Tartalom
Bevezető
Kedvenc virtualizációs szoftverünk, a VirtualBox sok fejlődésen ment át az elmúlt időszakban. Az újabb (6-os) főverzió 2018. december 18-án látott napvilágot, amibe számos újítás került, valamint azóta is fejlesztik folyamatosan. E cikk írása idején a 6.0.14-es verziónál járunk, amely 2019. október 15-én került kiadásra. Részletes verziótörténet itt található.
Korábban már telepítettük a VirtualBox 5.2-es verzióját Debian 9 (stretch) gazda operációs rendszerre, most pedig a jelenlegi, 6.0.14-es változatot fogjuk egy Debian 10 (Buster) gazda rendszerre feltenni. Ebben a példában egy régi laptopomra nemrég telepített Debian 10 + LXQT környezetben próbálom ki a legújabb VirtualBox-ot. A leírás ettől függetlenül alkalmazható Debian 9 (Stretch) gazda rendszereken is, mivel a telepítések menete szinte teljesen ugyanaz.
A leírás elkészítése óta megjelent a VirtualBox frissebb verziója. Ennek telepítéséről itt olvashatunk:
VirtualBox 6.1.x telepítése Debian 10 (Buster) gazda operációs rendszerre
Előkészületek
Csomagtár adatbázis és a csomagok frissítése
Minden nagyobb telepítési munka előtt célszerű frissíteni a csomagtár adatbázisunkat és csomagjainkat, hogy menet közben már a legfrissebb szoftverekkel dolgozhassunk. Ehhez adjuk ki az alábbi parancsokat root-ként:
apt-get update
apt-get upgrade
VirtualBox csomagtár hozzáadása
Amint a Debian csomagjainak adatbázisában is láthatjuk, a Debian 10 (Buster) hivatalos csomagtára alapból nem tartalmaz VirtualBox csomagokat. A Korábbi Debian disztribúció backports tárolójában ugyan még elérhető az 5.2-es VirtualBox, de a 6-os már egyikben sem. Ezért hozzá kell adnunk a csomagtárainkhoz a VirtualBox saját csomagtárát is, hogy beszerezhessük a legfrissebb változatot. Ehhez nyissuk meg root-ként a /etc/apt/sources.list fájlt:
nano /etc/apt/sources.list
És adjuk hozzá a VirtualBox tárolóját:
# VirtualBox repó deb http://download.virtualbox.org/virtualbox/debian buster contrib
(Ha ezt a leírást Debian 9 (Stretch)-en készítjük el, akkor az iménti sorban a "buster" helyett a "stretch" nevet használjuk.)
Mentsük le, majd adjuk hozzá a tároló kulcsait is a csomagkezelőnk kulcstárához (root-ként maradva):
wget -q https://www.virtualbox.org/download/oracle_vbox_2016.asc -O- | apt-key add -
wget -q https://www.virtualbox.org/download/oracle_vbox.asc -O- | apt-key add -
Ezután frissítsük a csomagtár adatbázisunkat:
apt-get update
Ezután ha rákeresünk a virtualbox csomagokra az apt-cache paranccsal,
apt-cache search virtualbox
ekkor már elérhető az 5.2-es és a 6.0-ás ág, valamint a virtualbox-guest-additions-iso képfájlt tartalmazó csomag is:
virtualbox-guest-additions-iso - guest additions iso image for VirtualBox virtualbox-5.2 - Oracle VM VirtualBox virtualbox-6.0 - Oracle VM VirtualBox
Az 5.2-es ágat azért említem, mert a 6.0-ás változatban már nincs támogatás a 32 bites gazda rendszerekhez, ezért aki még 32 bites gazda rendszerre szeretné telepíteni a VirtualBox-ot, azoknak még az 5.2-es változat működni fog 2020 júliusáig.
A virtualbox-guest-additions, azaz a vendég integrációs szolgáltatások szerepére pedig egy másik leírásban térünk ki.
Telepítés
Telepítsük a 6.0-ás változatot:
apt-get install virtualbox-6.0
Elindul a telepítő, kijelöli a szükséges függőségeket is telepítésre, majd kiírja (nálam), hogy 251 MB lemezterületre lesz szüksége:
Csomaglisták olvasása... Kész Függőségi fa építése Állapotinformációk olvasása... Kész A következő további csomagok lesznek telepítve: libcurl4 libgirara-gtk3-3 libpoppler-glib8 libsdl-ttf2.0-0 zathura zathura-pdf-poppler Javasolt csomagok: zathura-ps zathura-djvu zathura-cb Ajánlott csomagok: linux-image Az alábbi ÚJ csomagok lesznek telepítve: libcurl4 libgirara-gtk3-3 libpoppler-glib8 libsdl-ttf2.0-0 virtualbox-6.0 zathura zathura-pdf-poppler 0 frissített, 7 újonnan telepített, 0 eltávolítandó és 0 nem frissített. Letöltendő adatmennyiség: 110 MB. A művelet után 251 MB lemezterület kerül felhasználásra. Folytatni akarja? [I/n]
Persze ez a környezettől függően változhat, hogy milyen további csomag függőségeket telepít, de nagyjából ilyesmire számíthatunk. Itt válasszunk Igent, majd folytatódik a telepítés.
Kernel modulok telepítése
A Virtualbox a kernel moduljai segítségével tudja mélyebb szinten kezelni a hardvert, ami a virtualizációnál szükséges.
Először telepítsük a dkms csomagot, ami lehetővé teszi, hogy a külsőleg telepített kernelmodulok frissíthetőek legyenek anélkül, hogy az egész kernelt újra kéne építeni. Valamint a kernel frissülésekor is nagyon egyszerű a modulok újjáépítése.
apt-get install dkms
A VirtualBox kernel csomagjai tartalmazzák a különböző hardverek vezérlő interfészét:
- vboxdrv: Ez biztosítja az alap hardverek támogatását, mint például processzor, és a fizikai hardverek
- vboxnetflt és vboxnetadp: Ezek adják a bővített hálózati támogatást az alap NAT hálózati modulon felül.
Ezek hiányában a virtuális gép nem tudja kihasználni teljes mértékben a hardvert, és az alábbi hibával le is állhat:
Kernel driver not installed (rc=-1908)
A fentiek alapján először telepítsük a kernel verziónknak pontosan megfelelő fejléc csomagokat:
apt-get --reinstall install linux-headers-$(uname -r)
(A parancs végén lévő uname -r helyettesíti be a megfelelő kernel verziónkat)
Ennek a kimenete nálam:
Csomaglisták olvasása... Kész Függőségi fa építése Állapotinformációk olvasása... Kész 0 frissített, 0 újonnan telepített, 1 újratelepítendő, 0 eltávolítandó és 66 nem frissített. Letöltendő adatmennyiség: 0 B/797 kB. A művelet után 0 B lemezterület kerül felhasználásra. (Adatbázis olvasása ... 299736 files and directories currently installed.) Preparing to unpack .../linux-headers-4.19.0-6-amd64_4.19.67-2+deb10u1_amd64.deb ... Unpacking linux-headers-4.19.0-6-amd64 (4.19.67-2+deb10u1) over (4.19.67-2+deb10u1) ... Beállítás: linux-headers-4.19.0-6-amd64 (4.19.67-2+deb10u1) ...
Ezzel felkerültek a szükséges fejléc csomagok a VirtualBox kernel moduljainak építéséhez.
Ezután indíthatjuk a csomagok felépítését:
rcvboxdrv setup
vboxdrv.sh: Stopping VirtualBox services. vboxdrv.sh: Starting VirtualBox services. vboxdrv.sh: Building VirtualBox kernel modules.
Itt feltelepíti a rendszer által használt kernel modulokat. Ha lefutott, az alábbi paranccsal kilistázhatjuk, hogy milyen modulokat telepített a VirtualBox számára:
find /lib/modules/$(uname -r) -type f -name '*.ko' | grep vbox
Nálam ezek jöttek létre:
A modprobe paranccsal ellenőrizhetjük a modulok megfelelő működését:
modprobe vboxdrv
modprobe vboxnetflt
modprobe vboxnetadp
Erre most csak azért térek ki, mert nálam a rcvboxdrv setup parancs elsőre nem építette fel a fentebb is említett 3 vbox kezdetű kernel modult. A parancs ismételt futtatására azonban létrejöttek a képen is látható VirtualBox kernel modulok.
Ha idáig megvagyunk, akkor "alapszinten" már működik is a VirtualBox-unk:
Bővítőcsomag (Extension Pack) telepítése
Ahhoz, hogy a VirtualBox ki tudja használni a gazda számítógép hardvereinek a teljes palettáját, telepítenünk kel a bővítőcsomagot, azaz az Extension Pack-ot. A jelenlegi legfrissebb VirtualBox bővítőcsomag az alábbi extra hardvertámogatásokat kínálja az alapértelmezett programon felül:
- USB 2.0 és 3.0 támogatás (EHCI)
- VirtualBox RDP támogatás (távoli asztal kapcsolat a virtuális géppel)
- Lemeztitkosítás
- NVMe és PXE bootolás Intel lapkészletekkel
- Webkamera kezelés
Ezt minden gazdagépen erősen ajánlott telepíteni a normális használhatóság érdekében. Windows rendszereknél ez egy egyszerű telepítő program futtatásával megoldható, linuxon azonban kicsit cifrázni kell a dolgot. Lássuk is, hogyan történik mindez.
Első körben fontos, hogy a bővítőcsomag verziója pontosan egyezzen magával a VirtualBox verziójával. Ezért a szokásos rendszerfrissítés után biztosan a legújabb verziót kapjuk. Az ehhez passzoló legfrissebb bővítőcsomag verziószámát a gyártó az alábbi fájlban tárolja:
http://download.virtualbox.org/virtualbox/LATEST.TXT
A további parancsoknál szükség lesz erre a verziószámra, ezért olvassuk be egy változóba:
friss=$(wget -qO - http://download.virtualbox.org/virtualbox/LATEST.TXT)
Ezután töltsük le a bővítőcsomagot:
cd /tmp
wget "http://download.virtualbox.org/virtualbox/${friss}/Oracle_VM_VirtualBox_Extension_Pack-${friss}.vbox-extpack"
és telepítsük (root-ként):
VBoxManage extpack install --replace Oracle_VM_VirtualBox_Extension_Pack-${friss}.vbox-extpack
Ekkor kiírja a licenc szöveget, amit el kell fogadnunk:
Az elfogadás után lefut a telepítő, tájékoztat a sikerességről. Ezzel készen is van a bővítőcsomag telepítése.
Bővítőcsomag ellenőrzése
A VirtualBox bővítőcsomag (Extension Pack) telepítésének sikerességét a következő módokon ellenőrizhetjük:
Parancssorból:
VBoxManage list extpacks
Extension Packs: 1 Pack no. 0: Oracle VM VirtualBox Extension Pack Version: 6.0.14 Revision: 133895 Edition: Description: USB 2.0 and USB 3.0 Host Controller, Host Webcam, VirtualBox RDP, PXE ROM, Disk Encryption, NVMe. VRDE Module: VBoxVRDP Usable: true Why unusable:
Itt láthatjuk az információk alapján a bővítőcsomag megfelelő működését.
A kezelőfelületről:
Indítsuk el a VirtualBox-ot, majd kattintsunk fent a Beállítások gombra. Ezután előjön a beállítópanel. Itt kattintsunk a bal oldalon lent a Kiterjesztések gombra:
Itt egyébként telepíthetjük is a letöltött bővítőcsomagokat – a fenti VBoxManage extpack install parancs helyett.
VirtualBox frissítése az 5.2 verzióról
A leírás eddigi részeit a laptopomon végeztem, ahol rendelkezésre állt egy friss Debian 10 (Buster) telepítés, ami szükséges volt ahhoz, hogy elvégezhessük a legelejéről a VirtualBox 6.0 telepítését. A mindennapos használatú asztali gépemen pedig egy Debian 9 (Stretch) rendszer van, amin már régóta használom a VirtualBox 5.2 verzióját, többek között az ide feltöltött virtuális gépek elkészítéséhez is. Így tehát most ezen a gépen frissítem a VirtualBox-ot az új verzióra, hogy a továbbiakban már ezzel dolgozhassak.
Mivel annak idején a korábbi VirtualBox 5.2 telepítési menetének megfelelően tettem fel a gépemre a régi változatot, ezért már a VirtualBox csomagtár, a kernel modulok és a korábbi bővítőcsomag is rendelkezésre állnak ebben a rendszerben. Ha hasonló helyzetben vagyunk, akkor tehát csak le kell futtatni az új verzió csomagjának telepítését:
apt-get install virtualbox-6.0
Ennek a kimenete pedig:
Csomaglisták olvasása... Kész Függőségi fa építése Állapotinformációk olvasása... Kész Ajánlott csomagok: linux-image Az alábbi csomagok el lesznek TÁVOLÍTVA: virtualbox-5.2 Az alábbi ÚJ csomagok lesznek telepítve: virtualbox-6.0 0 frissített, 1 újonnan telepített, 1 eltávolítandó és 94 nem frissített. Letöltendő adatmennyiség: 102 MB. A művelet után 67,1 MB lemezterület kerül felhasználásra. Folytatni akarja? [I/n] i Letöltés:1 http://download.virtualbox.org/virtualbox/debian stretch/contrib amd64 virtualbox-6.0 amd64 6.0.14-133895~Debian~stretch [102 MB] Letöltve 102 MB 11mp alatt (8.990 kB/s) Csomagok előkonfigurálása ... (Adatbázis olvasása ... 198039 files and directories currently installed.) Removing virtualbox-5.2 (5.2.34-133893~Debian~stretch) ... Selecting previously unselected package virtualbox-6.0. (Adatbázis olvasása ... 197231 files and directories currently installed.) Preparing to unpack .../virtualbox-6.0_6.0.14-133895~Debian~stretch_amd64.deb ... Unpacking virtualbox-6.0 (6.0.14-133895~Debian~stretch) ... Processing triggers for mime-support (3.60) ... Processing triggers for desktop-file-utils (0.23-1) ... Processing triggers for systemd (232-25+deb9u12) ... Processing triggers for shared-mime-info (1.8-1+deb9u1) ... Beállítás: virtualbox-6.0 (6.0.14-133895~Debian~stretch) ... addgroup: A csoport (vboxusers) már létező rendszercsoport. Kilépek... Created symlink /etc/systemd/system/multi-user.target.wants/vboxdrv.service → /lib/systemd/system/vboxdrv.service. Created symlink /etc/systemd/system/multi-user.target.wants/vboxballoonctrl-service.service → /lib/systemd/system/vboxballoonctrl-service.service. Created symlink /etc/systemd/system/multi-user.target.wants/vboxautostart-service.service → /lib/systemd/system/vboxautostart-service.service. Created symlink /etc/systemd/system/multi-user.target.wants/vboxweb-service.service → /lib/systemd/system/vboxweb-service.service. Processing triggers for hicolor-icon-theme (0.15-1) ...
Itt tehát a lényeg, hogy a telepítő leszedi a korábbi 5.2-es VirtualBox rendszert, és felteszi helyette az újat. Nem kell megijedni, minden virtuális gép, csoport, beállítás, stb megmarad. Továbbá a VirtualBox elindításakor előugrik az értesítő ablak, amiben írja, hogy a jelenlegi (6.0) VirtualBoxhoz van frissebb bővítőcsomag is, és hogy letöltse-e. És innentől mindenre értelemszerűen kell válaszolgatni, a VirtualBox elvégzi ennek is a frissítését, valamint a letöltött csomagfájl törlését is.
Ezt a frissítést már korábban elvégeztem a mai nap folyamán, és sajnos elfelejtettem képeket készíteni ezekről az ablakokról, amikor lenyomkodtam őket. Így most nem tudok ezekkel szolgálni, de a következő VirtualBox frissülésnél úgy is el kell végezni újra a következő verzióval, akkor pótolom majd.
3D gyorsítási probléma megoldása
Ha olyan vendég gépet indítunk el a frissített VirtualBox-ban aminél be volt kapcsolva a 3D-s gyorsítás, akkor a gép elindítása után rögtön dob egy figyelmeztető ablakot, amiben leírja, hogy a VBoxVGA grafikus vezérlő elavult, és a jövőben (6.1) megszűnik a támogatása:
A javasolt megoldások pedig a következők:
- Váltsunk át VBoxSVGA (vagy VMSVGA) grafikus vezérlőre és frissítsük a vendég integrációs szolgáltatásokat, vagy
- Kapcsoljuk ki a 3D támogatás.
Ezek közül természetesen az elsőt választjuk, ennek megfelelően leállítjuk a vendég gépet, majd belépünk a beállításaiba, és ott kiválasztjuk a Képernyő beállításait:
Itt pedig a grafikus vezérlőt átállítjuk VBoxSVGA-ra. A következő lépésben pedig frissítjük a vendég integrációs szolgáltatásokat. Így többé nem fog előjönni ez a hiba.
Vendég integrációs szolgáltatások (Guest Additions) telepítése Windows vendég gépen
Míg a bővítőcsomag (Extension Pack) a gazda gépre telepített VirtualBox hardvertámogatását terjeszti ki, a vendég integrációs szolgáltatások (Guest Additions) pedig a vendég gép eszközkezelő szoftvereit bővíti. Legyen szó Windows, linux, vagy bármilyen vendég rendszerről, a Guest Additions csomagot célszerű mindegyiknél telepíteni, ami felelős többek között a billentyűzet és egér elkapásáért is, hogy kényelmesebben használhassuk a vendég rendszert, valamint további hardveres eszközkezelőket is biztosít a hardver jobb kihasználása érdekében.
Korábban már Telepítettünk Debian 9 (Stretch) vendég rendszerre vendég integrációs szolgáltatásokat, és majd elvégezzük még Debian 10-re is, azonban ez is egy külön téma lesz, most viszont egy Windows 7 vendég rendszeren telepítjük a Guest Additions csomagot, ami elfér ebben a leírásban is, hiszen csak néhány lépésből áll. Tehát aki Windows vendéget használ, érdemes elvégezni ezt a pár kattintást.
Első körben váltsuk ablakos módba a vendég rendszert, majd az ablak tetején megjelenő menüsorban válasszuk ki az Eszközök főmenüt, és a legördülőben kattintsunk a legalsó, Integrációs szolgáltatások telepítése opcióra. Ekkor annyi történik, hogy a vendég gép virtuális DVD meghajtójába bemountolja az integrációs szolgáltatásokat tartalmazó ISO fájlt, ami aztán már elérhető a gépről.
Indítsuk is el ezt a DVD-t:
Ekkor egy szokásos engedélykérő panel után be is jön a telepítő varázsló első ablaka:
Továbblépve a következő ablakon kiválaszthatjuk a telepítés helyét:
Ezt követően ki kell választanunk a telepíteni kívánt összetevőket:
Itt én nem állítottam be a Direct3D támogatást, mivel csak irodai alkalmazásokat használok ezen a vendég gépen. De kísérletező kedvűek kipróbálhatják, hogy esetleg játékokkal hogy szuperál.
Az Install gomb után végigmegy a telepítési folyamat:
Majd miután feltelepült, jön a Windows egyik egyik leggyakoribb kérdése, hogy most szeretnénk-e újraindítani a gépet. Már úgy elszoktam az ilyesmitől a linux használata alatt... :D
Persze, indítsuk is újra, mert a Windows enélkül nem is tudna létezni...
Ezzel készen is volnánk, a gép újraindulás után már a friss vendég integrációs szolgáltatásokkal (Guest Additions) fog működni.
Konklúzió
Ez lenne tehát egy VirtualBox 6.0 teljes telepítése, minden kiegészítőjével, ami készen áll a bevetésre. Saját tapasztalataim alapján elmondhatom, hogy a mai frissítés óta használatban lévő új verzióval futtatott Windows vendég gép érezhetően jobban funkcionál. Kicsit gyorsabban is megy, valamint eltűnt pár korábbi apró grafikai hiba is. Amit még észrevettem, hogy a Debian 9 gazda gépen lévő Samba megosztásaimat is mintha gyorsabban kezelné a vendég gép. Persze egy nap még rövid idő egy teljes körű kipróbáláshoz, de így hirtelen ezeket tudom elmondani a mai használat óta. Tehát ha még akadnak olyanok, akik az 5.2-es verziót használják – mint ahogyan még én is ma reggel –, azoknak bátran ajánlom a VirtualBox frissítését.
- VirtualBox 6.1.x telepítése Debian 10 (Buster) gazda operációs rendszerre
- VirtualBox 5.2 telepítése Debian 9 (stretch) gazda operációs rendszerre
- Hogyan állítsuk be a VirtualBox-ot az alaprendszerek számára
- Hogyan állítsuk be a VirtualBox-ot a grafikus rendszerek számára
- Hogyan telepítsük a VirtualBox-ban futó Debian rendszerre a vendég integrációs szolgáltatásokat (Guest additions)
- Hogyan telepítsük a VirtualBox-ban futó Debian 11 (Bullseye) rendszerre a vendég integrációs szolgáltatásokat (Guest additions)
- Hogyan zsugoríthatjuk össze VirtualBox virtuális gépeink képfájljait Linux és Windows rendszereken
- Enciklopédia - VirtualBox
- VirtualBox.org
- virtualbox.org - manual
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges
- 518 megtekintés