webtárhely

Hogyan telepíthetjük a PHP 8.2 változatát Debian vagy Ubuntu szerverre és állíthatjuk be az ISPConfig kezelőpanelben választható PHP verzióként

botond küldte be 2023. 11. 14., k – 03:01 időpontban
Ebben a leírásban feltelepítjük a PHP 8.2 változatát egy Debian rendszerre, beállítjuk az alapértelmezett PHP verziókat, beállítjuk az ISPConfig kezelőpanelben választható PHP verzióként, beállítjuk a szükséges tárhelyeken és végül ellenőrizzük egy Drupal és egy WordPress oldalon a PHP működését.

Hogyan telepíthetjük fel a PHP 8-at Debian vagy Ubuntu rendszerű szerverünkre

botond küldte be 2021. 02. 06., szo – 15:49 időpontban
A PHP az egyik legelterjedtebb szerver oldali szkriptnyelv amivel dinamikus weblapokat építhetünk, így webszerverünk elengedhetetlen kelléke. 2020. november 26-án került kiadásra ennek legfrissebb főverziója a PHP 8. Ebben a leírásban megnézzük, hogyan telepíthetjük fel a PHP 8-at egy Ubuntu 20.04 (Focal Fossa) LAMP szerverre, és egy Debian 10 (Stretch)  tökéletes szerverre, valamint hogyan állíthatjuk be működésre készre mindkét rendszer Apache környezetében.

Drupal 9 CMS rendszer telepítése, élesztése

botond küldte be 2021. 01. 10., v – 16:43 időpontban
A Drupal egy PHP nyelven írt ingyenes CMS rendszer, aminek a legújabb főverziója a 9, amely 2020. június 3-án került kiadásra. Ettől kezdve a Drupal 8.9 már csak javítócsomagokat kap, és a Drupal 8 – amiből ez az oldal is készült – támogatása 2021 november 2-án véget is ér, ezért ezt az oldalt legkésőbb eddig nekem is fel kell frissítenem a 9-es főverzióra. Ismerkedésképpen készítek egy friss Drupal 9 telepítést és körülnézek benne, hogy ne az utolsó pillanatban kelljen kapkodnom, hogy melyik modulom lesz kompatibilis vele, mennyire kell átvariálnom az oldalt, stb. És ha már telepítek, akkor készítek ebből is egy kis leírást, hátha másoknak is hasznos infókkal szolgálhatok. Korábban már készítettem egy útmutatót a Drupal 8 telepítéséről, ebben a leírásban a 9-es főverzió aktuális kiadását fogjuk telepíteni.

Hogyan telepítsük a Matomo (korábban Piwik) webanalitikai szoftvert Apache rendszerű szerverünkre

botond küldte be 2019. 09. 01., v – 16:01 időpontban
Ebben a leírásban feltelepítjük a Matomo (korábban Piwik) webanalitikai rendszert egy meglévő szerverre, ami azután nagy részletességű statisztikai adatokkal fog ellátni minket a szerveren működő weboldalak látogatói forgalmáról. Először létrehozzuk a rendszer számára szükséges adatbázist, tárhelyet, valamint beállítjuk a működéséhez szükséges Apache konfigurációt...

WordPress 5.2 CMS telepítése ISPConfig-os szerverkörnyezetre (2. oldal)

botond küldte be 2019. 07. 12., p – 17:12 időpontban
A WordPress egy ingyenes, nyílt forráskódú, könnyen kezelhető, egyedivé alakítható és keresőbarát CMS rendszer, melynek segítségével egyszerűen hozhatunk létre blogokat, weboldalakat, vagy akár webáruházakat is. Ezen az oldalon folytatjuk a webfiók kialakítását egy Shell felhasználó létrehozásával, majd befejezzük a WordPress 5.2 CMS rendszer feltelepítésével.

WordPress 5.2 CMS telepítése ISPConfig-os szerverkörnyezetre

botond küldte be 2019. 07. 12., p – 17:10 időpontban
A WordPress egy ingyenes, nyílt forráskódú, könnyen kezelhető, egyedivé alakítható és keresőbarát CMS rendszer, melynek segítségével egyszerűen hozhatunk létre blogokat, weboldalakat, vagy akár webáruházakat is. Korábban már feltelepítettünk egy Drupal 8-as rendszert egy Debian 8 (Jessie) tökéletes szerver konfigurációra, most pedig a WordPress 5.2 verzióját fogunk szóra bírni egy szintén ISPConfig-os szerverkörnyezeten. A feltelepített weboldalra később még több leírás is fog épülni.

Mit tegyünk, ha szerverünk webtárhely partícióján elfogyott a hely?

botond küldte be 2018. 06. 28., cs – 00:50 időpontban
A leírásból megtudhatjuk, hogy mit tehetünk, hogyha webszerverünk tárhely partícióján elfogy a hely. Erre a problémára kínál megoldást a bind mount módszer, amellyel éles weboldalunkat költöztethetjük át egy másik partícióra menet közben, leállás nélkül.