karbantartás

Hogyan takarítsuk automatikusan a webfiókok tmp könyvtáraiban maradt PHP munkamenet fájlokat az ISPConfig-os szerverkörnyezetben

botond küldte be 2021. 03. 04., cs – 11:26 időpontban
A PHP munkamenetek (session-ok) olyan globális változók, amik a webes látogatások során tárolt adatokat több oldalon keresztül is továbbítják, azaz nem vésznek el egyik oldalról átlépve a másikra. A PHP ezt úgy valósítja meg, hogy a látogatásokhoz (munkamenetekhez) egyedi azonosítókat rendel, és a szerver oldali fájlstruktúrában ezekhez az azonosítókhoz kapcsolódó fájlokat hoz létre amikben tárolja a munkamenet számára szükséges adatokat. A rendszer ezeket a fájlokat egy meghatározott – általában tmp – könyvtárában helyezi el, amit normál esetben egy megadott idő elteltével töröl – a garbage collector által. A helyzet azonban néha nem ilyen kézenfekvő. Ugyanis, ha megváltozik a szerveren lévő PHP környezet, akkor előfordulhat, hogy a takarító rendszer (garbage collector) nem tudja letörölni ezeket az elévült, szükségtelenné vált munkamenet fájlokat. Ebben a leírásban megnézzük, hogyan tudunk saját megoldással gondoskodni arról, hogy ezek a munkamenet fájlok törlésre kerüljenek, amikor az alapértelmezett takarító rendszer nem tudja eltávolítani őket.

Drupal 9 alaprendszer frissítése kétféle módszerrel

botond küldte be 2021. 02. 25., cs – 23:48 időpontban
A Drupal 9 CMS rendszerhez már több alaprendszer frissítés is kiadásra került az elmúlt hetekben, ezért érdemes átnézni ennek is a frissítési mechanizmusát, mint korábban a Drupal 8 frissítése esetében. Ebben a leírásban a Debian 10 (Buster) tökéletes szerverre telepített Drupal 9-es weboldalt fogom frissíteni a 9.1.2-ről a 9.1.4-re, tehát itt most több verziót is ugrunk egyszerre. A műveletet kétféle módszerrel is elvégezzük: először composerrel, utána pedig megnézzük a kézi frissítést is.

Hogyan frissíthetjük a visszatartott csomagjainkat az APT csomagkezelő segítségével

botond küldte be 2020. 01. 31., p – 20:22 időpontban
Csomagjaink frissítésekor előfordulhat, hogy az APT csomagkezelő visszatart néhány darabot. Ennek többnyire az az oka, hogy egy adott program időnként olyan változásokon megy keresztül, ami miatt módosul az alapszoftver csomagfüggősége. Ilyenkor további újabb csomagokra lenne szüksége, esetenként olyanokra, amelyek más csomagok leváltását, eltávolítását teszik szükségessé. Némely esetben tehát a normál módú csomagfrissítés nem hajtja végre az ilyen szoftverek frissítését, hanem az APT a felhasználóra bízza ezt a kérdést. Ebben a rövid leírásban egy példán keresztül nézzük meg, hogyan frissíthetjük az ilyen módon visszatartott csomagjainkat.

Drupal alaprendszer frissítése 8.8-ra

botond küldte be 2019. 12. 18., sze – 15:26 időpontban
A Drupal 2019. december 4-én adta ki a jelenleg legfrissebb alaprendszerét, a 8.8.0-át. Korábban már volt róla szó, hogyan frissíthetjük egyszerűen a Drupal alaprendszert, azonban ebben a kiadásban már több minden változott, így egy kicsit jobban a mélyére kell nyúlni a dolgoknak. Ebben a leírásban tehát megnézzük, hogyan frissíthetjük Drupal alaprendszerünket a 8.7.10-es verzióról a 8.8.0-ára.

Hogyan helyezzük át az adatbázisainkat tároló fájlokat egy másik partícióra vagy merevlemezre

botond küldte be 2019. 04. 30., k – 17:36 időpontban
Weboldalak üzemeltetése során előfordulhat hogy az adatbázisok mérete eléri a partíción lévő szabad keretünket, vagy csak teljesítmény optimalizálási célokból szeretnénk átköltöztetni az adatbázisainkat például egy SSD meghajtóra. Bármi okunk is legyen erre a műveletre, ebből a leírásból megtudhatjuk, hogyan költöztethetjük át az adatbázisokat tartalmazó bináris adatfájlokat egy másik partícióra vagy másik meghajtóra.