Tartalom
Bevezető
A LAMP és egyéb összetettebb szerverek elengedhetetlen kelléke a phpMyAdmin, aminek segítségével webes felületen kényelmesen kezelhetjük adatbázisainkat. A Debian 10 (Buster) hivatalos csomagtárában korábban még nem volt elérhető a phpMyAdmin webes adatbáziskezelő felület telepítőcsomagja. Így amikor a Debian 10 LAMP szerver telepítő leírását készítettem, akkor még kézzel kellett telepíteni. Azóta viszont a Debian már elérhetővé tette a backports tárolójában a phpMyAdmin csomagját. Ebben a leírásban a korábbi Debian 10 (Buster) LAMP szerver telepítő leírás kiegészítéseként többek között a backports tárolóból fogjuk feltelepíteni kedvenc webes adatbázis kezelőnket, követve az időközben történt változásokat.
Ebben az útmutatóban két forgatókönyvre térünk ki, amelyek a Debian 10 szerverek telepítése/karbantartása során életszerűek és hasznosak:
- Friss phpMyAdmin telepítése a Debian 10 (Buster) backports tárolójából (új szerver telepítése)
- Kézzel telepített phpMyAdmin kézi frissítése a legújabb verzióval - Adatbázisok és a beállítások megtartásával (korábban telepített szerver karbantartása)
A phpMyAdmin telepítése a Debian 10 (Buster) Backports tárolójából
Amennyiben új szervert telepítünk, és a Debian 10 (Buster) LAMP telepítő leírásból érkeztünk ide, akkor a phpMyAdmin telepítését elvégezhetjük a backports tárolóból is, így az adatbázis kezelőnk automatikusan frissülni fog. Amennyiben mégsem kívánjuk használni a backports tárolót, abban az esetben folytassuk a LAMP szerver telepítését a phpMyAdmin kézi telepítésével.
Előfeltételek
A folytatásban tehát feltételezzük, hogy a MySQL/MariaDB, adatbázis szerver, az Apache webkiszolgáló és a PHP 7.3 már telepítve van a gépen, és ezután következik a phpMyAdmin, amit most a Debian backports tárolójából fogunk telepíteni.
A Debian Backports tároló
Mielőtt még eldöntenénk hogy számunkra biztosan ez a megfelelő telepítési mód, ejtsünk néhány szót a Debian Backports tárolójáról.
A Debian Backports tárolójában érhetünk el olyan csomagokat, amik már frissebbek, mint a stabil kiadásban lévők, vagy akár a stabil kiadásba egyáltalán nem is kerültek bele. A backports tárolóban lévő csomagok nincsenek olyan kiterjedten tesztelve, mint a Debian stabil kiadásában lévők, így inkompatibilisek is lehetnek a rendszer többi összetevőjével, ezért biztonsági kockázatot jelenthetnek a rendszer egészére nézve. Használata tehát csak óvatossággal ajánlott!
További részleteket itt olvashatunk a Debian Backports tárolókról és használatukról.
Backports tároló beállítása
A tároló beállításához root-ként nyissuk meg szerkesztésre a /etc/apt/sources.list fájlt:
nano /etc/apt/sources.list
Majd adjuk a végéhez az alábbi sort:
deb http://deb.debian.org/debian buster-backports main
Frissítsük a csomagtár adatbázist:
apt-get update
A phpMyAdmin csomagból történő telepítése
Telepítsük a phpMyAdmin csomagját. Amint láthatjuk, az 5.0.4-es verziót kapjuk, jelenleg ez a legfrissebb változat. Futtassuk az alábbi parancsot:
apt-get install phpmyadmin -t buster-backports
Ekkor az APT összeállítja a szokásos függőségi listát, majd felsorolja a telepítésre kijelölt szükséges és ajánlott csomagokat. Itt lépjünk tovább az "I" válasszal.
A phpMyAdmin konfigurálása – Webkiszolgáló kiválasztása
Csomagból történő telepítéskor a rendszer beállítja nekünk a megfelelő dolgokat – szemben a kézi telepítéssel, ahol nekünk kellett mindent beállítanunk. Első körben megkérdezi, hogy milyen webkiszolgálót használunk:
Itt válasszuk ki a használt webkiszolgálónkat. Jelen esetben ez az "apache2", majd lépjünk tovább.
A phpMyAdmin konfigurálása – dbconfig-common használata
Majd további telepítés után a következő dialógusban kiírja, hogy a phpMyAdmin működéséhez szüksége van egy saját adatbázisra, és hogy szeretnénk-e hogy beállítsa-e automatikusan a dbconfig-common segítségével:
Itt válasszunk igen-t.
Ezután kér még egy jelszót, amivel a phpMyAdmin kontroll felhasználója fog dolgozni:
Ezzel a felhasználóval a phpMyAdmin a háttér karbantartást, struktúra szinkronizációkat, stb végzi, tehát nekünk nem lesz vele dolgunk. Így nyomjunk erre egy entert, hogy generáljon magának egy saját jelszót.
Ezzel készen is van a telepítés.
Root belépés engedélyezése
Az első használat során a phpMyAdmin nem engedi a root belépést. Ha megpróbálunk belépni, akkor hibát kapunk:
Biztonsági okokból ez le van tiltva, ezért, ha szeretnénk tudni root-ként belépni, akkor azt nekünk kell engedélyeznünk. Ezt egy MySQL parancs segítségével tudjuk végrehajtani.
Ha a Debian 10 LAMP szerver telepítésénél a MySQL/MariaDB telepítésekor beállítottuk a defaults fájlt, akkor a jelszó megadása nélkül is futtathatunk root-ként MySQL parancsokat, tehát ebben az esetben futtassuk az alábbi parancsot:
echo "UPDATE mysql.user SET plugin = 'mysql_native_password' WHERE user = 'root' AND plugin = 'unix_socket';FLUSH PRIVILEGES;" | mysql --defaults-file=/etc/mysql/debian.cnf
Ha nem állítottuk be a defaults fájlt, akkor pedig a jelszó begépeléssel hajtsuk végre ugyanezt a MySQL parancsot:
echo "UPDATE mysql.user SET plugin = 'mysql_native_password' WHERE user = 'root' AND plugin = 'unix_socket';FLUSH PRIVILEGES;" | mysql -u root -p
Itt ugyanazt hajtottuk végre, mint a kézi telepítéses változat esetén is, csak most egy parancssorban.
Tesztelés
Ezek után ismételjük meg a belépést root-ként:
Itt láthatjuk is a szerverünk különböző paramétereit, valamint a phpMyAdmin verziónkat is (Verziószám: 5.0.4deb2~bpo10+1), amiből látszik is, hogy a backports tárolóból származik. Így már nem kell aggódnunk a frissítések miatt sem.
Kézzel telepített phpMyAdmin példány kézi frissítése
Ha már korábban feltelepítettük Debian 10 (Buster) szerverünkre kézi módszerrel a phpMyAdmin adatbázis kezelő rendszert, akkor annak frissítését szintén magunknak kell megoldanunk. Ebben a fejezetben tehát elvégezzük ezt a frissítési műveletet, hogy adatbáziskezelőnk ekkor is naprakész lehessen.
Előfeltételek
Ez a frissítési útmutató csak az itt említett kézzel telepített phpMyAdmin példányokkal kompatibilis, ezért ha korábban egy másik leírás alapján telepítettük az adatbázis kezelőt, akkor annál előfordulhatnak egyéb beállítási igények is a hibátlan működéshez!
Belépve a jelenlegi phpMyAdmin felületbe, ellenőrizhetjük a verziószámot:
Ez még a régebbi 4.9.1-es verzió, amit a LAMP szerverre tettem fel, és azóta is az van rajta. Valamint írja is, hogy van már újabb verzió, z 5.0.4-es. Így tehát már megérett a frissítésre.
Biztonsági másolat készítése
Először készítsünk biztonsági másolatot a jelelnlegi phpMyAdmin példányunkról, hogy vissza tudjuk állítani, ha bármi gond adódik. Ehhez root-ként futtassuk az alábbi parancsot:
mv /usr/share/phpmyadmin/ /usr/share/phpmyadmin_bak
Ezzel egyben meg is szűntettük az eredeti könyvtárat, ahova majd az új példánynak a fájljai fognak kerülni.
Letöltés és kicsomagolás
Root-ként maradva hozzuk létre újra a könyvtárat, majd lépjünk bele:
mkdir /usr/share/phpmyadmin/
cd /usr/share/phpmyadmin/
A phpMyAdmin hivatalos letöltőoldalán legörgetve találunk egy olyan részt, hogy "Latest Stable Version". Itt keressük ki a "phpMyAdmin-latest-all-languages.tar.gz" linket. Ezzel mindenkor a legfrissebb stabil változatot fogjuk tudni letölteni. Másoljuk ki az URL címét, majd töltsük le az aktuális könyvtárba és csomagoljuk is ki:
wget https://www.phpmyadmin.net/downloads/phpMyAdmin-latest-all-languages.tar.gz
tar -xzf phpMyAdmin-latest-all-languages.tar.gz
Nálam tehát a leírás készítésekor az 5.0.4-es verzió a legfrissebb.
Mozgassuk ki a kicsomagolt alkönyvtárból a fájlokat a helyükre:
mv phpMyAdmin-5.0.4-all-languages/* .
Az aktuális könyvtár használatakor (.) ügyeljünk, hogy a megfelelő könyvtárban vagyunk-e a parancs futtatása előtt.
Saját beállítások visszaállítása
Miután letöltöttünk egy teljesen új phpMyAdmin csomagot, most vissza kell állítanunk a saját beállításainkat. Ezeket a beállításokat a korábbi phpMyAdmin telepítése során a config.inc.php fájlban végeztük el, így ezt kell visszamásolnunk a biztonsági mentésből. A /usr/share/phpmyadmin/ könyvtárban maradva futtassuk az alábbi parancsot:
cp /usr/share/phpmyadmin_bak/config.inc.php .
Így tehát a korábban beállított dolgaink visszaállítódnak ebben a friss változatban is.
A config.inc.php fájl átmásolása után még célszerű átfutni az új csomagban lévő /usr/share/phpmyadmin/config.sample.inc.php fájlt is, ha esetleg tartalmaz valami eltérőt a mi fájlunktól, akkor azt másoljuk át a sajátunkba (természetesen a saját módosításainkon kívül). Jelenleg nincs semmi fontos eltérés a régi és az új fájl között, de a későbbi verziókban előfordulhatnak változtatások, amiket nekünk is le kell követnünk a saját config.inc.php fájlunkban.
Adatbázis struktúra frissítése
Időnként előfordul hogy a phpMyAdmin adatbázis struktúrája is változik egyik verzióról a másikra, ezért ezt is ellenőriznünk kell minden frissítésnél, hogy történt-e ilyen módosulás. Lépjünk be a phpMyAdmin sql könyvtárába, és nézzünk szét benne:
cd /usr/share/phpmyadmin/sql
ls -al
Itt találunk néhány fájlt, köztük elsőként, a phpMyAdmin kézi telepítése során már lefuttatott create_tables.sql fájlt is, ami létrehozta nekünk az alap adatbázis struktúrát.
Itt annyi a lényeg, hogy ha olyan SQL fájlt találunk itt, aminek a végén olyan verziószámot találunk, ami a korábbi és az újonnan letöltött phpMyAdmin verzióink közé esik, akkor le kell futtatni. Mert ugye kézi frissítésnél kimaradhatnak verziók, mint ahogy most is, így előfordulhat, hogy az SQL fájl éppen egy köztes verzió frissítéséhez készült. Ha több ilyen fájlt is találunk, akkor értelemszerűen verzió alapján sorrendben futtassuk őket.
Az SQL fájlok futtatását ugyanúgy végezhetjük, mint a telepítéskor a táblák létrehozásánál is.
Jelen esetben ez a csomag most nem tartalmaz olyan SQL fájlt, amit futtatnunk kellene, így itt nincs további teendőnk.
phpMyAdmin ellenőrzése
Ha mindennel megvagyunk, akkor lépjünk be root-ként a kezelőfelületre:
A jobb alsó panelen láthatjuk a jelenlegi friss (5.0.4) verziószámot, valamint a lap alján sincsenek hibák, tehát a frissítés hiba nélkül sikerült.
Takarítás
Ha részletesebben körül néztünk a kezelőfelületen, és mindent rendben találtunk, akkor eltávolíthatjuk a felesleges dolgokat:
rm -rf /usr/share/phpmyadmin_bak
Konklúzió
Ez lenne tehát a Debian 10 (Buster) szerverekre a phpMyAdmin telepítő leírás kiegészítése, ahol már a Debian 10 Backports tárolójából is telepíthetjük a phpMyAdmin rendszert, de ha korábban kézzel feltelepítettük, akkor ebből szintén megtudhattuk, hogyan frissíthetjük fel a legújabb változatra. Így a Debian 10 telepítéseknél már mindenki el tudja dönteni, hogy melyik a számára kedvezőbb módszer.
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges
- 167 megtekintés