A domain név, másnéven tartománynév (magyarosan domén név), az internetre kapcsolódó számítógépek beazonosítására szolgáló egyedi név. Az internetre kapcsolódó számítógépeknek egyedi azonosítójuk (IP-címük) van, a számítógépek ezeknek a címeknek a segítségével tudnak egymással kommunikálni. A domain nevek ezekhez az IP-címekhez társított könnyen megjegyezhető egyedi nevek.
A legfelsőbb szintű domain nevek két nagy csoportba oszthatók a végződésük alapján: Nemzetközi fődomainek és nemzeti fődomainek. A nemzetközi fődomének közé tartoznak például:
- .com: kereskedelmi tevékenységre utal
- .net: hálózatot (network) jelöl
- .org: szervezet (organisation)
- .biz: kereskedelmi tevékenység. (a .biz végződés az angol business szó első szótagjának fonetikus átírásából származik.)
- .info: információs internet oldalak számára hozták létre
- .edu: oktatási tevékenységet (education) végző internet oldalak
A nemzeti fődomainek egy adott ország nevéből létrehozott rövidítések, például:
- .hu: Magyarország
- .de: Németország
- .ro: Románia
- .at: Ausztria
A domén neveket speciális számítógépek kezelik és tartják nyilván. Ezek a DNS szerverek (Domain Name Server). Amikor a böngészőnk címsorába beírunk például egy weblap címet, akkor ez a kérést egy ilyen DNS szerverhez érkezik, ami átalakítja a kért nevet a hozzá társított IP-címre, ami már egy adott számítógépet (szervert) jelöl. Ezután ez a szerver visszaküldi a számítógépünkre a kért weblap tartalmat.
A domain nevek több részből állnak, melyeket ponttal választjuk el. Ezek a részek hierarchikusan épülnek fel. Balról haladva, először a legalacsonyabb szintű résszel kezdődik, majd a legvégén van a legfelső szintű név. A domain név tulajdonosa szabadon oszthatja ki a hierarchiában alá eső neveket. Például egy abc.hu domain név alatti www.abc.hu vagy valami.abc.hu neveket.
Az angol domain szó jelentése egyébként: birtok, terület, tartomány.
- 255 megtekintés