Dual boot: Windows 11 és Ubuntu 21.10 (Impish Indri) operációs rendszerek telepítése UEFI módban egy merevlemez két partíciójára

botond küldte be 2022. 03. 19., szo – 00:30 időpontban

Tartalom

  1. oldal: Windows 11 telepítése
  2. oldal: Ubuntu 21.10 (Impish Indri) telepítése

 

Az 1. oldal tartalma

 

Bevezető

Ebben a dual boot leírásban először egy Windows 11 operációs rendszert telepítünk, azután pedig egy Ubuntu 21.10 (Impish Indri) Linux példányt. A telepítés egy 64-bites UEFI alapú gépen történik, ahol egy GUID partíciós táblával (GPT) kialakított merevlemez két partíciójára kerülnek fel a szintén 64-bites rendszerek.

Ez a kombináció mind a Windows, mind pedig az Ubuntu tekintetében a jelenlegi legfrissebb kiadásokat tartalmazza, így ennek a dual boot összeállításnak az elkészítése életszerűnek is mondható, ami a tanulmányozás, ismerkedés mellett a hétköznapi használat során is jól beválhat.

 

 

Előfeltételek

A telepítés elkezdése előtt érdemes fontolóra venni a befolyásoló tényezők és a feltételek vizsgálatát, hogy biztosak lehessünk benne, hogy számunkra valóban ez a megfelelő összeállítás. Mivel ez a dual-boot / multi-boot leírássorozat mindegyik részére érvényes, ezért erről külön a Multi-boot rendszerek kategória oldalán gyűjtöttem össze a fontosabb elméleti részeket.

Hardverkörnyezet

Ezt a telepítést VirtualBox-ban végzem el, amit így állítottam be (4 CPU mag, 8GB RAM, 80GB merevlemez). Ez a konfiguráció mindkét operációs rendszer számára elegendő, de azért nézzük át a gyártók ajánlásait, hogy számítógépünk biztosan megfelel-e az alábbi rendszerkövetelményeknek:

Windows 11

  • CPU: 1 GHz-s vagy gyorsabb, legalább 2 magos, 64 bites processzor
  • RAM: Legalább 4GB
  • HDD: Legalább 64 GB tárólóeszköz
  • Alaplapi rendszer: UEFI +biztonságos rendszerindítás +TPM
  • Video: DirectX 12-kompatibilis vagy újabb, WDDM 2.0 típusú illesztőprogrammal.

További részletek itt találhatók.

Ubuntu 21.10 (Impish Indri) Linux

  • CPU: 2 GHz-s vagy gyorsabb, legalább 2 magos, 64 bites processzor
  • RAM: Legalább 4GB
  • HDD: Legalább 25 GB tárolóeszköz
  • Video: Legalább 256MB video memória, 3D gyorsítási képességekkel rendelkező kártya

További részletek itt találhatók.

Természetesen ezek az abszolút minimum követelmények, amiknek legalább meg kell felelnie a számítógépnek, hogy elindulhassanak rajta a fenti operációs rendszerek. Az optimális felhasználói élmény érdekében a CPU és RAM paramétereknek ajánlott a fentieknél erősebbeknek lenniük, ami egy mai modern számítógép esetén már nem jelentenek akadályt.

 

A Windwos 11 beszerzése és bootolható eszköz elkészítése

A Windows 11 operációs rendszer 2021. október 4-én került kiadásra, jelenleg (2022. március) ez a Microsoft Legújabb Windows kiadása. Az Operációs rendszer Home, Pro, Pro Education és a Pro for Workstations változatai 2023. október 10-ig kapnak szoftvertámogatást, míg az Enterprise, Education, IoT Enterprise változatokhoz pedig 2024. október 8-ig érkeznek frissítések. Forrás.

Ha már van a gépen egy Windows 11 rendszer, ami mellé másodlagosként szeretnénk telepíteni az Ubuntu 21.10 (Impish Indri) operációs rendszert, akkor át is ugorhatjuk ezt a Windows 11 telepítő részt, és majd az Ubuntu telepítése során állítjuk be a partíciókat. Ha viszont még nincs semmi a gépen, akkor természetesen kezdjük a Windows 11 telepítésével.

Amennyiben tehát még nincs semmi telepítve a gépünkön, a Windows 11 operációs rendszert letölthetjük a Microsoft oldaláról, vagy akár torrentről is. Utóbbi esetben megjegyzendő, hogy amíg nincs aktiválva a rendszer a csomagban található illegális aktiváló programmal, addig a torrentről beszerzett példány is teljesen legális, amennyiben a telepítés után jogtiszta termékkulccsal használjuk, vagy aktiválás nélkül csak a próbaidő végéig használjuk.

Ha a Microsoft oldaláról kívánjuk beszerezni, látogassunk el az előbb linkelt címre, majd kövessük az alábbi lépéseket:

  • Görgessünk a 3. opcióhoz: "A Windows 11 lemezképének (ISO) letöltése"
  • Válasszuk ki a legördülőből a Windows 11 (multi-edition ISO) opciót (jelenleg csak ez választható)
  • Kattintsunk a Letöltés gombra
  • Válasszuk ki a termék nyelvét a gomb alatt előkerülő részen
  • Kattintsunk a Megerősítés gombra.
  • Ezután előkerül egy újabb gomb: "Letöltés: 64-bit", kattintsunk rá.

Ekkor elindul az ISO fájl letöltése. A fájl mérete jelenleg 5,06GB, de ez később természetesen változhat, ha frissebb változat kerül fel. A jelenlegi telepítést ezzel az ISO fájllal végzem el.

Miután az ISO fájl letöltése befejeződött, készítsünk belőle bootolható eszközt. Itt ne felejtsük el, hogy az ISO telepítő képfájlt UEFI módban kell felírni a pendrive-unkra.

Ha mindennel megvagyunk, indítsuk el a számítógépet az elkészített telepítőeszközünkkel.

 

Windows 11 telepítése

Ha elindult a telepítő, akkor már kezdhetjük is a beállításokat.

Területi beállítások

Az első ablakban a területi beállításokat végezhetjük el:

Windows 11 telepítése - Területi beállítások

Itt állítsuk be a számunkra megfelelő nyelvet, időt és pénznem formátumot, valamint a billentyűzet nyelvét. Utána kattintsunk a Tovább gombra.

Telepítés elkezdése

Windows 11 telepítése - Telepítés elkezdése

Itt kezdhetünk egy friss telepítést, vagy a bal alsó linkre kattintva egy korábbi sérült Windows példányt is javíthatnunk. Kattintsunk a középső Telepítés gombra.

A Windows aktiválása

A következő lépésben a Windows aktiválása jön:

Windows 11 telepítése - A Windows aktiválása

Ha van termékkulcsunk, itt adjuk meg. A dual-boot telepítés bemutatása szempontjából ennek most nincs jelentősége hogy aktiválva van-e a Windows, ezért én az alsó "Nincs termékkulcsom" opcióval haladok tovább.

Rendszer típusának kiválasztása

Ezután ki kell választanunk, hogy melyik típusú rendszert szeretnénk feltelepíteni:

Windows 11 telepítése - Rendszer típusának kiválasztása

Itt válasszuk ki a termék licencünknek megfelelő változatot. Én itt most az Education változatot telepítem.

Ha VirtualBoxban telepítünk, akkor itt a Tovább gombra kattintás után dob egy hiba ablakot, amiben azt írja, hogy "Ez a számítógép nem alkalmas a Windows 11 futtatására"

Windows 11 telepítése - Hibaüzenet

Valószínű, hogy a VirtualBox későbbi frissítéseiben már megoldják ezt a Windows 11 telepítési problémát, de egyelőre a jelenlegi, 6.1-es változat használatakor kerülő megoldásra van szükség. Ez a hiba tehát orvosolható, de mivel ez a leírás a dual boot elkészítéséről szól, valamint csak ebben az esetben jön elő, ezért erre most nem térünk ki, hanem erről egy másik hibaelhárítóban tájékozódhatunk. Amint elkészítettem ezt a hibajavító leírást, itt fogom linkelni.

Így tehát itt most a probléma megoldása után folytatjuk tovább a telepítést. Amennyiben nem találkozunk ezzel a hibaüzenettel, az azt jelenti, hogy számítógépünk alkalmas a Windows 11 futtatására, vagy VirtualBox esetén már javították ezt a hibát.

Licencfeltételek elfogadása

Ezután el kell fogadnunk a licencfeltételeket:

Windows 11 telepítése - Licencfeltételek elfogadása

Jelöljük be alul a checkbox-ot, majd kattintsunk a tovább gombra.

 

 

Telepítés módjának kiválasztása

Ebben a lépésben ki kell választanunk, hogy egy egyszerűbb frissítést szeretnénk-e végrehajtani, vagy részletesebb beállítási lehetőségekkel magunk szeretnénk testre szabni a telepítést:

Windows 11 telepítése - Telepítés módjának kiválasztása

Itt válasszuk az alsó, részletes telepítési módot.

Merevlemez particionálása

A dual-boot telepítések szempontjából ez lényeges lépés, amit megfontoltan kell végrehajtanunk. Itt tehát fel kell osztanunk a gépben lévő háttértárat, hogy mindkét operációs rendszer számára legyen elegendő hely. Amennyiben a merevlemezen még nem került létrehozásra semmilyen partíció, első körben ez az állapot fogad bennünket:

Windows 11 telepítése - Merevlemez particionálása

Itt jó eséllyel mindenkinél más szcenárió fordul elő, tehát itt magunknak kell mérlegelni, hogy hogyan osztjuk fel a meglévő merevlemezünket/merevlemezeinket. Olyan is előfordulhat, hogy valaki kettő merevlemezre szeretné telepíteni külön-külön a két operációs rendszert. Itt most a jelenlegi felálláson haladunk végig, tehát hogy adott egy darab 80GB méretű merevlemez, ami GPT partíciós sémával kerül mindjárt felosztásra több partícióra. Itt tehát akkora helyet kell kialakítani mindkét rendszer számára, hogy elférjenek. A Windows 11 számára 64GB tárterületet javasolnak, az Ubuntunak pedig 25GB-ot. Ez ugye nem fér ki a 80GB méretből, így most kicsivel kevesebb helyen fogunk gazdálkodni ebben a példában.

Miután eldöntöttük az első - Windows 11 számára létrehozandó - partíció méretét, kattintsunk az "új" opcióra. Ekkor a partíciók listája alatt megjelenik egy beviteli mező, ahol megadhatjuk MB-ban a létrehozandó partíció méretét. Alapból a teljes méret beállítást ajánlja fel nekünk, ami a 80 GB-os HDD esetén 81920 "MB". Tehát itt beállítok 61440 MB-ot (60*1024), hogy pontosan 60 GB-ra jöjjön ki:

Windows 11 telepítése - Merevlemez particionálása - Új partíció létrehozása

Ezután kattintsunk az "Alkalmaz" gombra.

Itt figyelmeztet bennünket, hogy további partíciókat hozhat létre a telepítő:

Windows 11 telepítése - Merevlemez particionálása - Új partíció létrehozása - Figyelmeztetés

Itt kattintsunk az Ok gombra.

Ekkor létrehoz hátom új partíciót:

Windows 11 telepítése - Merevlemez particionálása - Új partíciók létrehozva

Itt tehát a rendszer létrehozott egy 100MB-os rendszer partíciót, egy 16MB-os MSR partíciót és egy 59,9GB méretű elsődleges partíciót. Ezek közül az első kettő rendszer partíció az UEFI indításhoz szükségesek, míg a harmadik, nagy méretű partíció pedig a Windows telepítési partíció. Ezen kívül maradt még egy 20GB méretű szabad terület, amihez most nem nyúlunk, hanem majd az Ubuntu telepítésénél fogjuk használni.

Ha idáig megvagyunk, és a kiválasztás is a megfelelő partíción van (a harmadik, nagy méretű partíció), akkor  kattintsunk a Tovább gombra.

A Windows telepítése

Ezután elindul a telepítő, amit végig kell várnunk:

Windows 11 telepítése - A Windows telepítése

Windows 11 telepítése - A Windows telepítése

Miután végigment, újraindítja a számítógépet:

Windows 11 telepítése - A Windows újraindítása

Windows 11 telepítése - Indulás

Itt még forog, dolgozik egy ideig, persze a gép teljesítményétől függő ideig, majd utána jönnek a beállítások...

Régió beállítása

Elsőként a régiónkat kell beállítani:

Windows 11 telepítése - Régió beállítása

Ha alapból beállítja a megfelelőt, akkor kattintsunk az Igen gombra.

 

 

Billentyűzetkiosztás kiválasztása

Ezután a billentyűzetkiosztás kiválasztása jön:

Windows 11 telepítése - Billentyűzetkiosztás kiválasztása

Itt egy hosszú listából választhatunk, ahol a legelső a "magyar" kiosztás. Ez jó is lesz. Kattintsunk az Igen gombra.

Itt még hozzáadhatunk második billentyűzetkiosztást is:

Windows 11 telepítése - Másodlagos billentyűzetkiosztás

Ha nem szeretnénk másodlagos billentyűzetkiosztást, akkor kattintsunk a Kihagyás gombra.

Frissítések keresése

Ebben a lépésben a Windows 11 frissítéseket keres:

Windows 11 telepítése - Frissítések keresése

Itt nincs semmi teendőnk, csak megvárjuk, amíg végez.

Ezután ismét újraindítja a számítógépet:

Windows 11 telepítése - Számítógép újbóli újraindítása

Bejelentkezés

Ebben a lépésben a bejelentkezési adatokat kell megadni:

Windows 11 telepítése - Bejelentkezés

Alapból a Microsoft fiók használatát ajánlja fel. Ha van Microsoft fiókunk, itt adjuk meg annak hozzáférését. Mivel én ettől a Microsoft fiókozástól és az egész felhőzéstől agyvérzést kapok, ezért helyi felhasználót hozok létre. Korábban a Windows 10 esetén ehhez internetkapcsolat nélkül kellett telepíteni a rendszert, itt szerencsére van kerülő megoldás, hogy helyi felhasználóval használhassuk a számítógépünket. Ehhez kattintsunk az email cím beviteli mező alatt lévő "Bejelentkezési beállítások" linkre:

Windows 11 telepítése - Bejelentkezési beállítások

Itt két opció közül választhatunk: Bejelentkezés biztonsági kulccsal, és a Tartományhoz való csatlakozás. Ezek közül válasszuk a másodikat:

Windows 11 telepítése - Felhasználónév megadása

Ekkor már megadhatunk egy helyi felhasználónevet. Adjuk meg, majd lépjünk tovább.

Ezután bekéri a jelszót:

Windows 11 telepítése - Jelszó megadása

Itt adjunk meg egy jelszót, de üresen is hagyhatjuk. Majd lépjünk tovább.

Engedélykérések

A bejelentkezés után jönnek a Windows 10-ből már ismert engedélykérő ablakok, ezeknél döntsünk belátásunknak, igényeinknek megfelelően.

Közben a jobb alsó sarokban nálam már elő is jött az aktiválós vízjel, de ez a telepítés menetét nem zavarja. A telepítés közben itt néhány óra szünetet tartottam, így most megjelent ez a jelzés.

Tartózkodási hely használata

Windows 11 telepítése - Engedélykérések - Tartózkodási hely használata

Windows 11 telepítése - Engedélykérések - Tartózkodási hely használata

Eszköz nyomon követése

Windows 11 telepítése - Engedélykérések - Eszköz nyomon követése

Diagnosztikai adatok küldése a Microsoftnak

Windows 11 telepítése - Engedélykérések - Diagnosztikai adatok küldése a Microsoftnak

 

 

Szabadkézi műveletek és gépelés javítása

Windows 11 telepítése - Engedélykérések - Szabadkézi műveletek és gépelés javítása

Diagnosztikai adatok felhasználása

Windows 11 telepítése - Engedélykérések - Diagnosztikai adatok felhasználása

Hirdetési azonosító használatának engedélyezése

Windows 11 telepítése - Engedélykérések - Hirdetési azonosító használatának engedélyezése

 

Frissítések keresése

Az engedélykérő panelek után a rendszer újra frissítéseket keres:

Windows 11 telepítése - Frissítések keresése

Előkészítés

Ezután a telepítő még előkészíti a rendszert az indulásra:

Windows 11 telepítése - Előkészítés

Windows 11 telepítése - Előkészítés

Windows 11 használatra kész

Végül elindul a Windows, betöltődik az asztal, és alapból megjelenik a Start menü ablaka:

Windows 11 telepítése - Windows 11 használatra kész - Start menü ablaka

Bezárva az ablakot, az asztal üresen:

Windows 11 telepítése - Windows 11 használatra kész - Az üres asztal

És végül még egy gépház ablak:

Windows 11 telepítése - Windows 11 használatra kész - A gépház ablaka

és a klasszikus vezérlőpult is megtalálható, ahol részletesebben be lehet állítani mindent:

Windows 11 telepítése - Windows 11 használatra kész - A klasszikus vezérlőpult

A telepítés végeztével, és a gép leállítása után a virtuális lemezképfájl fizikai mérete 10,61GB-ra hízott, tehát még bőven a 60GB alatt van.

 

 

Ezzel tehát a Windows 11 telepítését elvégeztük, a következő oldalon pedig folytatjuk a dual boot telepítésünket a második operációs rendszer, az Ubuntu 21.10 (Impish Indri) Linux rendszer másik partícióra történő telepítésével.

 

 

Lapozó

Ez a leírás több oldalból áll: