indító pendrive

Az indító pendrive-okkal kapcsolatos tartalmak gyűjtőoldala.

Bootolható pendrive készítése a Rufus 4.3 segítségével

botond küldte be 2023. 12. 04., h – 22:18 időpontban
A Rufus egy igen népszerű ingyenes és nyílt forráskódú, hordozható alkalmazás Windows operációs rendszerekhez, amely segítségével könnyedén készíthetünk bootolható USB pendrive-okat. Aktív fejlesztésének köszönhetően rendszeresen kerülnek ki újabb kiadásai, amik sok újdonságot tartalmaznak. Ebben a leírásban kipróbáljuk a Rufus 4.3-as verzióját, és elkészítünk vele egy Debian 12 telepítő pendrive-ot.

Debian 11 (Bullseye) UEFI módú telepítése KDE Plasma asztalkörnyezettel és Calamares telepítővel

botond küldte be 2021. 10. 20., sze – 18:05 időpontban
A Debian 11 (Bullseye) 2021. augusztus 14-én került kiadásra, amely többféle asztalkörnyezettel érhető el. Ebben a leírásban A KDE Plasma asztallal csomagolt verziót fogjuk feltelepíteni, aminek a Live változatában lévő Calamares telepítőjét fogjuk használni, ami egy kényelmes, letisztult és egyszerűsített telepítési folyamatot kínál. Ezt a telepítést egy 64-bites UEFI rendszerű gépen végezzük, ahol egy GPT partíciós sémával kialakított merevlemezre kerül fel a Debian 11 (Bullseye) operációs rendszer.

Linux Mint 20.1 (Ulyssa) BIOS módú telepítése Cinnamon asztalkörnyezettel

botond küldte be 2021. 02. 21., v – 15:22 időpontban
A Linux Mint 2021. január 8-án jelentette be a 20.1-es – "Ulyssa" kódnévre hallgató – kiadását, amelyet többféle asztalkörnyezettel is elérhetővé tett. Ebben a leírásban A Cinnamon-al csomagolt változatot fogjuk feltelepíteni. Korábban foglalkoztunk már Linux Mint 20 (ulyana) alapú telepítéssel is, most megnézzük a Linux Mint Linux disztribúció legújabb verzióját a Cinnamon asztallal, eredeti formájában. Ezt a telepítést egy 64-bites BIOS rendszerű gépen végezzük, ahol egy MBR partíciós sémával kialakított merevlemez egyetlen partíciójára kerül fel a 64-bites rendszer.

A Digitális Jólét Szoftver Alapcsomag ingyenes letöltése és telepítése

botond küldte be 2021. 01. 27., sze – 18:20 időpontban
A napokban hallottam a rádióban, aztán a Magyar Nemzet oldalán is rábukkantam a hírre, amelyben arról írtak hogy egy hazai cég összeállított és ingyenesen elérhetővé tett egy szoftvercsomagot, ami tartalmaz egy nyílt forráskódú operációs rendszert, valamint szintén ingyenes elemekből álló szoftverösszeállítást, ami többek között tartalmaz webböngészőt, szövegszerkesztőt, táblázatkezelőt, levelezőt, média lejátszót, és még sok egyebet. A Digitális Jólét Szoftver Alapcsomag előnyeként említik az egyszerű telepítést, a könnyen kezelhető felhasználói programokat, a nagyfokú testre szabhatóságot, valamint hogy a nyílt forráskódú, ingyenes összetevők jóvoltából bárkinek ingyenes alternatívát kínál a drága operációs rendszerekkel és felhasználói programokkal szemben. A testre szabott felhasználói profilok segítségével a rendszer az egyes célcsoportok felhasználói igényeihez alkalmazkodik (gyerekek, családok, idősek).

Hogyan állítsuk vissza elfelejtett root jelszavunkat Linux rendszerünkön

botond küldte be 2020. 10. 08., cs – 13:10 időpontban
A root felhasználóval nem szokás belépni a rendszerbe, így sokáig nem is használjuk annak jelszavát. Előfordulhat hogy elfelejtjük, és a sudo parancs sem áll rendelkezésünkre. Ha ilyen fordulna elő, erre az esetre nézünk meg kétféle megoldást is, amikkel visszaállíthatjuk elfelejtett root jelszavunkat Debian és Ububtu rendszereken.

Rendszerhelyreállító (recovery) pendrive készítése a GParted Live program segítségével

botond küldte be 2020. 01. 22., sze – 15:40 időpontban
A rendszerhelyreállító (recovery) pendrive egy olyan bootolható eszköz, amely segítségével megmenthetünk sérült fájlrendszereket, vagy karbantartást végezhetünk azokon, amikor az operációs rendszer a sérülés következtében nem képes elindulni, vagy akár csak egy szétesett GRUB-ot is helyreállíthatunk, ha az nem működik megfelelően. Ebben a leírásban elkészítünk és kipróbálunk egy recovery pendrive-ot, ami nem árt ha mindig ott lapul a zsebünkben, ha bármi gond adódna a későbbiekben a számítógépünkkel.

Bootolható pendrive készítése a balena Etcher 1.5 segítségével

botond küldte be 2019. 12. 20., p – 14:50 időpontban
A balena Etcher egy nyílt forráskódú, ingyenes program, melynek segítségével kényelmesen készíthetünk bootolható pendrive-okat számítógépekhez, illetve indító SD kártyákat például a Raspberry-k számára. Ebben a leírásban kipróbáljuk ezt a hatékony segédeszközt, ami Linux és Windows platformokra egyaránt kínál lehetőséget indító pendrive-ok készítésére.

Bootolható pendrive készítése Debian rendszeren

botond küldte be 2018. 11. 06., k – 02:45 időpontban
Ebben a leírásban Debian rendszeren készítünk el bootolható pendrive-ot kétféle módszerrel is: Az unetbootin programmal azután pedig a dd parancs segítségével.