Dual boot: Windows 7 és Debian 10 (Buster) operációs rendszerek telepítése BIOS módban egy merevlemezre (2. oldal)

botond küldte be 2020. 03. 07., szo – 17:22 időpontban

Tartalom

  1. oldal: Windows 7 telepítése
  2. oldal: Debian 10 (Buster) telepítése

 

A 2. oldal tartalma

 

Folytatás

A dual-boot leírás első oldalán feltelepítettük a Windows 7 operációs rendszert BIOS módban egy MBR partíciós sémával kialakított lemez első két partíciójára, ezen az oldalon pedig folytatjuk a Debian 10 (Buster) második rendszerként történő telepítésével.

 

 

Debian 10 (Buster) beszerzése

A telepítés előtt kipróbálhatjuk a Debian működését a Live rendszerek segítségével. Ezek elindításával kideríthetjük, hogy gépünk egyáltalán kompatibilis-e a rendszerrel (az esetek túlnyomó részében igen), valamint eldönthetjük, hogy melyik asztalkörnyezetes változatot szeretnénk választani. A Debian Live változatait az alábbi linkeken szerezhetjük be:

Aktuális Debian Live verzió letöltése (itt mindig a legfrissebb kiadás legújabb verziója található):

https://cdimage.debian.org/debian-cd/current-live/amd64/iso-hybrid/

Persze ez később változni fog, így ha már például kijön a Debian 11, akkor az lesz itt elérhető. Ezért kiteszem még a 10.3-as linkjét is, ami a leírás készítésének idején az aktuális változat:

https://cdimage.debian.org/debian-cd/10.3.0-live/amd64/iso-hybrid/

Később persze ez átkerül az archívumba, amikor kiadják a következő al-verziót, így végül itt is érdemes körülnézni:

http://cdimage.debian.org/cdimage/archive/

Ebben a listában egészen a Debian 3-ig visszamenőleg megtalálható minden változat.

Persze, ha nem szeretnénk bíbelődni a nagy méretű ISO fájlokkal, akkor a kis méretű netinst telepítőcsomagok közül is válogathatunk:

https://www.debian.org/CD/netinst/

Viszont mindenképpen ajánlom a Live telepítőcsomagot, mert ezzel egy sokkal egyszerűbb és kényelmesebb telepítési folyamatot kaphatunk.

Bootolható pendrive készítése

Operációs rendszerek telepítésére manapság a legkényelmesebb mód a bootolható pendrive készítése. Ha tehát kiszemeltük a számunkra megfelelő asztalkörnyezettel rendelkező Debian 10 (Buster) Live változatot, akkor érdemes ebből is az iso-hybrid típust választani, amit Linux rendszerek alól is könnyen pendrive-ra írhatunk a dd paranccsal. De ha más módon szeretnénk elkészíteni a telepítő USB kulcsunkat, akkor itt még találhatunk néhány módszert.

Ha elkészítettük a telepítő pendrive-unkat, vagy akár DVD-nket, akkor indíthatjuk is a telepítést.

 

Debian 10 (Buster) Live elindítása

Ebben a telepítési példában én a debian-live-10.3.0-amd64-kde.iso fájlt töltöttem le, tehát a Debian 10.3 64 bites Live változatát telepítem KDE asztallal.

Ha VirtualBox rendszerben készítjük el ezt a telepítést – mint ahogyan a bemutató miatt most én is –, a gép elindítása előtt a virtuális gép beállításainál az "Általános" fülön belül át kell állítani a gép típusát a korábbi Microsoft Windows-ról Linux-ra, a verzióját pedig a korábbi Windows 7 (64-bit)-ről Debian (64-bit)-re, valamint a "Képernyő" beállításokban pedig a grafikus vezérlőt a korábbi VBoxSVGA módról VMSVGA módra, ugyanis a VirtualBox ezeknek a paramétereknek megfelelően tudja maximalizálni a kompatibilitását a futtatott operációs rendszerrel.
Persze nem túl életszerű, hogy valaki VirtualBox-ban telepít több operációs rendszert egy gépre, de ha kísérletezés, tanulmányozás szempontjából mégis készítenénk virtuális gépen dual-boot vagy multi-boot telepítéseket, akkor erről sosem szabad megfeledkezni, hogy ha a másik operációs rendszerrel szeretnénk elindítani ugyanazt a gépet, akkor az indítás előtt ezeket a beállításokat mindig az éppen használni kívánt rendszernek megfelelően állítsuk be.

Helyezzük tehát be a telepítő pendrive-ot vagy DVD-t, stb a számítógépbe – amire korábban feltelepítettük a Windows 7 rendszert – és indítsuk el.

Indítás módja

A telepítő elindulása után először a szokásos indítási módot kiválasztó menü fogad bennünket:

Debian 10 (Buster) telepítése - Telepítés módja: Debian Live lokalizációs támogatással

Most nem a megszokott alap szöveges, vagy grafikus telepítővel telepítünk, hanem a Debian 10-es kiadásában debütált Calamares Live telepítővel, ami egy QT alapokon működő kényelmesebb grafikus telepítői keretrendszer. Ehhez természetesen a Live rendszernek már működnie kell a háttérben, ezért kiválasztjuk a második opciót, ahol kapunk területi beállításokat is:

Debian 10 (Buster) telepítése - Területi beállítások kiválasztása

Keressük meg és állítsuk be nyelvünket. Ez persze csak magára az elindított Live rendszerre vonatkozik, a telepítőben majd külön be kell állítani, viszont megkönnyíti a dolgunkat, mert ezzel könnyebben be tudjuk állítani a billentyűzetünket is, arra az esetre ha például a telepítés előtt/közben nyitnunk kell egy terminál ablakot, ahol a speciális karakterek is a helyükön lesznek. A nyelv kiválasztása után elindul a Live rendszer a letöltött változat asztalkörnyezetével.

Ha mégsem a Live változatot töltöttük volna le, hanem például a netinst-et, vagy a sima telepítőt – amik nem tartalmazzák a Calamares telepítői keretrendszert –, vagy egyszerűen csak a régi telepítési módot szeretnénk használni, akkor a teljes folyamatot elvégezhetjük a korábban megszokott grafikus felületen is a Debian 10 (Buster) minimális szerver telepítésének útmutatója alapján is, viszont a particionálási részt ebben az esetben is a mostani leírás alapján végezzük el, hogy a dual-boot rendszerünk megfelelően működhessen.

A Live rendszer elindulása és alapvető beállítása

A rendszer indítását követően bejön az asztal, amin egyetlen (alig látható) ikon van, melynek címe: "Install Debian"

Debian 10 (Buster) telepítése - Debian Live KDE asztallal

Még beállítunk pár alapvető dolgot, hogy kényelmesebb legyen a telepítés folyamata.

 

 

Billentyűzetkiosztás

KDE asztalon jobb alul a nyelvkiosztás ikonján jobb egérgombbal kattintva előjön egy menü, ott a "Beállítások" pontot választva megnyílik a billentyűzet-beállítás panel. Itt a "Beviteli mód" fülre kattintva hozzáadhatjuk a magyar nyelvet az előugró listából, és már működik is a billentyűzetünkön minden speciális karakter. Persze ez más asztalkörnyezeteken eltérő beállítást igényelhet.

Felbontás

Elsőre elég kicsi a felbontásom (800x600), ezért beállítok egy nagyobbat. Nyilván nálam ez a VirtualBox miatt van, de ha másnál sem megfelelő a Live rendszer alapértelmezett felbontása, akkor beállíthatjuk a menüből, de szerintem tovább tart megkeresni a megfelelő beállítóablakot, ezért inkább a parancssorból oldjuk meg. Először kérdezzük le az elérhető video módokat az alábbi paranccsal:

xrandr -q

Majd utána állítsuk be a megfelelő felbontást, például:

xrandr -s 1024x768

Ezt most csak a leírás készítéséhez állítom be ekkorára. Fizikai gépen célszerű a monitorunk natív felbontását választani, amennyiben nem abban volt előtte. A parancs kiadása után egyből át is vált az új méretre.

Debian 10 Live képernyőfelbontás beállítása

Ha viszont nem szerepelne a natív képernyőfelbontásunk a listán, akkor így állíthatjuk azt be.

Felhasználónév és jelszó

Ha pedig menet közben bármikor lezárna a képernyővédőnk, ami ilyenkor jelszót kér, akkor a live felhasználóneve (ahol kéri) "user", a jelszava pedig "live".

Ha idáig megvagyunk, akkor indulhat is a telepítés.

 

Debian 10 (Buster) telepítése a Calamares segítségével

Az asztalon lévő "Install Debian" ikonra kattintva elindul a Calamares Debian 10 telepítő, aminek meglehetősen szebb felülete van, mint a korábban megszokott grafikus telepítőnek, valamint láthatóan kevesebb lépésből is áll a telepítési folyamat. Elsőként az üdvözlő képernyő fogad bennünket, és egyben már a nyelvi beállítást is elvégezhetjük.

Nyelv kiválasztása

Debian 10 (Buster) Calamares telepítő - Üdvözlő

Itt állítsuk be a nyelvünket, majd lépjünk tovább.

Területi beállításaok

A következő ablakban beállíthatjuk a régiót és zónát, valamint az egyéb területi beállításokat:

Debian 10 (Buster) Calamares telepítő - Területi beállítások

Állítsuk be megfelelően, majd mehetünk tovább.

Billentyűzet beállítása

Ebben a lépésben a billentyűzetet állíthatjuk be:

Debian 10 (Buster) Calamares telepítő - Billentyűzet beállítása

Itt egy vizuálisan is megjelenő billentyűzetkiosztás-beállítást kapunk, amin ellenőrizhetjük a saját billentyűzetünkön lévő ékezetes és speciális karakterek pontos helyét. Ha kiválasztottuk a számunkra megfelelőt, akkor mehetünk tovább.

Partíciók

Kapunk egy igen kulturált partíciókezelő felületet:

Debian 10 (Buster) Calamares telepítő - Partíciók

Itt az ablak felső részén ha végigvisszük az egeret, akkor a kis fogaskerék, BIOS, majd a jobb szélen a körökön (partíciós tábla típus) és az MBR-en megállva szépen tooltip-ben kiír sok hasznos információt a jelenlegi rendszer elindulási körülményeiről, mint például hogy a gép BIOS módban lett elindítva, és hogy a rendszernek telepítenie kell egy rendszerindító környezetet is (GRUB), amit vagy az adott partíció elejére, vagy az MBR-be telepíti (ez utóbbit javasolja). A jobb szélen lévő információk pedig tájékoztatnak arról, hogy a jelenleg használt MBR partíciós sémának vannak korlátai, és hogy a modern gépek már a GPT partíciós sémát használják, stb. Tehát itt bőven ellátja a felhasználót információkkal.

Középen láthatunk négy fő műveleti beállítást, amelyek közül nekünk a negyedik opcióra van szükségünk, merthogy ez egy dual-boot telepítés, ahol kézzel szeretnénk beállítani a partíciókat magunknak.

Alatta pedig vizuálisan is láthatjuk a gépben lévő merevlemezünket, ami ebben a példában egy egyetlen 80 GB-os háttértár, amin látszanak ennek a dual-boot leírásnak az első oldalán – a Windows 7 számára – létrehozott partíciók is.

Itt tehát csak válasszuk ki a negyedik, Manuális particionálás opciót, majd lépjünk a következő ablakra.

 

 

Manuális particionálás

Itt is megjelenik vizuálisan a háttértárunk jelenlegi felosztása, majd alatta fel is sorolja a partíciókat és az üres helyet:

Debian 10 (Buster) Calamares telepítő - Partíciók - Manuális particionálás

Megvan a korábban létrehozott 500 MB-os és 59,5 GB-os partíciónk, valamint alatta a 20 GB üres hely, amit a Debian rendszernek szántunk.

Itt most nem cifrázzuk túl, hanem a következőket fogjuk tenni:

  • Létrehozunk egy ext4 partíciót, ami elfoglalja majdnem a teljes szabad helyet, amit a gyökér fájlrendszerbe (/) csatolunk.
  • Létrehozunk egy swap partíciót, amit az általános javaslatok szerint kétszer akkorára szokás állítani, mint amennyi RAM van a gépben. Tehát ebben a példában a 4 GB RAM esetén 8 GB swap partíciót lenne célszerű létrehozni, de most csak 4 GB-ot állítunk be neki.
Több partíciót itt most nem hozunk létre például a /var, /home és egyéb részeknek, hanem csak ezt a kettőt. De ha tudjuk mit csinálunk, akkor természetesen kialakíthatjuk a saját struktúránkat. Tehát itt döntsünk belátásunk és a merevlemezünk kapacitásának megfelelően.
Fő partíció létrehozása

Válasszuk ki ezt a Szabad terület opciót, majd kattintsunk alatta a Létrehozás gombra.

Debian 10 (Buster) Calamares telepítő - Partíciók - Partíció létrehozása

Itt alapból kijelöli a teljes területet. A fenti csúszkán – vagy az alatta lévő mezőben – állítsuk be a megfelelő méretet, és állítgassuk be a többi részt is. Itt GiB és MiB értékekben kell megadni, tehát az 1024-es osztás/szorzás van érvényben – feltéve, ha precízen szeretnénk számolni, de akár figyelmen kívül is hagyhatjuk ezt.

Nálam például:

Debian 10 (Buster) Calamares telepítő - Partíciók - Partíció létrehozása a beállításokkal

Beállítások:

  • Méret: A 20 GB-ból levonva 4 GB-ot, maradt 16, ezt szoroztam 1024-el, így beállítunk 16384 MiB-t, ami pontosan 16,00 GiB lesz.
  • Partíció típus: Elsődleges
  • Fájlrendszer: ext4
  • Titkosítás: nem
  • Csatolási pont: gyökér fájlrendszer (/)
  • Zászlók: boot

Okézzuk le, ezután visszakerülünk a frissített partíciós táblára, ahol már megjelenik az imént létrehozott partíciónk is:

Debian 10 (Buster) Calamares telepítő - Partíciók - Frissített partíciós tábla

Itt találtam egy bug-ot a telepítőben: Visszakerülve erre az ablakra, jelenleg nincs kiválasztva egyetlen partíció sem, viszont a Létrehozás gomb aktív. Ha ilyenkor kattintunk a Létrehozás gombra, akkor kidob az egész telepítőből, és kezdhetjük előröl. Tehát a következő, swap partíció létrehozásához előbb kattintsunk a "Szabad terület" sorára, vagy a fenti vizuális csíkon a jobb szélén lévő szürke részre, majd csak ezután kattintsunk a Létrehozás gombra.
Swap partíció létrehozása

Tehát ha kiválasztottuk a "Szabad terület"-et, és rákattintottunk a létrehozásra, akkor újból bejön a partíció létrehozó ablak, ahol a következőket állítsuk be:

Debian 10 (Buster) Calamares telepítő - Partíciók - Swap partíció létrehozása

Beállítások:

  • Méret: hagyjuk meg a maradék szabad helyre beállítva, jelen példában 4 GB.
  • Partíció típus: Elsődleges
  • Fájlrendszer: linuxswap
  • Titkosítás: nem
  • Csatolási pont: -
  • Zászlók: swap

Okézzuk le ezt is, majd ismét visszakerülünk a partíciók listájára:

Debian 10 (Buster) Calamares telepítő - Partíciók - Partíciók létrehozva

Itt látható a 4 darab partíció, amit a 2 operációs rendszernek hoztunk létre az MBR partíciós sémával kialakított merevlemezen, amin már nem lehet újabb partíciókat létrehozni (bár még aktív a Létrehozás gomb, de ez a már fentebb is említett hiba miatt van).

Itt még ellenőrizzük, hogy a panel alsó részén található "Rendszerbetöltő telepítése ide:" opció arra legyen állítva, hogy "Mester Boot Record", így biztosan jó helyre fog települni a GRUB.

Ha idáig mindennel megvagyunk, léphetünk is tovább...

 

 

Felhasználók

Ezen a panelen adhatjuk meg nevünket, felhasználónevünket, a számítógép nevét és a felhasználó jelszavát:

Debian 10 (Buster) Calamares telepítő - Felhasználók

Töltsük ki megfelelően, majd lépjünk tovább.

Összefoglalás

Ezután bejön egy áttekintő panel, ahol megjeleníti az eddig beállított dolgokat:

Debian 10 (Buster) Calamares telepítő - Összefoglalás

Itt tehát láthatjuk, hogy az időzóna, egyéb területi beállításaink és a billentyűzetünk is megfelelőek. A partícióknál pedig jelzi az általunk létrehozott két új partíciót, majd ami a lényeg, amit lent ír, hogy az új ext4-re fog települni a Debian rendszerünk, tehát nem kell izgulni, hogy hova telepíti, valamint hogy a rendszerbetöltőt a /dev/sda-ra telepíti, ami a merevlemez MBR-jébe fog kerülni. Ha mindent megfelelőnek találunk, kattintsunk a telepítés gombra.

Telepítés

Elindul a telepítő, ami már további külső beavatkozás nélkül végigfut:

Debian 10 (Buster) Calamares telepítő - Telepítés

Debian 10 (Buster) Calamares telepítő - Telepítés

Befejezés

A telepítés végeztével pedig felajánlja, hogy újraindíthatjuk a gépet:

Debian 10 (Buster) Calamares telepítő - Befejezés

Vegyük ki a telepítő médiumot a gépből (VirtualBox esetén csatoljuk le a live telepítőt), majd kattintsunk a befejez gombra.

 

 

Rendszer újraindítása

A gép újraindításakor először betöltődik a GRUB:

Gép újraindítása - GRUB rendszerbetöltő menü

Amint láthatjuk, a GRUB be is állította nekünk a Windows 7-et is, így a dual-boot rendszerünk szépen működni fog. Először nézzük meg az imént telepített Debian 10-et az első opció kiválasztásával.

Debian 10 (Buster) elindítása

Kiválasztva a Debian rendszert, elindul, és bejön a bejelentkezési ablak:

Debian 10 (Buster) - Bejelentkezési képernyő a KDE-ben

Belépés után pedig bejön a KDE Plasma:

Debian 10 (Buster) - KDE Plasma asztal

A dual-boot rendszerünkben a Debian 10 tehát készen áll a használatra. 

Indítsuk újra a gépet, most a Windows-al.

VirtualBox felhasználóknál itt ismét vissza kell állítani a gép típusát és verzióját a Windows-os beállításokra, valamint a grafikus vezérlőt is vissza kell tenni a VBoxSVGA-ra.

Windows 7 elindítása

Újraindítás után a GRUB menüjéből a Windows 7-et választva pedig elindul a Windows:

Windows 7 bejelentkező képernyő

Majd belépve pedig:

Windows 7 asztal

 

 

Konklúzió

Ez lenne tehát egy Windows 7 és Debian 10 (Buster) rendszerekből álló dual-boot kombináció, ahol BIOS módban telepítettük fel egy merevlemez (fejenként) két MBR alapú partíciójára a két operációs rendszert, amiket ezután a GRUB rendszerbetöltő menüjéből kiválasztva indíthatunk el.

Ez egy teljesen egyszerű, komplikációmentes telepítés, ami a dual-boot / multi-boot leírássorozat első részekének tökéletesen megfelel. Apránként készítek még folyamatosan többféle változatot, addig is használjátok ezt egészséggel!

 

 

Lapozó

Ez a leírás több oldalból áll: