két al-verziót kell frissítenie a rendszernek -, akkor a sima frissítéskor előjön egy hibaüzenet:
This must be accepted explicitly before updates for this repository can be applied. See apt-secure(8) manpage for details.
Ebben a hibaelhárítóban ezt orvosoljuk.

Mit tegyünk, ha régebbi Debian rendszerünkön a csomagtár frissítésekor a "nyilvános kulcs nem érhető el" (NO_PUBKEY) hibaüzenetet kapjuk

botond küldte be 2021. 11. 04., cs – 15:15 időpontban
Amikor egy Linux disztribúció nem a legfrissebb változatát használjuk, előjöhetnek furcsaságok. A Debian 9 esetében például a backports csomagtár frissítésekor kaphatunk "nyilvános kulcs nem érhető el" (NO_PUBKEY) hibaüzenetet. Ebben a rövid hibaelhárítóban orvosoljuk ezt a problémát.

Mit tegyünk, ha a Sury.org csomagtárunk nem frissül GPG aláírási hiba miatt Debian szerverünkön?

botond küldte be 2021. 03. 18., cs – 08:28 időpontban
Ha egyedi PHP verziókat használunk Debian szerverünkön, amiket a Sury.org csomagtárán keresztül frissítünk, akkor korábban már beállítottuk ezt a csomagtárat, ami ezelőtt még működött, az APT gond nélkül frissítette belőle a csomagokat. Azonban előfordulhat, hogy egy frissítésnél hibát ad a csomagkezelő, és nem tudja elérni a legfrissebb csomagokat. Ebben a rövid hibaelhárítóban orvosoljuk ezt a problémát.

A Digitális Jólét Szoftver Alapcsomag ingyenes letöltése és telepítése

botond küldte be 2021. 01. 27., sze – 18:20 időpontban
A napokban hallottam a rádióban, aztán a Magyar Nemzet oldalán is rábukkantam a hírre, amelyben arról írtak hogy egy hazai cég összeállított és ingyenesen elérhetővé tett egy szoftvercsomagot, ami tartalmaz egy nyílt forráskódú operációs rendszert, valamint szintén ingyenes elemekből álló szoftverösszeállítást, ami többek között tartalmaz webböngészőt, szövegszerkesztőt, táblázatkezelőt, levelezőt, média lejátszót, és még sok egyebet. A Digitális Jólét Szoftver Alapcsomag előnyeként említik az egyszerű telepítést, a könnyen kezelhető felhasználói programokat, a nagyfokú testre szabhatóságot, valamint hogy a nyílt forráskódú, ingyenes összetevők jóvoltából bárkinek ingyenes alternatívát kínál a drága operációs rendszerekkel és felhasználói programokkal szemben. A testre szabott felhasználói profilok segítségével a rendszer az egyes célcsoportok felhasználói igényeihez alkalmazkodik (gyerekek, családok, idősek).

Hogyan frissíthetjük a visszatartott csomagjainkat az APT csomagkezelő segítségével

botond küldte be 2020. 01. 31., p – 20:22 időpontban
Csomagjaink frissítésekor előfordulhat, hogy az APT csomagkezelő visszatart néhány darabot. Ennek többnyire az az oka, hogy egy adott program időnként olyan változásokon megy keresztül, ami miatt módosul az alapszoftver csomagfüggősége. Ilyenkor további újabb csomagokra lenne szüksége, esetenként olyanokra, amelyek más csomagok leváltását, eltávolítását teszik szükségessé. Némely esetben tehát a normál módú csomagfrissítés nem hajtja végre az ilyen szoftverek frissítését, hanem az APT a felhasználóra bízza ezt a kérdést. Ebben a rövid leírásban egy példán keresztül nézzük meg, hogyan frissíthetjük az ilyen módon visszatartott csomagjainkat.

Mit tegyünk, ha a Debian 8 (Jessie) APT csomagkezelője 404-es (nem található) hibákat dobál frissítéskor

botond küldte be 2019. 03. 29., p – 13:17 időpontban
A Debian 2019. március 20-án áthelyezte a teljes Debian 7 (Wheezy) csomagtárait, valamint a Debian 8 (Jessie) nem LTS csomagtárait az archive.debian.org-ba. Az archiválás a Debian 8 (Jesssie) esetében a jessie-updates és a jessie-backports csomagtárakat érinti, így ezek már nem érhetőek el a Debian fő tárolójában, hanem csak az archívumban, valamint ezekhez már nem kerülnek ki biztonsági frissítések sem. Ebben a leírásban megnézzük, hogyan állíthatjuk be az APT csomagkezelő csomagtárait, hogy továbbra is zökkenőmentesen frissíthessük Debian 8 (Jessie) rendszerünket.