Tartalom
Ismertető
A Debian a stabil változatában alapértelmezetten a stabil csomagok használatát kínálja, amikkel rendkívül megbízható rendszereket építhetünk. A benne lévő csomagok a lehető legszélesebb körben teszteltek, így szinte nulla az esélye, hogy valami gond lenne velük. Ennek azonban annyi hátránya van, hogy a csomagok sok esetben ezért nem a legfrissebbek, így gyakran előfordul, hogy más Linux disztribúcióban ugyanazokból a csomagokból újabb változatok érhetők el. A Debian ennek orvoslására kínálja a Backports tárolóját.
A Debian Backports tároló azoknak a csomagoknak a gyűjtőhelye, amit a Debian a következő kiadásából ("testing") vesz át, amik hozzá vannak igazítva, és újra fordítva a Debian stabil kiadásához. Mivel a csomagok megtalálhatók a következő Debian kiadásában is, könnyen frissíthető a stabil + backports rendszer, amikor megjelenik a következő Debian kiadása. Néhány esetben, általában a biztonsági frissítések esetében a backports csomagok a Debian "unstable" (instabil) kiadásából kerülhetnek át.
A backports tárolóban lévő csomagok nincsenek olyan kiterjedten tesztelve, mint a Debian stabil kiadásában lévő csomagok, így inkompatibilisek is lehetnek a rendszer többi összetevőjével, ezért biztonsági kockázatot jelenthetnek a rendszer egészére nézve. Ezért használata csak óvatossággal ajánlott!
A Debian ezért ennek használatát mindenképpen úgy ajánlja, hogy a backports tárolóból csak a tényleg szükséges egyedi csomagokat telepítsük, de semmiképpen se frissítsük rendszerünkben a teljes backports tároló minden csomagját!
Sloppy disztribúciók
A tiszta disztribúció frissítési út biztosítása érdekében a korábban stabil disztribúciótól a következő stabilig, nem megengedett a csomagok feltöltése a jelenlegi tesztelési változatból az adott backport terjesztésbe. Néhány újabb csomag engedélyezéséhez ezekhez a rendszerekhez úgynevezett "Sloppy" disztribúciókat hoztak létre.
Ezeknek akkor van szerepük, amikor disztribúció frissítésekor olyan csomagok is használatban vannak, amik a disztribúció backports tárolójából származnak. Ilyenkor ezeket az újabb csomagokat ezen keresztül van mód frissíteni a disztribúció frissítésekor.
Használata
A backports tároló az APT csomagkezelő konfigurálásával állítható be, tehát először a forrásfájlt kell módosítani.
Csomagtár beállítása
Példák a különböző Debian verziók csomagtárának beállítására. Ehhez nyissuk meg az APT csomagkezelő forrásfájlját root-ként:
nano /etc/apt/sources.list
Majd adjuk hozzá a Debian verziónknak megfelelő sort.
Debian 10 (Buster) beállítás
deb http://deb.debian.org/debian buster-backports main
Debian 11 (Bullseye) beállítás
deb http://deb.debian.org/debian bullseye-backports main
Csomagtár adatbázis frissítése
A sources.list fájl módosítása után frissítsük a csomagtár adatbázisunkat:
sudo apt-get update
Backports csomagok telepítése
Ezután már az egyéni backports csomagok telepíthetők a különböző Debian verziókban. Példák:
Debian 10 (Buster)
Valamelyik apt-get paranccsal:
sudo apt-get install <backports_csomagnév>/buster-backports
sudo apt-get install <backports_csomagnév> -t buster-backports
vagy az aptitude paranccsal:
sudo aptitude install <backports_csomagnév>/buster-backports
Debian 11 (Bullseye)
Valamelyik apt-get paranccsal:
sudo apt-get install <backports_csomagnév>/bullseye-backports
sudo apt-get install <backports_csomagnév> -t bullseye-backports
- 86 megtekintés