konfigurálás

Hogyan állítsuk át manuálisan egy PHP-FPM pool-ban futó weboldalunk vagy webalkalmazásunk PHP verzióját?

botond küldte be 2024. 02. 17., szo – 01:33 időpontban
A PHP-FPM (FastCGI Process Manager) használata a weboldalak és webalkalmazások futtatásához számos előnnyel jár, különösen ha azt a régebbi technikákkal, mint például az Apache modulként futtatott PHP-val hasonlítjuk össze. Az egyik legfontosabb előny, hogy a PHP-FPM jelentősen javítja a teljesítményt és a skálázhatóságot, mivel lehetővé teszi a PHP folyamatok finomabb kezelését és optimalizálását. Ezáltal a szerver erőforrásait hatékonyabban használhatjuk ki, csökkenthetjük a válaszidőt, és nagyobb forgalom esetén is stabil maradhat a rendszerünk. Az idő előrehaladtával azonban a webalkalmazásaink PHP verziói elavultakká válhatnak, amiket a különböző kezelőpanelek nem frissítenek. Ebben a leírásban megnézzük néhány lépésben, hogy hogyan tudjuk egyszerűen kézi beállításainkat módosítani ahhoz, hogy a weboldalaink, illetve webalkalmazásaink is a megfelelő PHP verzióval működjenek.

Hogyan orvosoljuk a "dovecot: master: Error: socket() failed: Address family not supported by protocol" típusú hibákat

botond küldte be 2023. 02. 25., szo – 08:03 időpontban
Az ISPConfig frissítése után nem indult újra minden szolgáltatás. Jelen esetben a Dovecot POP3/IMAP levelező kiszolgáló, valamint még a Postfix is dobált warningokat. Ezeket a hibákat ugyan korábban már javítottuk, de az ISPConfig frissítése során ismét felülíródtak a beállításaink. Ebben a hibaelhárítóban egyrészt javítjuk magát a szolgáltatás működésképtelenségét okozó "Address family not supported by protocol" típusú hibákat, valamint elvégezzük a tartós beállításukat is, hogy azok a további ISPConfig frissítések után is megmaradjanak.

Szerver monitorozása a Monit segítségével Debian és Ubuntu rendszereken (2. oldal)

botond küldte be 2023. 01. 26., cs – 02:12 időpontban
A Monit egy ingyenes és nyílt forráskódú folyamat- és erőforrásfigyelő eszköz, amely a rendszerfolyamatok és erőforrások - webböngésző és parancssor segítségével történő - megfigyelésére használható. A Monit automatikusan leállítja vagy újraindítja a folyamatokat vagy szolgáltatásokat, amennyiben azok például túl sok erőforrást használnak fel, vagy rendellenesen működnek. A különböző eseményekről email-es riasztásokat is küld.
Ezen az oldalon egy Debian 11 (Bullseye) tökéletes szerveren már fentlévő (ISPConfig automatizált telepítő által feltelepített és beállított) Monit példányon végzünk el néhány finomhangolást, hogy az számunkra megfelelően működjön.

Szerver monitorozása a Monit segítségével Debian és Ubuntu rendszereken

botond küldte be 2023. 01. 26., cs – 02:06 időpontban
A Monit egy ingyenes és nyílt forráskódú folyamat- és erőforrásfigyelő eszköz, amely a rendszerfolyamatok és erőforrások - webböngésző és parancssor segítségével történő - megfigyelésére használható. A Monit automatikusan leállítja vagy újraindítja a folyamatokat vagy szolgáltatásokat, amennyiben azok például túl sok erőforrást használnak fel, vagy rendellenesen működnek. A különböző eseményekről email-es riasztásokat is küld.
Ezen az oldalon egy Debian 10 (Buster) tökéletes szerver 1.1-es változatára telepítjük fel frissen a Monit rendszermonitor programot, ahol még korábban nem volt használatban, majd utána beállítjuk.

Hogyan állítsuk be ISPConfig szerverünkön az alapértelmezett weboldalt, hogy ne az Apache2 Debian Default oldala kerüljön betöltésre a szerver IP-címének vagy teljes hosztnevének elérésekor

botond küldte be 2023. 01. 21., szo – 00:20 időpontban
ISPConfig szerverünk szépen kezeli weboldalainkat, azonban ha a böngészőbe a szerver IP-címére vagy teljes hosztnevére hivatkozunk, akkor nem a várt eredményt kapjuk, mert ilyenkor az Apache2 Debian Default Page töltődik be, ami lényegében az Apache "üdvözlő" oldala. Ez persze nem tragikus hiba, de szépséghiba. Ebben a leírásban megnézzük, hogy hogyan állíthatjuk be Apache webkiszolgálónkat, hogy ilyenkor az általunk kívánt weboldal kerüljön betöltésre.

Hogyan engedélyezzük a HTTP/2 protokoll használatát Apache rendszerű webszerverünkön

botond küldte be 2022. 12. 20., k – 02:50 időpontban
A HTTP/2 vagy HTTP2.0 protokoll gyorsabb webkiszolgálást tesz lehetővé kevesebb adatforgalom mellett. A 2015-ben megalkotott protokoll ugyan már jó pár éve elterjedt, azonban a webkiszolgálók többségében alapértelmezetten nincs bekapcsolva kompatibilitási okok miatt. Többek között nem támogatja a már elavult mod_php Apache modult, ami viszont még sok régi weboldalt működtet, ezért ennek a bekapcsolása, engedélyezése a rendszergazdákra van bízva. Ebben a rövid leírásban megnézzük, hogyan engedélyezhetjük a HTTP/2 protokoll használatát olyan Apache rendszerű webkiszolgálókon, ahol még a régi, HTTP/1.1 protokoll működik.

Hogyan orvosoljuk az ImageMagick / Imagick konvertáló rendszerek biztonsági házirendjéből származó hibákat

botond küldte be 2020. 09. 02., sze – 12:02 időpontban
Az ImageMagick egy ingyenes és nyílt forráskódú, több platformon működő szoftvercsomag, ami elsősorban raszteres képek megjelenítésére, létrehozására, átalakítására, módosítására és szerkesztésére szolgál, de tudja kezelni a különböző vektoros formátumokat is, mint például EPS (Encapsulated PostScript), AI (Adobe Illustrator), PDF (Portable Document Format), stb. Összesen több, mint 200 képfájl-formátumot támogat. Az Imagick pedig egy natív PHP kiterjesztés, amely segítségével webes környezetben kezelhetjük a különböző képformátumokat az ImageMagick API által. Ebben a rövid hibaelhárítóban áttekintjük, hogy egy apró beavatkozás segítségével hogyan háríthatjuk el a szoftver biztonsági házirendjéből származó hibákat.

Hogyan telepítsük a Matomo (korábban Piwik) webanalitikai szoftvert Apache rendszerű szerverünkre (8. oldal)

botond küldte be 2019. 09. 01., v – 16:08 időpontban
Ebben a leírásban feltelepítjük a Matomo (korábban Piwik) webanalitikai rendszert egy meglévő szerverre, ami azután nagy részletességű statisztikai adatokkal fog ellátni minket a szerveren működő weboldalak látogatói forgalmáról. Ezen az oldalon átállítjuk a teljes Matomo rendszer működését a modernebb és hatékonyabb PHP-FPM szerver API-ra.

Hogyan telepítsük a Matomo (korábban Piwik) webanalitikai szoftvert Apache rendszerű szerverünkre (7. oldal)

botond küldte be 2019. 09. 01., v – 16:07 időpontban
Ebben a leírásban feltelepítjük a Matomo (korábban Piwik) webanalitikai rendszert egy meglévő szerverre, ami azután nagy részletességű statisztikai adatokkal fog ellátni minket a szerveren működő weboldalak látogatói forgalmáról. Ezen az oldalon folytatjuk a beállításokat a geolokációs kiegészítők telepítésével.

Hogyan telepítsük a Matomo (korábban Piwik) webanalitikai szoftvert Apache rendszerű szerverünkre (6. oldal)

botond küldte be 2019. 09. 01., v – 16:06 időpontban
Ebben a leírásban feltelepítjük a Matomo (korábban Piwik) webanalitikai rendszert egy meglévő szerverre, ami azután nagy részletességű statisztikai adatokkal fog ellátni minket a szerveren működő weboldalak látogatói forgalmáról. Ezen az oldalon elvégezzük a Matomo rendszer feltelepítése után szükséges beállításokat.