Az 1. oldal tartalma
Bevezető
Eljött az ideje, hogy elkezdjük Ubuntu vonalon is építeni a szervereket. Elsőként elkészítjük az Ubuntu 18.04 LTS (Bionic Beaver) minimális szervert, ami sok további leírás építőköve lesz. Az Ubuntu az LTS (Long Term Support) családjának tagjaihoz öt éven át nyújt támogatást, így a 18.04-es verzióhoz még 2023 áprilisáig fogunk frissítéseket kapni. Ez kiváló alapjául szolgál egy szerver telepítésének – amit akár hosszú éveken át szeretnénk biztonságosan üzemeltetni.
A telepítési útmutató már elkészült a frissebb Ubuntu változattal is:
Ubuntu 20.04 LTS (Focal Fossa) minimális szerver telepítése
Ubuntu 18.04 LTS beszerzése
Telepítés
A telepítést többféle módon végezhetjük: kiírhatjuk az ISO fájlt egy pendrive-ra Windows alatt, vagy Debian rendszeren, de akár egy virtuális gépre is telepíthetjük. Én az utóbbit választom, tehát egy VirtualBox gépre fogom telepíteni, amit majd később felteszek a letöltések közé.
Miután elindítottuk valamelyik módon a gépet az ISO fájlról, indul is a telepítő.
Rendszerindítás a GRUB-al
Az első képernyőn a jó öreg GRUB rendszerbetöltő fogad bennünket, ami több lehetőséget is kínál nekünk. Itt válasszuk a legelső opciót: Install Ubuntu Server.
Nyelv és területi beállítások
Ezután kis rendszerbetöltés után megjelenik a nyelv kiválasztó menü:
Itt válasszuk ki a nyelvünket. A következő lépésben a billentyűzetkiosztásunkat kell beállítanunk:
Itt állítsuk be a billentyűzetünk kiosztását. Amennyiben nem tudjuk, hogy pontosan hány gombos, stb billentyűzetünk van, abban az esetben válasszuk a billentyűzet felismerése (Identify keyboard) opciót, ami – néhány kérdés segítségével pl. különböző ékezetes karakterek leütése, stb – beazonosítja a billentyűzetünket.
Ha ezzel megvagyunk, nyomjunk rá az alsó "Kész" opcióra.
Telepítés módja
A következő lépésben felajánl többféle telepítési módot, pl cloud szerverek telepítéséhez, stb:
Itt válasszuk Az Ubuntu telepítése opciót.
Hálózat beállítása
Ebben a lépésben a hálózati kártyát kell beállítanunk:
Itt láthatunk egy hálózati kártyát (enp0s3) – ami innentől a fő hálózati eszközünk lesz – és egy IP-cím tartományt CIDR formában – amit jelen esetben nálam a routerem DHCP kiszolgálója oszt ki a virtuális gép számára. Ezt a részt most hagyjuk jóvá, és kapunk egy dinamikus IP-címet a routerünktől. A telepítés végén majd beállítunk egy fix IP-címet a szerverünk számára, így most válasszuk a Kész opciót.
Ezután rákérdez a proxy beállításokra:
Ha proxy-n keresztül csatlakozunk az internetre, akkor itt adjuk meg annak beállításait. Ha nem proxy-n keresztül csatlakozunk, vagy nem tudunk róla, akkor hagyjuk üresen, és lépjünk tovább a Kész opcióval.
Ezután megkérdezi, hogy milyen ubuntu tükröt szeretnénk használni:
Ezt hagyhatjuk az alapértelmezett beállításon, de ha másik tükröt szeretnénk használni, akkor innen válogathatunk. Bármit is választunk, később az APT csomagkezelőben bármikor be tudjuk állítani ezt újra. Én ezt most a felajánlott beállításon hagyom.
Lemezek partícionálása
Ebben a lépésben a merevlemez kerül partícionálásra:
Itt az egyszerűség kedvéért válasszuk a második opciót: Use an Entire Disk And Set Up LVM. Ezzel az opcióval automatikusan hoz létre egy teljes merevlemezt elfoglaló partíciósémát, amelyben külön partíciókra kerül a gyökér fájlrendszer, a bootloader, stb. Persze, ha ismerjük a particionálás teljes menetét, akkor természetesen akárhogy feloszthatjuk a rendelkezésre álló merevlemezeinket.
Ezután kiválaszthatjuk, hogy melyik merevlemezen hajtsa végre mindezt:
Én egy 30 Gb-os (dinamikusan növekvő) lemezt hoztam létre ehhez a virtuális géphez, így most ezt ajánlja fel nekem.
A merevlemez kiválasztása után bejön a partíciók áttekintése:
Ezután ha továbbmegyünk a Kész opcióval, akkor kidob még egy megerősítést, amin leírja, hogy a lemezen lévő adatok végleg elvesznek, stb
Ha valóban biztosak vagyunk benne, hogy mindent jól állítottunk be, akkor lépjünk itt is tovább.
Profilbeállítás
A következő lépésben egy többmezős űrlapon találjuk magunkat, ahol bekéri a következőket:
- Your name: Itt adjuk meg a teljes nevünket
- Your server's name: Adjuk meg a szerverünk hosztnevét. Itt utótagok nem adhatók meg, a pont leütésekor kiírja, hogy nem használható karakter. Tehát itt csak a szerver hosztnevét adjuk meg.
- Pick a username: Adjunk meg egy felhasználónevet.
- Choose a password: Adjuk meg a jelszót a felhasználónévhez.
- Confirm your password: Jelszó megerősítése
Én az alábbi módon töltöttem ki:
Az egyszerűség kedvéért mindenhol linuxportal-t adtam meg. Közben ha megfigyeljük, az adatlap kitöltése közben alul zajlik a telepítés a háttérben. Ügyesen van megoldva.
SSH beállítás
Itt rákérdez, hogy szeretnénk-e telepíteni az OpenSSH szerver csomagját:
Természetesen jelöljük be. De ha véletlen kihagytuk volna, később bármikor telepíthető. Továbbá itt lehet importálni az SSH kulcsokat a jelszó nélküli belépés beállításához.
Extra szolgáltatások
És végül, a telepítő felajánl jó pár ismertebb szerver alkalmazást, amit saját igényeink szerint telepíthetünk:
Itt kiválaszthatnánk bármit, de mivel ez egy minimális szerver telepítés, ami az oldal további leírásainak alapját képezi, így javasolnám, hogy itt ne válasszunk ki semmit, hogy a telepítésünk a lehető "legtisztább" maradjon, és majd később alakítjuk egyéni igényeinknek megfelelően.
Egyébként itt most csodálkozom, hogy nem látok semmilyen LAMP szerver összetevőt, mint például Apache, PHP vagy MySQL. Bár van itt egy PostgreSQL... Az Ubuntu valamelyik korábbi telepítőjében láttam ezeket kész LAMP csomag formájában, és külön-külön is. Ebben a változatban ezeket úgy látszik kihagyták. Persze nincs is ezzel semmi gond, hiszen ez majd a mi feladatunk lesz a későbbiekben, hogy saját szervereket építsünk erre az alaptelepítésre.
Telepítés vége
Ha végeztünk az előző lépéssel, akkor lepörög előttünk egy telepítő, ahol befejezi a telepítést:
Itt választhatjuk az újrindítást, majd a gép elindul a friss alap rendszerünkkel.
Bár a telepítő véget ért, viszont a mi munkánk még nem, hátravan még néhány beállítás, amit a következő oldalon folytatunk.
- Ubuntu 20.04 LTS (Focal Fossa) minimális szerver telepítése
- Debian 8 (Jessie) minimális szerver telepítése
- Debian 9 (Stretch) minimális szerver telepítése
- Debian 10 (Buster) minimális szerver telepítése
- Debian 11 (Bullseye) minimális szerver telepítése
- Howtoforge.com - How to Install Ubuntu 18.04 LTS (Bionic Beaver) Minimal Server
- Ubuntu 18.04 LTS (Bionic Beaver) LAMP szerver v1.0 telepítése
Lapozó
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges
- 1043 megtekintés