Tartalom
Bevezető
A Linux Mint 2021. január 8-án jelentette be a 20.1-es – "Ulyssa" kódnévre hallgató – kiadását, amelyet többféle asztalkörnyezettel is elérhetővé tett. Ebben a leírásban A Cinnamon-al csomagolt változatot fogjuk feltelepíteni. Korábban foglalkoztunk már Linux Mint 20 (ulyana) alapú telepítéssel is, most megnézzük a Linux Mint Linux disztribúció legújabb verzióját a Cinnamon asztallal, eredeti formájában. Ezt a telepítést egy 64-bites BIOS rendszerű gépen végezzük, ahol egy MBR partíciós sémával kialakított merevlemez egyetlen partíciójára kerül fel a 64-bites rendszer.
A Cinnamon asztalkörnyezet
A Cinnamon egy ingyenes és nyílt forráskódú asztalkörnyezet – a UNIX-szerű operációs rendszereken futó X Window (X11) ablakkezelők számára –, amely a GNOME 3-ból származik, de követi a hagyományos asztali konvenciókat. A Cinnamon a Linux Mint disztribúció elsődleges asztali környezete, de sok opcionális asztalként elérhető más UNIX-szerű operációs rendszerekhez is (részletek).
Rendszerkövetelmények
A Linux Mint ajánlása alapján számítógépünknek az alábbi rendszerkövetelményeknek kell megfelelnie:
- 1GB RAM (2GB ajánlott a kényelmes használathoz).
- 15GB lemezterület (20GB ajánlott).
- 1024×768 -es képernyőfelbontás (alacsonyabb felbontásokon az ALT billentyű lenyomásával mozgathatjuk az ablakokat az egérrel, ha nem férnek el a képernyőn).
Amint láthatjuk, ez a rendszer nem egy hardver gyilkos példány, akár régebbi, szolidabb paraméterű gépeken, laptopokon is kiválóan futtatható. Én ezt a telepítést egy virtuális gépen fogom elvégezni, amihez 4GB RAM-ot adtam. A képernyőfelbontás pedig majd adni fogja magát a körülményeknek megfelelően.
A Linux Mint 20.1 (Ulyssa) - Cinnamon letöltése
A letöltött fájl 2GB méretű.
Bootolható eszköz készítése
Miután letöltöttük az ISO fájlt, készítenünk kell belőle egy bootolható eszközt, amiről elindítjuk a számítógépet. Ez lehet akár egy DVD lemez is, de ma már inkább pendrive-ra írjuk ki ezeket, mivel az újabb számítógépekbe, laptopokba már nem is nagyon szoktak DVD meghajtókat szerelni. Bootolható pendrive-ok készítéséről több korábbi leírásból is tájékozódhatunk, mint például az alábbiakból:
- Bootolható pendrive készítése Windows rendszeren
- Bootolható pendrive készítése Linux rendszeren
- Bootolható pendrive készítése Linux és Windows rendszereken
A rendelkezésre álló operációs rendszerünk (amin elkészítjük a bootolható pendrive-ot) és a cél számítógépünk (amire telepíteni szeretnénk az ISO fájl tartalmát) alaplapjának firmware típusa alapján válasszuk ki a megfelelő módszert, majd készítsük el a bootolható pendrive-ot.
Bár én most virtuális gépre fogom telepíteni ezt a Linux Mint-et, de a példa kedvéért a működő Debian rendszeremen kiírom egy pendrive-ra a dd paranccsal a letöltött ISO fájlt. A dd paranccsal történő ISO kiírásnál annyi a korlátozás, hogy csak isohybrid módon elkészített ISO fájlokkal kiírt pendrive-okról fogunk tudni bebootolni. A Debian például a telepítő ISO fájljait ilyen módon készíti el, valamint – tudomásom szerint – a legtöbb másik disztribúció is. Ennek megfelelően próbaképpen elkészítettem egy boot pendrive-ot ezzel az ISO fájllal:
Ebben a példában én még elétettem egy időmérő time parancsot is, bár a dd parancs kimenetében is írja az eltelt időt, ami alatt kiírta a 2,0 GB-os ISO fájlt a pendrive-omra.
Az így elkészített pendrive-al elindítottam a laptopomat és elindult vele a telepítő. Persze itt most virtuális gépen fogom készíteni a telepítést, csak bemutattam a dd parancs használatát, amivel egyszerűen írhatjuk ki az isohybrid típusú ISO fájlokat. A nem isohybrid ISO fájlokat az isohybrid parancs segítségével lehet átalakítani, hogy a dd paranccsal kiírva is indítható legyen.
Rendszer indítása
Ha idáig megvagyunk, indítsuk el a gépet az ISO fájlunkkal.
Boot menü
Induláskor bejön a boot menü. Itt ha nem csinálunk semmit, akkor néhány másodperc után elindítja az első menüpontot. Így ha még át szeretnénk nézni a menüt, akkor a nyíl billentyűkkel állítsuk el a kiválasztást, és akkor leáll a számláló.
Röviden tekintsük át a menü tartalmát.
Start Linux Mint
Ez az alapértelmezett menü, ami elindítja a Linux Mint live rendszerét normál módban. A live funkció segítségével a rendszer a memóriában indul el, és betöltődik az operációs rendszer, így egyrészt át tudjuk nézni az egészet még telepítés előtt, hogy például tetszik-e nekünk ez a rendszer, vagy egyáltalán kompatibilis-e a számítógépünkkel, stb, valamint kényelmesebb grafikus felületen keresztül történik maga a telepítés is.
Ezzel a menüponttal fogunk majd tovább haladni, de előtte még átnézzük a többit is, hátha valakinek azokra lesz szüksége.
Start in compatibility mode
A kompatibilitási módra akkor van szükség, ha az előző, normál indítási mód során valami hiba lépne fel valamelyik hardverünkkel kapcsolatban. Ebben a módban a rendszer nem tölt be minden eszközvezérlőt, ezzel minimalizálva a hibalehetőségeket. Ilyenkor például egy parancssor segítségével kézzel helyrehozhatjuk a hibákat, bekonfigurálhatjuk a nem megfelelően működő hardvereket, stb. Régebbi számítógépeknél, vagy laptopoknál segíthet, amikben esetleg nem támogatott hardverek lehetnek.
OEM install (for manufacturers)
Ez a funkció arra szolgál, hogy egy előtelepítést végezzünk a számítógépen. Akkor hasznos, ha például el szeretnénk adni a számítógépet, és valamilyen operációs rendszert is szeretnénk hozzá adni, amivel elindul a számítógép, de nem tartalmaz semmilyen személyes dolgot vagy beállítást, így a vevő fogja befejezni a telepítést. Például a számítógép kereskedők is így telepítik fel azokat a gépeket, amikhez nem akarnak fizetős operációs rendszert adni. Amikor így telepítjük fel OEM módban a Linux Mint-et, akkor létrejön egy átmeneti felhasználó, ami arra van előkészítve, hogy majd a gép új gazdája fogja személyre szabni a gépet. Az OEM telepítés utáni következő elindításkor a gépen elindul a telepítő, amiben a felhasználó a saját igényei szerint fejezi be a gép beállítását.
Integrity check
Ezzel a funkcióval indulás előtt elvégezhetünk egy "eredetiség" vagy hitelesség vizsgálatot, ami annyit jelent, hogy a telepítőkészlet ellenőrzi hogy az ISO fájl, amiről elindítottuk a számítógépet, megegyezik-e a hivatalos letöltőhelyeken megtalálható példányokkal. Lényegében a rendszer ilyenkor igazolja, hogy a telepítőkészletünket a megfelelő helyről szereztük be, tehát a letöltött ISO-képfájlt a Linux Mint írta alá, és így nem módosított vagy rosszindulatú másolatról van szó, amelyet valaki más készített.
Továbbá még annyi előnye is van ennek az ellenőrzésnek, hogy ha véletlenül a letöltés során, vagy akár az indító eszközre történő írás során megsérülne az ISO fájl tartalma, akkor ez az ellenőrzés egyből jelzi a hibát, így nem fordulhat elő, hogy a telepítés, vagy a későbbi használat során szembesülünk egy hibával.
Hardware Detection
A hardverfelismerés menüpontban elindul egy szöveges módú felület (a Hardware Detection Tool), ahol az érzékelt hardverünk sok aspektusát meg tudjuk tekinteni, így még a telepítés előtt ellenőrizhetjük, hogy mindent felismer-e a rendszer, amennyiben bizonytalanok lennénk számítógépünk konfigurációjának megfelelőségében.
Boot from local drive
Ez a funkció a merevlemezen lévő rendszert indítja el a Live helyett.
Memory test
A memória teszt menü elindít egy szintén szöveges módú eszközt, ami készít egy részletes memóriatesztet:
Ennyi lenne tehát a boot menü, illetve amit most elég tudnunk róla. Ez után el is indíthatjuk a rendszert a "Start Linux Mint" menüponttal.
A Linux Mint Live rendszer indítása
A "Start Linux Mint" opció kiválasztása után elindul a Live rendszer:
Felbontás beállítása (opcionális)
Ahogy már a Digitális Jólét Szoftver Alapcsomag esetén is, én itt itt is nagyobb felbontásra váltok, hogy kényelmesebben elférjen a telepítő. Tehát ha nagyobb felbontásra szeretnénk váltani, ezt megtehetjük a menüből is, vagy a grafikus felületen is.
Telepítés
A Linux Mint 20.1 (Ulyssa) telepítéséhez kattintsunk az asztalon lévő "Install Linux Mint" ikonra.
Üdvözlő és nyelv kiválasztás
A telepítő első ablakában üdvözöl, és egyben felkínálja a rendszer nyelvének kiválasztását:
Itt állítsuk be a kívánt nyelvet, majd Folytassuk a telepítést.
Billentyűzetkiosztás
A következő lépésben a billentyűzetkiosztásunkat tudjuk beállítani:
Itt van egy nagyon hasznos funkció, amivel élőben kipróbálhatjuk gépelés közben a különböző billentyűzetkiosztásokat. Nálam a legelső opció tökéletesen működik.
A gépelésnél az ékezetes és hosszú ékezetes karakterek, valamint a "z" vagy "y" gombok megfelelő működését is ellenőrizzük. Ha ezek jól működnek, akkor a billentyűzetünk számára jó a kiválasztott kiosztás.
Ha megtaláltuk a megfelelő billentyűzetkiosztást, akkor lépjünk tovább a Folytatás gombbal.
Multimédiás kodekek
Ezután a telepítő felajánlja az opciót, hogy feltelepíti a multimédiás kodekeket, amik filmek lejátszásához, stb kellenek.
Ezeket ajánlott telepíteni, tehát jelöljük be, majd lépjünk tovább.
Telepítés típusa
Itt lényegében a particionálási beállításokat szabályozhatjuk:
Itt ha a "Merevlemez törlése, és Linux Mint telepítése" opciót választjuk, akkor egyből el is kezdhetjük a telepítést.
Ez az opció letöröl mindent a merevlemezről, és automatikusan beállítja a szükséges partíciókat. Ha tehát biztosak vagyunk benne, hogy nincsenek olyan fontos adatok a gépünkön, amik ilyenkor kárba vesznének, csak akkor folytassuk ezt a műveletet!
Ellenkező esetben, ha vannak fontos adataink a gépen – például egy korábbi operációs rendszerből megmaradt dokumentumok, képek, stb –, de nem tudjuk mitévők legyünk, hagyjuk félbe a telepítést, és kérjünk segítséget!
Itt még van egy Haladó lehetőségek... gomb is, ha rákattintunk:
Itt még beállíthatunk logikai köteteket is (LVM), valamint a logikai kötetek választása esetén még bekapcsolhatunk lemeztitkosítást is. Ha nem tudjuk mik ezek, akkor ne állítsunk rajta, egyéb esetben pedig állítsuk szükségletünknek megfelelően.
Van még egy "Valami más" című opció is, ha ezt választjuk, akkor kézi particionálással oszthatjuk fel a merevlemezünket igényeinknek megfelelően. Ebben a telepítési útmutatóban most nem térünk ki ennek a menetére, ez majd megérdemel egy másik külön leírást, ahol haladóbb szemszögből tekintjük át a particionálás részleteit. Itt az egyszerű telepítéssel haladunk tovább, ami nem igényel szaktudást. Természetesen ha valakinek egyedi igényei vannak, az létrehozhatja kézi módon is a saját partícióit.
Most tehát a Telepítés most felirítú gombra kattintással folytatjuk. Ekkor még kér egy megerősítést az elvégzendő műveletek előtt:
Itt mutatja a merevlemezünket (sda), és a rajta létrehozott partíciókat. Kattintsunk a folytatásra.
Hol tartózkodik? – Időzóna beállítása
Ebben a lépésben az időzónát kell beállítanunk.
Normál esetben automatikusan beállítja a megfelelő időzónát, de ha mégse tenne így, akkor adjuk meg fővárosunkat, majd lépjünk tovább.
Kicsoda Ön? – Felhasználói fiók beállítása
Ezután az elsődleges felhasználói fiókot kell beállítani:
Töltsük ki az űrlapot megfelelő adatokkal. A beviteli mezők alatti opcióknál célszerű a "Jelszó megkövetelése a bejelentkezéshez" lehetőséget választani, hogy ne tudjanak mások belépni jelszó nélkül, így adataink biztonságban lesznek. Ha még nagyobb fokú biztonságra van szükségünk, akkor bejelölhetjük az alatta lévő "Saját mappa titkosítása" opciót is, bár erre a legtöbb esetben nincs szükség.
Az itt létrehozásra kerülő fiók bekerül a sudo felhasználói közé, tehát később bármikor elvégezhetjük az emelt privilégiumokat igénylő (rendszergazdai) teendőket is.
Ha kitöltöttük az adatlapot, kattintsunk a Folytatás gombra.
Rendszerösszetevők telepítése
A telepítés utolsó fázisában felkerülnek a rendszerösszetevők. Itt már nincs semmi teendőnk, ez egy automatizált folyamat, miközben egy diavetítés tájékoztat bennünket a Linux Mint 20.1 (Ulyssa) funkcióiról és érdekességeiről.
Hasonlóan a Digitális Jólét Szoftver Alapcsomag telepítéséhez, jöjjenek itt is a diavetítés képkockái:
A telepítés befejeződött
Miután végigfutott a telepítő, utána kirak még egy panelt, amin tájékoztat, hogy ha akarjuk, folytathatjuk a Linux Mint kipróbálását, de a számítógép újraindításáig a változtatások és az új dokumentumok nem kerülnek mentésre.
Ha el szeretnénk kezdeni a Linux Mint 20.1 (Ulyssa) rendes használatát, akkor kattintsunk az Újraindítás most feliratú gombra. Előtte természetesen távolítsuk el az indító DVD lemezt vagy pendrive-ot, hogy ne a telepítő induljon újra.
Számítógép újraindítása
Ha újra indítottuk a gépet, akkor megjelenik a bejelentkező képernyő:
Ha megadtuk jelszavunkat, bejön az asztal egy üdvözlő ablakkal:
Itt kapunk egy "gyors eligazítást" a rendszer különböző részeinek beállításához. Például az "Első lépések" fülön az asztal néhány beállítását és az eszközkezelő programokat érhetjük el:
Tehát végiglapozhatjuk ezt az ablakot, vagy akár szétnézhetünk a rendszer többi menüjében is.
A teljes telepítés helyfoglalása 7,9GB, tehát ennyi táhellyel kell kalkulálnunk a friss telepítéshez.
A rendszer frissítése
Amire még fontos kitérnünk, az a rendszer frissítése és naprakészen tartása. Mint minden Operációs rendszernél, így a Linux disztribúciók esetén is rendszeresen érkeznek szoftverfrissítések, javítások amik az alaprendszer és a telepített összetevők biztonságát hivatottak fenntartani, illetve időnként újabb funkciókkal ellátni azokat. Hogy biztonságban tudhassuk számítógépünket és a rajta lévő adatainkat, a frissítési műveletet ajánlott gyakran elvégezni. A frissítés módszerét és menetét már korábban leírtam a Digitális Jólét Szoftver Alapcsomag telepítő leírásában, így a részletekről ott tájékozódhatunk. A frissítés itt is pontosan ugyanúgy történik, mint a korábbi leírás tárgyának alapját képező Linux Mint 20 (Ulyana) esetében.
Konklúzió
Ez lenne egy friss Linux Mint 20.1 (Ulyssa) telepítése Cinnamon asztalkörnyezettel. Ennek az asztalkörnyezetnek természetesen még sor "arca" van, amiket a gazdag beállítási lehetőségeknek köszönhetően elő lehet csalogatni, amennyiben más stílusú kinézetet szeretnénk az asztalra varázsolni. Ennek a leírásnak a célja elsősorban a telepítés menetének a bemutatása volt, így az egyéb beállításokról később még készülhetnek további leírások is, amennyiben igény mutatkozik ezekre. Addig is ajánlom mindazoknak a Linux Mint disztribúciót, akik egy kényelmes, könnyen kezelhető, és szép grafikus felülettel rendelkező operációs rendszert szeretnének használni asztali gépükön vagy notebookjukon, amiben egy Debian-Ubuntu alapokon működő Linux teljesít szolgálatot. Az asztali használat mellett később még akár szerver funkciókkal is elláthatjuk rendszerünket.
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges
- 1301 megtekintés